Slovenskí futbalisti uzavreli kvalifikáciu remízou s Lotyšmi

Lotyšsko - Slovensko
Michal Ďuriš zo Slovenska (v bielom) počas zápasu kvalifikácie na majstrovstvá sveta 2014. Foto: SITA/AP

RIGA 15. októbra (WEBNOVINY) – Futbalisti slovenskej reprezentácie remizovali 2:2 (2:0) s hráčmi Lotyšska v utorňajšom stretnutí v Rige v rámci kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta do Brazílie.

Góly slovenského mužstva dali v 9. min Martin Jakubko a o sedem minút neskôr Kornel Saláta. Obaja skórovali hlavičkami po rohových kopoch Tomáša Kóňu.

Krátko po zmene strán však znížil Valerijs Šabala a v nadstavenom čase vyrovnal Renars Rode, ktorý potrestal nedôsledné bránenie hosťujúcej obrany po rohovom kope.

Slováci obsadili v G-skupine tretiu pozíciu s 13-bodovým ziskom. Na MS 2014 postúpila Bosna a Hercegovina, v novembrovej baráži sa predstaví Grécko.

Lotyšsko – Slovensko 2:2 (0:2)

Góly: 47. Šabala, 90.+ Rode – 9. Jakubko, 16. Saláta, ŽK: 45.+ Šabala, 74. Višnakovs, 83. Lazdinš – 83. Kucka, rozhodovali: Aranovskij – Bekker, Šlončak (všetci Ukr.), 3814 divákov

Lotyšsko: Kolinko – Kovalovs, Bulvitis, Gorkšs, R. Rode, Maksimenko – Fertovs, Laizans (53. Zjuzins), Lazdinš – Šabala, Višnakovs (84. Verpakovskis)

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Saláta, J. Ďurica, Švento – T. Kóňa, Kucka (86. Pečovský) – Šesták (62. Guédé), M. Ďuriš, Jendrišek – Jakubko (56. M. Bakoš)

I. polčas

Slováci mali razantný nástup do stretnutia. Zverenci Jána Kozáka ovládli ľavú stranu ihriska a stupňovali tlak, ktorý vyvrcholil dvoma takmer identickými gólmi.

V 9. min zahral Kóňa rohový kop na bližšiu žrď a Jakubko hlavičkou umiestnil loptu do opačného rohu bránky – 0:1. O sedem minút neskôr nastala situácia ako cez kopirák: stredopoliar Senice znova odcentroval od rohovej zastávky na prvú žrď, kde si výborne naskočil Saláta, loptu hlavou „pohladil“ a skončila v sieti – 0:2.

Slováci mali v prvom polčase jasne navrch, aktivitou na útočnej polovici hýril ľavý obranca Švento, ktorý plnil úlohu falošného krídla a v lotyšskej obrane robil poriadny vietor.

V 33. min Kóňa mäkkým centrom vysunul do šance Jendrišeka, no ten v šestnástke ľavačkou namieril len tesne vedľa vzdialenejšej žrde. Veľkú šancu mal v prvom polčase aj Michal Ďuriš, ktorý si v pokutovom obhodil súpera a loptu napálil tesne vedľa pravej žrde domácej bránky.

II. polčas

Lotyši znížili hneď v 47. min, keď zaváhanie slovenskej obrany potrestal Šabala, ktorý si nabehol na dlhú prihrávku a pohotovo obstrelil bezmocného Kozáčika – 1:2.

O desať minút neskôr nedočiahol na strieľaný center Šestáka striedajúci Bakoš. Domáci boli v druhej časti aktívnejší, častejšie mali loptu vo svojej moci, ale nevypracovali si výraznejšiu príležitosť. Až v 74. min vyhral Višnakovs ostrý súboj s Ďuricom a rútil sa na slovenského gólmana, Kozáčik však odvážnym vybehnutím zmaril tutovku domáceho útočníka.

Gólmana Plzne potom ošetrovali na trávniku, Kozáčik však normálne pokračoval v zápase. V nadstavenom čase vyrovnal Rode, ktorý potrestal nedôsledné bránenie Slovákov po rohovom kope a zblízka dotlačil loptu za bránkovú čiaru.

Hlasy (zdroj: TV Dajto):

Ján Kozák (tréner SR): „Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom sme boli kompaktní, dobre sme kombinovali, dali dva krásne góly po štandardných situáciách. Mali sme aj ďalšie možnosti, hráči boli aktívni, pohybliví. V závere prvého dejstva však domáci pritvrdili, na čo som hráčov počas prestávky v kabíne upozorňoval, aby boli mužnejší. Dostali sme zbytočný gól hneď v úvode druhého polčasu, domácich tento úspech nakopol a hýrili aktivitou. Vyhrávali súboje, my sme strácali ľahké lopty. Mužstvo, ktoré vedie po prvom polčase 2:0, by malo zvíťaziť. Nemôžeme byť spokojní. V prvom polčase sme ukázali kvalitu aj srdce, v druhom to nebolo ono.“

Ján Ďurica (obranca SR): „Z tohto zápasu si treba vziať dobré veci, ale aj tie zlé. Keby sme hrali aj po zmene strán tak ako v prvom polčase, myslím si, že domáci by neuhrali taký výsledok. Vo futbale je všetko možné a my sme sa stali toho svedkom. Lotyši začali byť v druhom polčase aktívnejší, utvorili si tlak a my sme to nezvládli.“

Kornel Saláta (obranca SR a autor jedného gólu): „Som rád, že som už konečne skóroval za Slovensko. Teší ma akurát ten gól.“

Peter Pekarík (obranca SR): „Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom sme sa dostali do dvojgólového vedenia. Po zmene strán u nás nastala zmena a z toho pramenili dva inkasované góly. Priznávam však, že za druhý polčas sme si o to koledovali.“

Tomáš Kóňa (stredopoliar SR): „Škoda zranenia Jakubka, dovtedy bol veľmi platný pre mužstvo. Lotyšov sme sami dostali na koňa a na konci nás už prehrávali. Škoda, že sme to nedotiahli do víťazného konca.“

Juraj Kucka (stredopoliar SR): „Mali sme to dobre rozbehnuté. Vyhrávali sme 2:0, stačilo to udržať. Znervózneli sme, nechávali sme súperovi veľa priestoru, Lotyši sa dostávali do šancí a využili ich.“

Matúš Kozáčik (brankár SR): „Myslím si, že sme dnes mohli vyhrať, mrzia ma góly na začiatku druhého polčasu a najmä ten v závere. Pri druhom góle boli pri mne dvaja hráči, ďalší dvaja na zadnej žrdi a dotlačili loptu do bránky. Je to pre nás škoda.“