Slovenskí hokejisti podľahli aj Nórom, skončili poslední

Norsko
Sprava: Milan Jurčina zo Slovenska a Lars Erik Spets z Nórska počas hokejového zápasu Slovakia Cup 2013 medzi Slovenskom a Nórskom. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia neuspela ani vo svojom druhom stretnutí na medzinárodnom turnaji Slovakia Cup, keď na ľade bratislavského Zimného štadióna Ondreja Nepelu prehrala v sobotu s výberom Nórska 1:2 po predĺžení.

Slováci na turnaji skončili na poslednom treťom mieste, druhú pozíciu obsadili Nóri a víťazmi podujatia sa stali Bielorusi.

Zverenci Vladimíra Vůjtka síce boli počas väčšiny stretnutia aktívnejší, ale za 60 minút prekonal brankára Voldena iba Kukumberg a na druhej strane bol úspešný Ask.

Obrazom: Slovenskí hokejisti v generálke pred MS proti Nórsku

Slovensko v generálke pred MS proti Nórsku

Zľava: Mário Bližňák zo Slovenska a brankár Lars Volgen z Nórska počas hokejového zápasu Slovakia Cup 2013 medzi Slovenskom a Nórskom. Foto: SITA/Marián Peiger
Zľava: Libor Hudáček zo Slovenska a brankár Lars Volgen z Nórska počas hokejového zápasu Slovakia Cup 2013 medzi Slovenskom a Nórskom. Foto: SITA/Marián Peiger
Zľava: Strelec gólu Roman Kukumberg zo Slovenska, Mats Trygg a brankár Lars Volgen z Nórska počas hokejového zápasu Slovakia Cup 2013 medzi Slovenskom a Nórskom. Foto: SITA/Marián Peiger
Zľava: Jozef Stümpel zo Slovenska a Jonas Holos z Nórska počas hokejového zápasu Slovakia Cup 2013 medzi Slovenskom a Nórskom. Foto: SITA/Marián Peiger

Kým v prvých dvoch tretinách zneškodnil množstvo slovenských šancí Volden, v tretej dvadsaťminútovke predviedol viacero kvalitných zákrokov Staňa. V predĺžení rozhodol o triumfe Nórov Thoresen.

V prípravnom období pred MS odohrali Slováci spolu osem zápasov, dosiahli v nich bilanciu tri víťazstvá a päť prehier. Proti Nórsku nastúpil tím SR na 22. duel a prehral len štvrtý duel.

Hráči mali v súboji proti Nórom poslednú šancu presvedčiť trénera Vůjtka o tom, že patria do národného tímu a majú potrebnú výkonnosť na náročné súboje s najlepšími hráčmi na svete.

Slovensko – Nórsko 1:1 (0:0, 1:1, 0:0) po predĺžení

28. Kukumberg (Marcel Haščák, Radivojevič)

36. Ask (Holös, Trygg)

62. Thoresen (Trygg, Skroder)

Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: , presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, Jonák – Šefčík, M. Valach, 10 055 divákov

Slovensko: Staňa – K. Sloboda, Mezei, V. Mihálik, Sersen, Jurčina, Vydarený, T. Slovák, Marek Ďaloga – Radivojevič, Kukumberg, Marcel Haščák – Šatan, Stümpel, L. Hudáček – Miklík, Bližňák, Záborský – Bartek, Ölvecký, Surový

Nórsko: Volden – Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Solberg, Sörvik – Skroder, Hansen, Thoresen – K. A. Olimb, Bastiansen, M. Olimb – Martinsen, K. Forsberg, Röymark – Dahlstrom, Ask, Spets

Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Dve tretiny boli podobné ako náš predchádzajúci zápas s Bieloruskom. Mali sme viac z hry, hrali sme dobrý hokej. Trápi nás koncovka, ktorá nám v Bratislave nevychádzala. Nóri v tretej tretine ukázali silu i to, že sú dobré mužstvo. Prehrali nás v záverečnej časti hry, pretlačili a napokon zaslúžene zvíťazili.“

Rastislav Staňa (brankár SR): „Prvú polovicu duelu sme mali výbornú. Od začiatku sme hrali dobre a utvárali sme si šance. Dali sme prvý gól a keby sme pridali druhý, mohla byť väčšia pohoda. Súper bol v hre, zlepšil sa a vyrovnal. Dostali sme sa do kŕča. Ani tretia tretina nebola zlá, ale rozhodla naša chyba. Celkovo to bolo fajn, šance sme si utvorili a góly snáď začnú padať na majstrovstvách sveta.“

Milan Jurčina (obranca SR): „Skúšali sme veci a herný systém. Myslím si, že sme hrali celkom dobrý hokej a v defenzíve to bolo dobré. Akurát všetko viazlo na tom, že sme nedali góly z vyložených šancí. Na šampionáte musíme hrať rovnaký hokej ako doteraz, ale premieňať šance.“

Prvú veľkú šancu duelu mal v 3. min Surový, keď získal odrazený puk, ale poslal ho len do brankára Voldena. O tri minúty neskôr neuspel ani Miklík a ten istý hráč stroskotal na brankárovi súpera aj v presilovke v závere 9. min. Vzápätí pohrozil T. Slovák od modrej čiary a v 17. min nepremenil veľkú šancu Stümpel po pekne prihrávke L. Hudáčka.

Druhú časť začali Slováci mohutným náporom, čo Nóri riešili len za cenu zakázaných zákrokov. Skóre otvoril v presilovke o jedného korčuliara Kukumberg po vynikajúcej prihrávke Marcela Haščáka popred bránku – 1:0.

Druhý gól mohol slovenský tím pridať v dvoch početných výhodách o dvoch hráčov, ale presilovky v trvaní 61 a 68 sekúnd zostali nevyužité. Rovnakú šancu mali na 77 sekúnd aj nórski reprezentanti a na 1:1 vyrovnal Ask. Ešte pred druhou sirénou sa do úniku dostali Bližňák so Záborským, ale útočník Avangardu Omsk v rozhodujúcej chvíli zlyhal.

V tretej tretine mali viac z hry Nóri. Tí zatlačili výber SR do defenzívy, „vypýtali“ si aj faul Vydareného, ale slovenská defenzíva na čele s brankárom Staňom hrala spoľahlivo. Slováci sa do útoku dostávali len sporadicky, ale vypracovali si dobré šance.

Závar pred Voldenom „vyrobil“ L. Hudáček, no neuspel, tak isto ako dôrazný Miklík v 53. min. Duel dospel až do predĺženia, v ňom rozhodol o triumfe severanov Thoresen.