Slovenskí farmári sa obávajú zrušenia mliečnych kvót

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krava, zviera
Foto: Archívne foto SITA/AP

BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Slovenskí poľnohospodári sa obávajú zrušenia kvót na výrobu mlieka, ktoré má prísť v roku 2015.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík, kde informoval o výsledkoch stretnutia predstaviteľov poľnohospodárskych komôr krajín Visegrádskej štvorky (V4).

Zastáva názor, že po zrušení spomínaných kvót zaplavia slovenský trh zahraniční výrobcovia a vytlačia tých domácich.

„Vidíme, že niektoré krajiny štartujú výrobu, nakupujú jalovice a zvyšujú počty zvierat,“ dodal. Podľa predstaviteľov poľnohospodárskych komôr krajín V4 je situácia o to znepokojujúcejšia, že predchádzajúci vývoj v sektore spôsobil výrazné zníženie počtov dojných kráv v regióne.

Politika EÚ v sektore mlieka by mala podľa zástupcov agrárnych organizácií krajín V4 mať aj v budúcnosti účinný nástroj na riadenie produkcie, aby čelila extrémnym výkyvom na trhu, zabezpečila primeraný príjem pre prvovýrobcov mlieka a udržateľnú produkciu mlieka vo všetkých členských štátoch EÚ.

Obchodníci zarábajú viac

Mlieko
Foto: SITA/Diana Černáková

Prezident Národnej rady poľských poľnohospodárskych komôr Wiktor Szmulewicz za problém označil skutočnosť, že výrobca je až na samom konci reťazca príjmov z poľnohospodárskej výroby. „Marža obchodníkov a spracovateľov je omnoho vyššia ako tá, ktorú majú výrobcovia,“ dodal.

Szmulewicz si myslí, že tento reťazec treba skrátiť tak, aby výrobok nemusel prejsť „cez desať rúk“, kým sa dostane z výroby do maloobchodu. Szmulewicz zároveň vyjadril presvedčenie, že dopyt po potravinách bude v dlhodobom horizonte rásť až do výšky 70 %. Preto je povinnosťou poľnohospodárov a politikov pripraviť agrosektor na tieto výzvy.

Účastníci stretnutia vyjadrili podporu rozhodnutiu Európskej komisie predĺžiť moratórium na nákup pôdy cudzincami v členských štátoch do roku 2014. Obávajú sa však, že ani toto opatrenie nezvráti reálne hroziace riziká súvisiace s ukončením moratória.

„Finanční investori začínajú v čoraz väčšej miere vnímať investície do pôdy ako výhodné z hľadiska dobrého zhodnotenia svojich aktív,“ uvádza sa v komuniké zo stretnutia. Zástupcovia poľnohospodárskych komôr z V4 si preto myslia, že sa v budúcnosti ešte vo väčšej miere zamerajú na stredoeurópsky trh. Poľnohospodári sa preto na Európsku komisiu obracajú so žiadosťou o predĺženie moratória na nákup pôdy cudzincami do roku 2020 v tých členských štátoch, ktoré o to požiadajú. Zástupcovia krajín V4 taktiež požadujú aj zachovanie kvót v sektore cukru do roku 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Semančík