Slovenskí branci podľa ministra Gajdoša predstavujú pre demokraciu bezpečnostnú hrozbu

Peter Gajdoš
Minister obrany Peter Gajdoš. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 3 augusta 13:55

BRATISLAVA 3. augusta (WebNoviny.sk) – Polovojenská organizácia Slovenskí branci predstavuje pre fungovanie demokratického a právneho štátu istú bezpečnostnú hrozbu. Uviedol to dnes na tlačovom brífingu minister obrany Peter Gajdoš (SNS), ktorý už navyše odovzdal spravodajské informácie Ministerstvu vnútra SR.

Zmena potrebnej legislatívy

Gajdošovi tiež osobne prekáža, že v militantnej organizácii pôsobia aj profesionálni príslušníci Ozbrojených síl SR. Minister prisľúbil aj zmenu potrebnej legislatívy, konkrétne opatrenia, ani časový rámec nekonkretizoval.

„Ako vážny problém vnímam fakt, že organizácia Slovenskí branci niekoľkokrát verejne spochybnila fungovanie štátnych organizácií, ktoré majú zabezpečovať bezpečnosť krajiny. Tiež mi prekáža, že v tomto zoskupení pôsobia profesionálni vojaci, ktorí odovzdávajú svoje odborné skúsenosti ďalej civilným osobám,“ povedal Gajdoš. „Prijmeme všetky potrebné legislatívne opatrenia. Odstúpili sme aj spravodajské informácie rezortu vnútra,“ doplnil.

Opatrenia rezortu obrany vníma pozitívne aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), podľa ktorého nemôžu bezpečnostné zložky štátu tolerovať činnosť obdobných organizácií. „Vítam rázne kroky ministra obrany smerujúce k zabráneniu snahy o vytváranie paralelných ozbrojených zložiek, o ktorých vzniku, existencii a zámere nikto nič nevie. Minister obrany Peter Gajdoš má moju plnú podporu. Na Slovensku nemôžeme tolerovať takéto aktivity. V tomto kontexte podporujem aj prípadné návrhy na zmenu legislatívy,“ povedal Pellegrini.

Podnet na Generálnu prokuratúru SR

Minister Gajdoš tiež pripomenul, že Slovenskí branci predstavujú bezpečnostné riziko a môžu prispievať k radikalizácii spoločnosti. „Fungovanie takýchto zoskupení, ktoré konajú na vlastnú päsť, môže prispieť k tomu, že v spoločnosti narastie extrémizmus alebo radikalizmus,“ povedal Gajdoš.

Minister ešte 23. júla tohto roka podal podnet na činnosť organizácie Slovenskí branci na Generálnu prokuratúru SR. Tiež si ministerstvo obrany vyžiadalo naspäť vyradenú vojenskú techniku, ktorá je momentálne v areáli v obci Dolná Krupá.

V tomto areáli si údajne zriadil základňu aj ruský motorkársky klub, známy ako Noční vlci. Niektoré médiá zároveň priniesli letecké zábery vojenskej techniky, ktorá sa v súčasnosti nachádza v areáli.

Šéf klubu Aleksandr Zaldostanov, známy ako Chirurg, je osobným priateľom ruského prezidenta Vladimíra Putina a vzťahujú sa na neho protiruské sankcie prijaté USA a Kanadou. Klub Noční vlci je známy ruským nacionalizmom a otvorene podporoval napríklad anexiu Krymu Ruskom a následné proruské povstanie na východe Ukrajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter GajdošPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky