Slovenskí europoslanci budú môcť zastávať aj verejné funkcie

Europarlament
Európski poslanci v Europarlamente Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Slovenskí europoslanci budú môcť na Slovensku pôsobiť v ďalších verejných funkciách.

Parlament v utorok zamietol novelu zákona o voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ktorou chcel poslanec za OĽaNO Igor Matovič zaviesť princíp jedného mandátu pri výkone tejto verejnej funkcie.

Znamenalo by to, že slovenskí poslanci EP by nemohli zastávať iné verejné funkcie na Slovensku. „Poslancom Európskeho parlamentu by sa tak umožnilo, aby vykonávali svoju funkciu zodpovedne, plnohodnotne a nezávisle,“ argumentoval Matovič.

Zavedenie princípu jedného mandátu podľa Matoviča nebráni uplatneniu základného práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám v zmysle Ústavy SR, ani práva zúčastňovať sa na správe vecí verejných priamo, píšu obyčajní v návrhu.

„Zmyslom právnej konštrukcie nezlučiteľnosti funkcií je zabránenie kumulácii viacerých funkcií jedným subjektom, predchádzanie rozporu záujmov, ktorý nastáva pri kumulatívnom výkone funkcií a taktiež garancia dodržiavania ústavného princípu trojdelenia moci,“ vysvetlil Matovič.

Identickú novelu predložil líder obyčajných ľudí už na júnovú schôdzu parlamentu, pred hlasovaním ju však stiahol z rokovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie Európsky parlament