Slovenskí cyklisti trénovali, Peter Sagan prednášal mladým

Prvá etapa Tour de France
Slovenský cyklista Peter Sagan počas prvej etapy Tour de France, ktorá merala 213 kilometrov a viedlo z Porto-Vecchia do Bastie. Foto: SITA/AP

SPIANATE 26. septembra (WEBNOVINY) – Štvrtkový voľný deň na majstrovstvách sveta v cyklistike vo Florencii a okolí vyplnili slovenskí reprezentanti tréningom a Peter Sagan i prednáškou a diskusiou na konferencii pre juniorov – účastníkov šampionátu.

Slováci majú rozložený svoj stan v hoteli Villa la Reggia v tichom prostredí v Spianate. Z hotela vyrážajú na tréningy po okolitých toskánskych cestách. Vo štvrtok si mohli od 10.00 do 12.30 h vyskúšať aj okruh, na ktorom sa bude od piatka do nedele v jednotlivých kategóriách bojovať o majstrovské tituly.

Je to ťažký okruh. Išiel som na tréningu štyri kolá a už som ho začínal cítiť v nohách. V nedeľu na nás čakajú náročné preteky. Mojou ambíciou je pomáhať Petrovi Saganovi, budem s ním spolupracovať, ak bude treba, pomôžem mu dostať sa dopredu. Nefandím si, že by som s ním vydržal až do samotného záveru,“ povedal po návrate z tréningu Matej Jurčo. Juraj Sagan sa po troch tréningových kolách na okruhu vydal na bicykli na vyše 60 km dlhú cestu z Florencie do Spianate.

Juniori mali konferenciu povinnú

Jeho brat Peter Sagan bol jedným z prednášajúcich v Montecatini Terme na konferencii UCI pre účastníkov juniorských pretekov. Viac ako 300 chlapcov a dievčat si vypočulo jeho skúsenosti z profesionálnej cyklistiky. Okrem jazdca tímu Cannondale na otázky odpovedala aj Holanďanka Marianne Vosová.

Talentovaní jazdci sa dozvedeli aj o antidopingovej politike, o svojom vstupe do sveta cyklistiky im hovorili Songezo Jim, Bob Jungels a Warren Barguil. Účasť na konferencii bola pre juniorov povinná, bez nej by nedostali štartové čísla pre piatkové (juniorky) a sobotňajšie preteky (juniori).

Viacero administratívnych úkonov muselo zvládnuť vo štvrtok aj vedenie slovenskej výpravy. Ráno o 9.00 h sa konala oficiálna porada pre všetky tímy, potom sa potvrdzovali štartové listiny. Do Toskánska prišli vo štvrtok aj Martin Velits a Patrik Tybor, ktorí sa doteraz na šampionát pripravovali individuálne.

Hotel si pochvaľujú

Slováci si zatiaľ pochvaľujú ubytovanie v hoteli Villa la Reggia. Zariadenie majú kompletne pre seba, okrem nich v ňom momentálne nikto nebýva. K dispozícii majú aj vonkajší bazén či stan na prípravu bicyklov. Cyklisti bývajú v izbách vo dvojiciach, mladší jazdci aj v trojiciach.

Chodím už dvanásť rokov na majstrovstvá sveta, ale podobne dobré ubytovanie som ešte nezažil,“ pochvaľoval si vedúci slovenskej výpravy Ladislav Velits. Ani najväčšie mená v tíme Peter Sagan a Peter Velits nemali špeciálne požiadavky. Personál hotela sa snaží vyjsť Slovákom v ústrety aj pri príprave stravy. Pobyt výpravy zabezpečuje Rastislav Zoller, ktorý žije v Brescii a dvanásť rokov sa pohybuje vo svete profesionálnej cyklistiky.

V roku 2009 spolupracoval pri zakladaní tímu Kaťuša. „Hotel je pre nás strategicky výhodný, keďže z neho do miesta štartov je len minimálna vzdialenosť,“ povedal Rastislav Zoller.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bob JungelsJuraj SaganMartin VelitsPatrik TyborPeter SaganPeter Velits