Slovenskí florbalisti v boji o štvrťfinále podľahli Nórom

Florbal
Slovensko prehralo na majstrovstvách sveta s Nórskom 3:4. Foto: flickr.com

RIGA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenskí florbaloví reprezentanti nepostúpili do štvrťfinále MS 2016 v lotyšskej Rige (3. – 11. decembra).

Slováci v popoludňajšom zápase stredajšieho play-off o štvrťfinále prehrali tesne 3:4 s favorizovanými Nórmi a budú hrať v skupine o 9. – 12. miesto. Slovenskí florbalisti sú na svetovom šampionáte tretíkrát, MS sa konajú v dvojročnom intervale od roku 1996. Vo Švédsku 2014 obsadili Slováci 10. pozíciu, vo Švajčiarsku 2012 ôsmu priečku.

Slovenský tím nastúpil s viacerými zmenami – kapitán Lukáš Řezanina sa presunul z útoku do prvej obrannej dvojice – a zverenci českého trénera Petra Koutného dlho odolávali favorizovanému mužstvu. Po II. tretine bol stav nerozhodný 3:3. Nóri trikrát viedli, ale Slováci vždy rýchlo zmazali jednogólové manko – najskôr po 29 sekundách, potom po dvoch minútach a 28 sekundách a do tretice už po 12 sekundách.

V 4. min otvoril skóre Fredrik Hoff Eriksen, vzápätí odpovedal Martin Sikorjak. O polhodinu neskôr potešil nórskych priaznivcov Markus Lindgjerdet, v 37. min vyrovnal Martin Grlický. V poslednej minúte prostrednej časti zužitkoval presilovku Daniel Gidske, no na druhej strane výbornú prihrávku Řezaninu premenil na ďalší gól SR Martin Kubovič – 3:3. Nóri boli aktívnejší aj v tretej dvadsaťminútovke a odmenou bol pre nich víťazný gól Thomasa Straeta. Slováci sa už na štvrtú gólovú odpoveď nezmohli, aj keď boli blízko – 25 sekúnd pred koncom žŕdka zastavila pokus Kuboviča.

Slováci vo štvrtok o 9.00 h SEČ nastúpia proti Američanom v rámci skupiny o 9. – 12. miesto. Víťaz tohto duelu bude hrať o konečnú 9. priečku, zdolaný o 11. pozíciu.

MS florbalistov 2016 – Riga (Lot.) – stredajšie výsledky:

PLAY-OFF O ŠTVRŤFINÁLE
Nórsko – Slovensko 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)

– do štvrťfinále postúpilo Nórsko, Slovensko bude hrať o 9. – 12. miesto

Góly: 4. Hoff Eriksen (H. Fredriksen), 34. Lindgjerdet (Kvisvik), 40. Gidske (Lindgjerdet), 47. Straete (Gidske) – 4. Sikorjak (Szabo), 37. Grlický (Čonka-Skyba), 40. Kubovič (Řezanina)

Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Larinovs a Gross (obaja Lot.), 608 divákov

Zostava SR: Mazák (Turek) – Řezanina, Komačka, Szabo, Sikorjak, Koščo, Ľ. Šefčík, Kročko, Bulko – Gál, Matejka, Kubovič – Nehila, Joščák, Dudovič – Čonka-Skyba, Grlický, Ujhelyi – Heleš

Hlas:

Petr Koutný (tréner SR, zdroj: RTVS): „Škoda tohto zápasu, smutný však nie som. Som hrdý na chlapcov, výborne sa pripravili na dnešný duel. Keby sme hrali viac takýchto ťažkých zápasov… Musím sa chlapcom poďakovať, aj keď sme nepostúpili.“

Nemecko – USA 6:5 (2:1, 1:1, 3:3) – do štvrťfinále postúpilo Nemecko, USA bude hrať o 9. – 12. miesto

Estónsko – Kanada 16:4 (7:2, 3:0, 6:2) – do štvrťfinále postúpilo Estónsko, Kanada bude hrať o 9. – 12. miesto

Lotyšsko – Dánsko 5:6 po sam. nájazdoch (1:2, 4:0, 0:3 – 0:0, 0:1) – do štvrťfinále postúpilo Dánsko, Lotyšsko bude hrať o 9. – 12. miesto

SKUPINA O 13. – 16. MIESTO

Thajsko – Austrália 4:3 (0:0, 2:1, 2:2) – Thajsko bude hrať o 13. miesto, Austrália bude hrať o 15. miesto

Poľsko – Singapur 14:3 (6:1, 2:1, 6:1) – Poľsko bude hrať o 13. miesto, Singapur bude hrať o 15. miesto

Ďalší rámcový program MS:

štvrtok 8. decembra: štvrťfinále, zápasy skupiny o 9. – 12. miesto

piatok 9. decembra: štvrťfinále, o 9. miesto, o 11. miesto, o 13. miesto, o 15. miesto

sobota 10. decembra: semifinále, zápasy skupiny o 5. – 8. miesto

nedeľa 11. decembra: finále, o 3. miesto, o 5. miesto, o 7. miesto