Slovenskí hokejisti podľahli ruským olympionikom na Euro Ice Hockey Challenge v Hamare

Hamar
Slovenský hokejista Matej Paulovič. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 15. decembra, 19:24

HAMAR 15. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia neuspela vo svojom druhom vystúpení na decembrovom turnaji Euro Ice Hockey Challenge v nórskom Hamare, v piatok popoludní podľahla olympijskému tímu Ruska 2:3 po predĺžení.

Korškov ich poslal do vedenia

Zverenci trénera Craiga Ramsayho sa ujali vedenia zásluhou dorážky Patrika Lampera po akcii kapitána Tomáša Surového. Rusi vyrovnali v úvode druhej tretine zásluhou Andreja Svetlakova, na začiatku tretej ich poslal do vedenia Jegor Korškov. Lukáš Cingeľ potom vyrovnal na 2:2 a v predĺžení druhý bod pre „zbornú“ zariadil Michail Naumenkov.

V 39. vzájomnom zápase sa zrodil 23. triumf Rusov, päť súbojov sa skončilo nerozhodne a jedenásťkrát uspeli Slováci.

Slováci nastúpia proti Nórom

V sezóne 2017/2018 slovenská hokejová reprezentácia zo siedmich duelov dosiahla štyri víťazstvá (Česko, USA, Nemecko a Francúzsko) a tri prehry (Česko, dvakrát Rusko olympionici).

Všetkých sedem stretnutí absolvovali dvaja hokejisti – obranca Peter Čerešňák a útočník Matej Paulovič. V sobotu 16. decembra o 17.00 h odohrajú Slováci zápas proti domácim Nórom.

Euro Ice Hockey Challenge – Hamar

• piatok:

Nórsko – Francúzsko 6:0 (3:0, 1:0, 2:0)
Góly: 3. M. Olimb, 15. K. A. Olimb, 19. K. Forsberg, 26. Rosseli Olsen, 50. Reichenberg, 58. Kaasastul

Slovensko – Rusko olympionici 2:3 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)
Góly: 6. Lamper (T. Surový, Graňák), 49. Cingeľ (T. Surový, Čerešňák) – 22. Svetlakov (Ľubimov), 43. Korškov, 62. Naumenkov (Svetlakov)
Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sjöqvist, Persson – Norlander, Bakken

Slovensko: J. Hudáček – Graňák, Čerešňák, Starosta, Baranka, Meszároš, A. Jánošík, Švarný, O. Kotvan – Cingeľ, T. Surový, Lamper – A. Kudrna, Bubela, L. Hudáček – Paulovič, Krištof, Matúš Sukeľ – Skalický , Ölvecký, T. Hrnka
Rusko olympionici: Samsonov – Rykov, Belov, Jarullin, Naumenkov, Provolnev, Bereglazov, A. Vasilevskij, Trjamkin – M. Karpov, V. Tichonov, Barabanov – Golyšev, V. Tkačov, Kagarlickij – Korškov, Chochlačov, Makejev – Ľubimov, Svetlakov, Kuzmenko

V prvej tretine boli Slováci strelecky aktívni a už v šiestej minúte sa ujali vedenia. Kapitán T. Surový sa natlačil pred gólmana Samsonova a Lamper prepasíroval puk do súperovej bránky. V ďalšom priebehu prvej časti obe družstvá nevyužili po jednej presilovke, tesne pred prvou sirénou Tkačov nepochodil sám pred J. Hudáčkom.

II. a III. tretina

Vstup do druhej dvadsaťminútovky vyšiel viac Rusom. V 22. min získal puk v útočnom pásme Ľubimov a delovka Svetlakova skončila v slovenskej bránke – 1:1. Celá druhá tretina patrila ruskému družstvu, no brankár J. Hudáček v druhýkrát už neinkasoval.

Druhý gól ruského výberu prišiel v 44. min – Korškov dostal od slovenskej defenzívy príliš veľa priestoru a z vlastnej obrannej tretiny sa predral až pred J. Hudáčka, ktorého prekonal strelou pod hornú žŕdku. Inkasovaný gól Slovákov trochu nakopol a v 49. min vyrovnal Cingeľ po peknej prihrávke od T. Surového. Veľkú šancu potom premárnil Ľubimov a napokon duel dospel do predĺženia. V ňom druhý bod pre Rusov zariadil Michail Naumenkov

Tabuľka Euro Ice Hockey Challenge:
1. Nórsko 2 1 0 1 0 9:4 4
2. Rusko olympionici 2 0 2 0 0 7:5 4
3. Slovensko 2 1 0 1 0 6:5 4
4. Francúzsko 2 0 0 0 2 2:10 0

Hlas (zdroj: SZĽH):

Craig Ramsay (tréner SR): „V prvej tretine sme mali prevahu, ale od druhej mali navrch Rusi. V tretej sme dokázali vyrovnať na 2:2. Myslím si, že v piatok sme v Hamare absolvovali kvalitný duel.“

Július Hudáček (brankár SR): „Prvú tretinu sme začali veľmi dobre, mali šance a dali gól. V druhej časti sa hra vyrovnala, v tretej to bolo otvorené až do konca. Pekný zápas pre divákov. Škoda predĺženia, v ktorom sme hrali dosť riskantne. V predĺžení troch proti trom musíme hrať viac takticky.“

Patrik Lamper (útočník SR): „Rusi boli lepší korčuliari, hlavne v protiútokoch sme si na nich museli dávať pozor. Neodohrali sme zlý zápas, v prvej tretine sme boli viac ako vyrovnaný súper. Druhá nám veľmi nevyšla, no v tretej sme vyrovnali. Škoda, že predĺženie nám nevyšlo.“