Slovenskí biatlonisti skončili v štafete na MS v Top 10

Matiaško_kazár
Zľava: Miroslav Matiaško a Matej Kazár. Foto: SITA/AP

NOVÉ MESTO NA MORAVE 16. februára (WEBNOVINY) – V sobotňajších pretekoch mužských štafiet na 4×7,5 km na majstrovstvách sveta v biatlone v Novom Meste na Morave suverénnym spôsobom zvíťazili Nóri v zostave Ole Einar Björndalen, Henrik L´Abee Lund, Tarjei Bö a Emil Hegle Svendsen.

Striebro si vybojovali Francúzi, v dueli oň zdolali Nemcov, ktorí si vybojovali bronz. Slováci Dušan Šimočko, Pavol Hurajt, Matej Kazár a Miroslav Matiaško finišovali na 10. mieste, za víťaznými Nórmi zaostali o takmer tri a pol minúty.

Prvý úsek bol tradične malou šachovou partiou, favoriti sa vzájomne strážili, čakali na chybu súperov.

Takmer ideálne poveternostné podmienky nespôsobovali žiadne problémy na strelnici, pole sa netrhalo. Dušan Šimočko, ktorý rozbiehal slovenskú štafetu, potreboval iba jeden rezervný náboj na streľbe v ľahu, odovzdával Pavlovi Hurajtovi na 13. pozícii s 52-sekundovým odstupom za čelom peletónu.

Nórsko_biatlon

Na začiatku druhého úseku sa sformovala na čele päťčlenná skupinka, v ktorej boli Nemci, Rakúšania, Nóri, Rusi a domáci Česi. Pred najbližšími prenasledovateľmi si veľmi rýchlo vypracovali asi 20-sekundový náskok.

Nóri pokračujú v zbieraní titulov

Hegemónia reprezentantov Nórska na majstrovstvách sveta v biatlone v Novom Meste na Morave pokračuje. V sobotňajších štafetách mužov na 4×7,5 km, ktoré boli deviatou disciplínou na tomto šampionáte, získali už svoju siedmu zlatú medailu a suverénne vedú v rebríčku krajín podľa pódiových umiestnení.

Rovnako ovládli aj hodnotenie jednotlivcov, kde im patria prvé štyri priečky, v elitnej desiatke je osem Nórov. Tora Bergerová už má na svojom konte štyri zlaté a jednu striebornú. S takouto bilanciou z jedného šampionátu sa doteraz nemohla pochváliť žiadna biatlonistka. Jej krajan Emil Hegle Svendsen si vo svojom štvrtom štarte na Vysočine vybojoval štvrté zlato.

Štyrmi titulmi v jednom roku sa doteraz mohol pochváliť iba Ole Einar Björndalen, ktorý ich získal v roku 2005 v rakúskom Hochfilzene a potom aj o štyri roky neskôr v juhokórejskom Pjongčangu. Svendsen i Bergerová budú mať v nedeľu 17. februára šancu svoju zbierku ešte rozšíriť v pretekoch s hromadným štartom.

Doteraz získalo na MS v Novom Meste na Morave aspoň jednu medailu 36 pretekárov z 11 krajín.

Na ležke vypadol z tejto partie Ondřej Moravec, ktorý sa zdržal dvoma dobíjaniami.

Po stojke zostali na čele už iba Nóri s Nemcami. Hurajt potreboval v ľahu jeden a v stoji až dva rezervné náboje. Jeho odstup za najlepšími sa síce neustále zväčšoval, ale posunul sa o priečku vyššie, odovzdával ako dvanásty.

Nóri s Nemcami zacítili šancu, snažili sa ujsť zvyšku poľa, ale vynikajúco bežiaci Rus Jevgenij Garaničev sa k nim dotiahol ešte pred prvou streľbou na treťom úseku.

Nór Tarjei Bö na nej na rozdiel od ďalších dvoch spolubežcov musel dobíjať, ale čoskoro už opäť bol spolu s nimi v líderskom triu.

Stojku zvládol najlepšie Bö, o osem sekúnd za ním vybiehal zo strelnice Nemec Arnd Peiffer, Garaničev trafil ôsmimi nábojmi iba tri terčíky a musel ísť na dva trestné okruhy.

Na tretiu pozíciu sa v tom momente dostali Rakúšania. Bö nasadil vo svojom poslednom kole strhujúce tempo a odovzdával už o 16,6 sekundy skôr ako v tom čase na druhej pozícii bežiaci Nemci. Slovák Matej Kazár potvrdil svoju skvelú bežeckú fazónu. Na ležke dobíjal dvakrát, na stojke raz, ale finišmanovi Miroslavovi Matiaškovi odovzdával ako siedmy.

Erik Lesser (Nem.) 0 – 0 – 1

Do posledného miestečka vypredaná Vysočina arena videla na záver famózny výkon Nóra Emila Hegleho Svendsena, ktorý s obrovským náskokom priviedol svoj tím k štvrtému štafetovému triumfu na MS v rade.

Björndalen, ktorý rozbiehal štafetu „Vikingov“, získal svoju devätnástu zlatú medailu v kariére, Svendsen jedenástu, z toho už štvrtú na týchto MS.

Strieborní Francúzi Simon Fourcade, Jean Guillaume Beatrix, Alexis Boeuf, Martin Fourcade zaostali o 1:12,8 min, bronzoví Nemci v zostave Simon Schemp, Andreas Birnbacher, Arnd Peiffer, Erik Lesser boli o ďalších šesť sekúnd pomalší.

Miroslav Matiaško síce bežecky nebol oslnivý, ale kompenzoval to presnou streľbou. Na oboch položkách raz dobíjal, do cieľa prišiel o 3:27,8 min neskôr ako víťazný Svendsen na 10. pozícii, čo je o dve priečky lepšie ako vlani na šampionáte v nemeckom Ruhpoldingu. „Naším cieľom bolo skončiť do desiateho miesta, to sa nám podarilo. Potvrdili sme tým našu štafetovú nomináciu na budúcoročnú olympiádu do Soči, to musíme hodnotiť ako úspech. Preteky sa pre nás vyvíjali ako na presýpacích hodinách. Začali sme v druhej desiatke, potom sme boli na siedmom mieste, skončili sme na desiatom. Taký je biatlon. Musím pochváliť všetkých štyroch chlapcov, ale výrazne nad všetkými vyčnieval Matej Kazár. Ostatní majú problémy s bežeckou výkonnosťou, Maťo na trati doslova lieta. Dnes nemal ani výraznejšie problémy so streľbou. Opakujem, desiate miesto je lepší rezultát, ako sme dosiahli vlani, tešíme sa z toho,“ komentoval vystúpenie slovenského tímu vedúci reprezentácie Milan Gašperčík.

Výsledky – mužské štafety na 4×7,5 km – Nové Mesto na Morave – sobota:

1. Nórsko (Ole Einar Björndalen, Henrik L´Abee Lund, Tarjei Bö, Emil Hegle Svendsen) 1:15:39,0 h (0 trestných okruhov + 5 dobíjaní), 2. Francúzsko (Simon Fourcade, Jean Guillaume Beatrix, Alexis Boeuf, Martin Fourcade) +1:12,8 min (0+7), 3. Nemecko (Simon Schemp, Andreas Birnbacher, Arnd Peiffer, Erik Lesser) +1:18,5 (2+3), 4. Rusko +1:24,1 (2+7), 5. Rakúsko +1:38,9 (0+5), 6. Česko +2:50,1 (0+9), … 10. Slovensko (Dušan Šimočko, Pavol Hurajt, Matej Kazár, Miroslav Matiaško) +3:27,8 (0+9)

Poradie vo SP v hodnotení štafiet po piatich pretekoch zo šiestich naplánovaných:

1. Nórsko 259 bodov, 2. Francúzsko 256, 3. Rusko 245, 4. Nemecko 213, 5. Rakúsko 209, 6. Švédsko 179, … 9. Slovensko 162