Slovenskí biatlonisti odchádzajú hľadať sneh

Kuzminová zahviezdila v nórskom Holmenkollene
Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová dosiahla ďalší skvelý úspech, v sobotňajších stíhacích pretekoch na 10 km v rámci finálového 9. kola Svetového pohára 2010/2011 v nórskom Holmenkollene si vybojovala víťazstvo. Pre 26-ročnú rodáčku z ruského Ťumenu je to tretie víťazstvo v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do hodnotenia bojov o krištáľové glóbusy. Celkovo sa na pódium pre medailistov dostala deviatykrát. Foto: AP Photo/Scanpix/Kyrre Lien

BANSKÁ BYSTRICA 3. novembra (WEBNOVINY) – Slovenskí reprezentanti v biatlone odcestujú koncom tohto a začiatkom budúceho týždňa v dvoch skupinách do Švédska na záverečnú prípravu pred štartom novej sezóny.

V nedeľu 6. novembra pôjdu autami Miroslav Matiaško, Matej Kazár, Martin Otčenáš a Natália Prekopová, na utorok 8. novembra má naplánovaný odchod Martina Chrapánová a letecky sa do Škandinávie presunú Pavol Hurajt, Dušan Šimočko, Tomáš Hasilla a Janka Gereková. Anastasia Kuzminová sa pripravuje individuálne, v sobotu 5. novembra odchádza do fínskeho Vuokatti a po desiatich dňoch sa presunie do Kontiolahti.

„Pôvodne sme mali namierené do Idre, to je však bez snehu. Tréningový stan si preto rozložíme v Torsby, kde je snehový tunel. Dá sa tam robiť komplexná príprava, pretože je tam k dispozícii aj strelnica,“ vysvetľoval zmenu plánu vedúci realizačného tímu slovenskej reprezentácie Pavol Kobela.

Slovensko môže v nadchádzajúcej sezóne postaviť v jedných pretekoch Svetového pohára iba troch mužov, ale až päť žien. „Je to paradox, ale v A-tíme máme šesť mužov a momentálne iba štyri ženy. Muži tak budú o miesto v zostave bojovať. Tí, ktorí sa nedostanú do družstva pre Svetový pohár, budú štartovať v IBU Cup-e. Tomu chceme dať väčšiu vážnosť. Naším cieľom bude nadviazať na minuloročné úspechy,“ naznačil ciele družstva šéftréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Anastasia Kuzminová
Foto: SITA/Karol Slezáček

Anastasia Kuzminová má za sebou zaujímavé leto. Hneď v apríli po skončení sezóny odišla na Kamčatku, kde ešte boli vynikajúce podmienky na lyžovanie, a strávila tam takmer mesiac.

Na Nový Zéland za snehom

Potom absolvovala sústredenie pri mori, tréningové tábory v Novom Meste na Morave a Osrblí. V auguste sa vybrala za snehom na Nový Zéland.

„Vlani som bola v Austrálii, teraz som chcela vyskúšať niečo nové. V Austrálii nám nevyšlo celkom počasie, na Novom Zélande to bolo naozaj výborné. Za celý pobyt som iba tri dni musela meniť tréning vonku za posilňovňu. Inak to bolo skutočne veľmi vydarené sústredenie. K dispozícii bolo päťdesiat kilometrov tratí v nadmorskej výške okolo tisícpäťsto metrov, skrátka nádhera. Absolvovala som aj lyžiarsky maratón, ktorý bol pre mňa výbornou kondičnou prípravou,“ zhrnula 27-ročná (nar. 28. augusta 1984) olympijská víťazka z Vancouveru uplynulé mesiace. Záver prípravy absolvuje vo Fínsku.

Problémy v celej Európe

Celá Európa má problémy so snehom, vo Vuokatti je tunel, kde sa dá lyžovať. Bude to už len také dolaďovanie formy pred sezónou. Aby som to nemala také psychicky náročné, rozdelím záverečnú prípravu na dve polovice. V Kontiolahti budem štartovať aj na majstrovstvách Fínska. Niekoľko dní pred začiatkom Svetového pohára sa už pridám k družstvu,“ prezradila svoj tréningový plán Anastasia Kuzminová.

Najúspešnejšia slovenská biatlonistka je stále bez streleckého trénera. „Mám tu na Slovensku konzultanta, s ktorým spolupracujem. Inak sa pripravujem sama. Viem, že moje problémy so streľbou nie sú v technickej stránke, ale v psychike. Musím si viac veriť a to, čo mám natrénované, dokázať odovzdať aj v pretekoch,“ pridala slovenská biatlonová jednotka.

Jana grekova
Foto: SITA/Karol Slezáček

Už v predchádzajúcej sezóne sa niekoľkými výbornými výsledkami prezentovala Janka Gereková. V lete zaujala svojím tretím miestom v rýchlostných pretekoch na majstrovstvách sveta v letnom biatlone na kolieskových lyžiach v Novom Meste na Morave.

„Ja mám kolieska veľmi rada, behá sa mi na nich veľmi dobre. Asfalt je totiž na rozdiel od snehu stále rovnaký. Mám už za sebou aj trojtýždňovú prípravu na snehu na ľadovci Dachstein. Nalyžovala som tam veľa kilometrov, teraz už ostáva len zúročiť to v pretekoch. Do začiatku sezóny ma čaká ešte komplexný tréning, to znamená nielen beh, ale aj streľba,“ povedala čoskoro 27-ročná (nar. 27. novembra 1984) rodáčka z Liptova.

Za vrchol nadchádzajúcej sezóny jednoznačne považuje majstrovstvá sveta, ktoré sa v marci 2012 uskutočnia v nemeckom Ruhpoldingu. „V predchádzajúcej sezóne som na šampionáte v ruskom Chanty-Mansijsku skončila v stíhacích pretekoch ôsma. Nemôžem si teraz dávať nižšie ciele. Priznám sa, snívam o medaile, ale to je ešte ďaleko,“ uzavrela Janka Gereková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováDušan ŠimočkoJana GerekováJanka GerekováMartin OtčenášMartina ChrapánováMatej KazárMilan GašperčíkMiroslav MatiaškoNatália PrekopováPavol HurajtTomáš Hasilla