Slovenskí florbalisti predviedli obrat, zdolali i Američanov

Florbal
Hráči Srbska Peter Novakovič (vľavo) a Robert Gocič (vpravo) a hráč Slovenska Patrik Pelegrin (v strede) počas zápasu kvalifikačného turnaja o postup na MS 2014 - skupina Eur2 medzi Srbsko - Slovensko. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

GÖTEBORG 9. decembra (WEBNOVINY) – Slovenskí florbaloví reprezentanti uspeli aj vo svojom záverečnom treťom zápase v základnej C-skupine na majstrovstvách sveta vo švédskom Göteborgu. V utorok zverenci Miroslava Ságu zvíťazili v Lisebergshallen nad Američanmi 4:2.

Po úvodnej dvadsaťminútovke pritom prehrávali 0:1, ale v druhej tretine predviedli dokonalý priebežný obrat na 4:1 a v záverečnej časti už si v pohode ustrážili náskok, hoci súper ešte znížil v početnej výhode. Góly víťazov dali Lukáš Řezanina, Martin Kubovič a Patrik Pelegrín, jeden bol vlastný. Za slovenského hráča zápasu vyhlásili brankára Adama Kalčoka.

Už od pondelka mal tím SR istotu prieniku do osemfinále. Najprv zdolal Japoncov 9:4 a potom deklasoval výber Kórejskej republiky ešte výraznejšie 15:2. Na úvod nadstavbovej fázy budú Slováci v stredu o 13.00 h v hale Scandinavium čeliť Estóncom, štvrtým v B-skupine. Uvádza to rozpis na webe podujatia.

V prípade prieniku do štvrťfinále by Slováci vo štvrtok o 19.00 h opäť v stánku Scandinavum čelili domácim Švédom. O víťazovi A-skupiny rozhodlo utorňajšie škandinávske derby, v ktorom Švédi zdolali Fínov 5:2. Švédsko je obhajcom titulu a celkovo 7-násobným zlatým medailistom. Fínsko triumfovalo v rokoch 2008 a 2010. Žiadna iná krajina sa ešte neradovala z prvenstva na florbalových MS.

Rozdelenie družstiev do štyroch 4-členných skupín sa dialo aj na základe postavenia v renkingu. Až po takomto nasadení nasledoval žreb. Z prominentnejšieho „áčka“ aj „béčka“ sa do vyraďovacej fázy dostávajú všetci ôsmi ich účastníci (pričom prví dvaja v tabuľkách priamo do štvrťfinále). Z „céčka“ a „déčka“ idú do osemfinále len prví dvaja. Zostávajúce štyri tímy budú hrať o 13. – 16. miesto. Slováci už nemôžu skončiť na horšej ako 12. priečke, pred dvoma rokmi boli vo Švajčiarsku ôsmi.

Výsledky utorkových zápasov na MS vo florbale:

C-skupina:
Slovensko – USA 4:2 (0:1, 4:0, 0:1)

Góly: 23. Řezanina (Gál), 27. Kubovič (Grlický), 35. Pelegrín (Bulko), 35. vlastný bez určenia autora – 19. Forare, 50. R. Winkler (Lanzlinger)

Vylúčení: 3:0 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Černý a Janoušek (obaja ČR), 247 divákov.

Zostava SR: Kalčok (Turek) – Hrin, Komačka, Bulko, Joščák, Šefčík, Koščo, Novák – Gál, Řezanina, Ujhelyi – Komínek, Zeliezka, Pelegrín – Bičan, Grlický, Kubovič – Petróci, Konečný

Stefan Hedlund (tréner USA): „Bol to pekný zápas, v ktorom oba tímy podali kvalitný výkon. Žiaľ, mojim zverencom chýbalo trochu viac šťastia.“

Miroslav Sága (tréner SR): „Očakávali sme náročný zápas, čo sa aj potvrdilo. Gól v závere prvej tretiny dal Američanom trochu krídla. Druhú tretinu sme zvládli dobre a presadili sme sa strelecky. Mrzia nás zbytočné dve vylúčenia v tretej tretine, čo sa na medzinárodnom fóre nesmie stať. Ak chceme ďalej bojovať o postup, musíme byť maximálne sústredení a disciplinovaní.“

Adam Kalčok (brankár SR, najlepší hráč zápasu): „Z môjho pohľadu lepší zápas ako predchádzajúce. Milujem, keď mám v bránke robotu. Chlapci výborne pomáhali blokovať strely a čo som pochytal, bolo z prijateľných uhlov.“

Václav Komačka (obranca SR): „Bol to náročný zápas, ktorý sme zvládli. Stratili sme veľa síl, a preto bude dôležité dobre zregenerovať. Už zajtra nás čaká ďalší náročný súboj s Estónskom.“

Lukáš Řezanina (útočník a kapitán SR): „Nechali sme na ihrisku srdce, čo nám pomohlo k víťazstvu. Na čele nášho výkonu bol Adam Kalčok, ktorý takto kvalitne chytával za Hurikán, keď bol v najlepšej forme. Ja som bol v tých časoch ešte malý chlapec. Musíme si dobre oddýchnuť a vyčistiť si hlavy na zajtrajší rozhodujúci zápas.“

Japonsko – Kórejská republika 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Konečné poradie:

1. Slovensko 6 bodov (28:8) – postup do osemfinále, 2. USA 4 (23:7) – postup do osemfinále, 3. Kórejská republika 2 (7:28), 4. Japonsko 0 (6:21)