Aktualizované: Slovenskí hokejisti opäť zdolali Lotyšsko, pri power-play hostí dvakrát skórovali

HOKEJ: Tréning reprezentácie
  • aktualizované 21. apríla 21:17

POPRAD 21. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila 4:1 nad výberom Lotyšska, sobotňajší prípravný súboj v Poprade bol súčasťou seriálu Euro Hockey Challenge 2018. Slováci rovnakým výsledkom zdolali Lotyšov aj v piatok v Michalovciach. V 28. vzájomnom súboji sa zrodil šestnásty triumf Slovákov, Lotyši uspeli deväťkrát a tri súboje sa skončili nerozhodne.

V sobotu na popradskom ľade otvoril skóre duelu obranca Martin Fehérváry delovkou od modrej čiary, bol to pre neho premiérový presný zásah v národnom tíme pri šiestom štarte. Za súpera vyrovnal v 25. min v početnej výhode Roberts Bukarts, no 44 sekúnd pred koncom druhej časti pridal druhý slovenský gól Marek Hovorka. Definitívnu bodku za zápasom dali dva góly v závere, keď pri power-play hostí skóroval Andrej Kudrna a po ňom aj Ladislav Nagy.

V aprílovej príprave Slováci dvakrát podľahli Švédom, dvakrát zdolali Nemcov aj Lotyšov.

V ďalšom týždni slovenský tím odohrá tri súboje – v stredu v Piešťanoch nastúpi proti výberu Kórejskej republiky a v piatok a sobotu v Nitre a Piešťanoch si zmeria sily s družstvom Francúzska.

Euro Hockey Challenge 2018

• Poprad – sobota

Slovensko – Lotyšsko 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Góly: 9. Fehérváry (Graňák, Paulovič), 40. M. Hovorka (M. Bakoš, Čajkovský), 60. A. Kudrna (M. Hovorka), 60. L. Nagy (Čajkovský, Cingeľ) – 25. Bukarts
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Orolin – Gajan, Smrek, 4253 divákov

Slovensko: Godla – Grman, J. Valach, A. Jánošík, Marek Ďaloga, Trška, Čajkovský, Graňák, Fehérváry – P. Svitana, Buc, D. Bondra – A. Kudrna, M. Hovorka, M. Bakoš – Cingeľ, Šimun, L. Nagy – Paulovič, Krištof, M. Sukeľ
Lotyšsko: Gudlevskis – Balinskis, Zile, Siksna, Rubins, Salija, Galviňš, E. Ševčenko – M. Redlihs, Pavlovs, R. Bukarts – Indrašis, Abols, Karsums – Meija, Batna, Cipulis – Razgals, Bičevskis, Krastanbergs – Jevpalovs

Craig Ramsay (tréner SR): „Oproti piatku to bol rozdielny zápas. V prvej tretine sme hrali dobre, v druhej už nie. Súper hral tvrdo a v druhej tretine prevzal iniciatívu. V tretej časti hry sme sa zmobilizovali a dokázali sme zvíťaziť. Obaja naši brankári chytali výborne a sme z toho šťastní, zaslúžia si naše uznanie. Urobili dobrú robotu, takisto v obrane sme hrali dobre. Hráči v poli hrajú stále lepšie a lepšie, v nominácii na MS mám ešte veľa otáznikov.“

Ladislav Nagy (kapitán SR, autor jedného gólu): „Dnes sme hrali dobre v prvej tretine. V tej druhej sme prestali korčuľovať, naopak, Lotyši nás začali napádať a nevedeli sme vyjsť z obranného pásma. Našťastie sme napokon uspeli. Bol to dobrý zápas. V druhej časti hry sme boli dosť veľa vylučovaní a súper sa dostal do pohody. V šatni sme si k tomu niečo povedali a v treťom dejstve sme zase boli lepší my. Máme sa stále v čom zlepšovať. Prvé dva zápasy boli ťažké, lebo sme boli málo na ľade a prišlo veľa mladých hráčov. Teraz sa to už zlepšuje. Atmosféra na domácich zápasoch bola super. Sme radi, že v Poprade i Michalovciach bolo vypredané. Je to krása, keď hráme pred vypredaným štadiónom.“

Marek Hovorka (útočník SR, autor gólu): „Dnes sme sa hýbali menej ako v piatok, bolo to viac vyrovnané ako v Michalovciach. Lotyši síce mali tlak, no my sme v druhej tretine dali gól do šatne. Šlo o nacvičený signál, ktorý si skúšame na tréningoch.“

Martin Fehérváry (obranca SR, premiérový gól v reprezentácii): „Prvý gól v národnom tíme ma potešil, ja sa však snažím užívať si každučkú jednu sekundu v tíme. Chcem hrať svoju hru, sústredím sa na seba. Je to pre mňa skvelá šanca, že som, v obrannom páre s Dominikom Graňákom. Lotyši nás v Poprade hrýzli viac ako v piatok v Michalovciach, museli sme viac korčuľovať, to bol náš plán.“

Denis Godla (brankár SR): „Víťazstvá v príprave sú dobré pre tím pred MS. V prvej tretine sme hru ovládli a dali gól. V druhej časti súper vyrovnal, no nás nakopol gól do šatne. V treťom dejstve sme ich k ničomu nepustili a dotiahli to do víťazného konca.“

Patrik Svitana (útočník SR): „Škoda druhej tretiny, ktorá bola poriadne rozkúskovaná. Nakopol nás gól v závere druhej tretiny. Napokon sme to zvládli.“

I. tretina

Slováci mali v úvodnej tretine viac z hry. Šance Šimuna a Čajkovského ešte radosť fanúšikom nepriniesli, ale náprah obrancu Fehérváryho už skončil za Gudlevskisom. Mladý bek si vo svojom šiestom súboji v národnom tíme otvoril strelecký účet. Na opačnej strane potom nepochodil Indrašis, v závere úvodnej časti sa Slováci ubránili presilovke súpera.

II. tretina

Vylúčenie L. Nagya na začiatku druhej časti prinieslo vyrovnanie na 1:1, v presilovke namieril presne Bukarts. Nasledovali nevyužité početné výhody Slovákov aj Lotyšov. Súper mal v tejto fáze duelu prevahu, na čo kouč Craig Ramsay reagoval oddychovým časom. To zrejme Slovákom pomohlo, keď v poslednej minúte skóroval Marek Hovorka.

III. tretina

Aj tretiu tretinu začali aktívnejšie lotyšský hokejisti, no slovenskí hráči neskôr vyrovnali hru a gólmanovi Gudlevskisovi poriadne podkurovali. Nepochodil však prvý „popradský“ útok a vzápätí ani L. Nagy so Šimunom či M. Bakoš. Na rad prišlo štvorminútové vylúčenie Meiju, počas ktorého mali veľké šance M. Hovorka aj A. Kudrna, no stav sa nezmenil. Lotyši sa v závere snažili o vyrovnanie, pri ich power-play však dvakrát inkasovali – najprv uspel A. Kudrna a po ňom aj L. Nagy.