Slovenskí colníci budú osobne kontrolovať každý kontajner s tovarom z Ázie

kontajner
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 19. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenskí colníci budú fyzicky kontrolovať každý kontajner s určitými tovarmi dovezenými z Ázie.

Finančná správa takto reaguje na nedávne informácie o tom, že dovozy ázijského tovaru cez Slovensko sa mali v uplynulých mesiacoch opäť výrazne zvýšiť. Po rozšírení rizikových profilov tak ide podľa finančnej správy o ďalšie opatrenie proti snahám o dovoz ázijského tovaru do Európy cez Slovensko.

Opatrenie začne platiť v nasledujúcich dňoch a finančná správa upozorňuje, že môže mať vplyv na časové zdržania pri preclievaní a objem denne precleného tovaru.

Fyzická kontrola

Slovensko nie je žiadnym preclievacím hubom ázijského tovaru. Okrem už zavedeného opatrenia rozšírenia rizikových profilov na ďalšie tovary, zavádzame aj ďalšie, a to úplnú vnútornú kontrolu na každý kamión s vymedzeným druhom tovaru, ktorý príde na preclenie,“ uviedla prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová.

V praxi to bude znamenať, že colníci na pobočkách colných úradov budú fyzicky kontrolovať celý obsah kontajnerov, v ktorých sa dováža ázijský tovar na Slovensko.

Zastavenie colných podvodov

Uvedené opatrenie má podľa šéfky finančnej správy zatiaľ platiť na časovo neohraničené obdobie. „Podľa vývoja situácie budeme kontroly upravovať,“ tvrdí.

Cieľom má byť zastaviť fabulácie o možných colných podvodoch pri preclievaní a nečinnosti zamestnancov finančnej správy. Slovenská republika podľa finančnej správy nie je a ani nemá záujem stať sa preclievacím hubom pre ázijský tovar.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom