Slovenskí atléti na majstrovstvách Európy splnili ciele, šéftréner zhodnotil zvláštny šampionát

Poland European Indoor Athletics Championships
Zlatý Talian Marcell Jacobs (v strede), strieborný Nemec Kevin Kranz (vľavo) a bronzový Slovák Ján Volko. Foto: SITA/AP

Slovenská výprava na halových majstrovstvách Európy v atletike v poľskom meste Toruň získala jednu medailu, postaral sa o ňu Ján Volko v šprinte na 60 m. V pozícii obhajcu titulu z Glasgowa 2019 tentokrát vo finále finišoval tretí a bral bronz.

Spomedzi ďalších šiestich Slovákov sa do semifinále prebojovali šprintérky Monika Weigertová a Stanislava Škvarková. Účinkovanie na HME nemožno hodnotiť negatívne.

Hlavný cieľ splnili

Očakávania slovenskej atletiky boli primerané okolnostiam. V celej halovej sezóne mohli ako-tak trénovať len profesionáli, druhý sled sa ocitol mimo. Navyše, slovenská halová atletická sezóna trvala len dva víkendy, čo nás v kombinácii s fatálne žalostnými podmienkami na halovú atletiku už na štartovej čiare posúva o dva metre za ostatných. Preto sme si pred šampionátom stanovili ako hlavný cieľ – pre niekoho možno málo ambiciózny – jedno finálové umiestnenie s ambíciou zabojovať o medailu. To sa, našťastie, podarilo,“ zhodnotil šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš na webe atletika.sk.

Šampionát to bol pre neho zvláštny. „Po desiatich rokoch som ho mohol sledovať iba na televíznej obrazovke. Pre minimalizovanie počtu členov realizačných tímov vo výpravách – uprednostnili sme logicky osobných koučov – som tentoraz v centre diania chýbal. Myslím si, že európska atletika má za sebou jeden z najkvalitnejších šampionátov. Konal sa však v atmosfére, ktorá je na míle vzdialená od toho, na čo sme zvyknutí,“ pokračoval na webe SAZ.

Bronz má cenu zlata

Otvorene sme hovorili, že na hrane absolútnej spokojnosti by sme boli v prípade ďalšieho finálového umiestnia, avšak reálne sme poukazovali, že očakávame skôr útok na semifinále, čo sa podarilo vďaka Monike Weigertovej a Stanislave Škvarkovej. Obe dostali od SAZ v minulosti dôveru, cestovali na predchádzajúce HME bez limitu na voľnú kartu a teraz ukázali, že táto dôvera v ich schopnosti bola oprávnená. Sú z nich semifinalistky halových ME. Samozrejme, mohli by sme špekulovať, že keby boli v poriadku trojskokan Tomáš Veszelka a osemstovkárka Gabriela Gajanová, mohli bojovať zrejme o medaily. Na ‚keby‘ sa však v športe nehrá. A preto môžeme byť spokojní, že máme Volka, ktorý v Toruni skompletizoval svoju skvelú medailovú zbierku z HME,“ poznamenal Pupiš.

Pripojil aj svoj krátky komentár ku každému zo siedmich športovcov v slovenskej výprave na HME 2021. „Ján Volko predviedol fantastický výkon a dokázal aj v tomto neľahkom období vyladiť formu so svojím tímom presne na šampionát. Jediné, čo sa dá ešte dodať je, že môžeme byť šťastní, že na Slovensku vyrástol takýto atlét. Ešte raz veľká vďaka všetkým, ktorí sa podieľali na tomto úspechu. Volkov bronz má pre nás všetkých cenu zlata,“ povedal šéftréner SAZ.

Dôstojná premiéra Matuščáka

Na 60 m medzi mužmi štartoval aj mladík Tomáš Matuščák a obsadil konečné 45. miesto. „Len o dve stotinky zaostal za osobákom a má za sebou v 19 rokoch viac ako dôstojnú premiéru na HME. Myslím si, že ak bude mať lepšie tréningové podmienky a vydrží mu zdravie, mohol by sa zaradiť do skupiny atlétov, na ktorých by sme mohli stavať v budúcnosti,“ doplnil.

Medzi mužmi malo Slovensko dvoch zástupcov aj na 400 m – Šimona Bujnu a Martina Kučeru. „Šimon predviedol štandardný výkon, hoci asi s trénerom Ivanom čakali viac. Keď budeme prihliadať na zaužívané pravidlo teórie športu, že na dosiahnutie majstrovstva je potrebných 10-tisíc hodín alebo 10 rokov, stále ho možno považovať za atletického nováčika a ešte stále sa len učí. Výkonom síce neoslnil, ale ukazuje, že má potenciál a aj možnosti ďalej sa zlepšovať,“ poznamenal Pupiš. „Martin Kučera zrejme tiež čakal viac, ale v jeho prípade berieme účasť v Toruni stále skôr ako súčasť prípravy na OH na 400 m prekážok, a nie ako absolútny vrchol sezóny. Myslím si, že pre neho je dobrý signál, že sa ako prekážkarsky špecialista prvýkrát dostal na halové ME,“ pokračoval.

Škvarková môže pomýšľať na vyššie méty

Moniku Weigertovú v šprinte na 60 m klasifikovali na 22. mieste. „Pre niekoho možno trochu nadplán sa dostala do semifinále. V rozbehu podala výborný výkon, so semifinále nebola spokojná. Avšak treba si uvedomiť, že semifinálový výkon bol ešte pred tromi týždňami jej osobný rekord. Verím, že bude ďalej napredovať, s čím sme jej vo zväze pripravení pomôcť,“ poznamenal Pupiš. Ďalšia semifinalistka Stanislava Škvarková (60 m prek.) obsadila tiež 22. priečku. „Pred HME sa trápila so zosúladením dobrej rýchlosti s prekážkarskou technikou, čo sa čiastočne podarilo doladiť, ale nie k úplnej spokojnosti jej i trénera. Celkovo to však vyzerá, že smerom k olympiáde ide správnou cestou. Pri vyriešení spomenutého problému môže v budúcnosti na halových ME pomýšľať na oveľa vyššie méty,“ zhodnotil Pupiš.

Poslednou do partie bola na 400 m ženy skúsená Iveta Putalová. „Priamo na šampionáte dosiahla výkon lepší ako limit, teda jednoznačne potvrdila, že na halové ME patrí, hoci na ne cestovala bez limitu. Z toho hľadiska jej nie je čo vyčítať. Teraz ju však čaká asi dilema, či sa vrhnúť do prípravy na 800 metrov, alebo ostať na štvorstovke, kde však môže výrazne pomôcť ženskej aj miešanej štafete v boji o miestenku na OH v Tokiu,“ uzavrel Pupiš na webe atletika.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela GajanováIveta PutalováJán VolkoMartin KučeraMartin PupišMonika WeigertováŠimon BujnaStanislava ŠkvarkováTomáš MatuščákTomáš Veszelka