Slovenskí hokejisti podľahli Rusom v druhom zápase 2:3

Slovensko rusko
Sprava: Vladimír Mihálik zo Slovenska, strelec tretieho gólu Ruska Jevgeni Skačkov z Ruska v prípravnom zápase medzi Ruskom a Slovenskom. Rusko, Jaroslavľ, 14. apríl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

JAROSLAVĽ 14. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v sobotňajšom prípravnom súboji v Jaroslavli v rámci série Euro Hockey Challenge s Ruskom 2:3.

Slováci neodplatili súperovi prehru 1:2 po sam. nájazdoch z prvého duelu v Arene-2000-Lokomotiv. S Ruskom prehrali štvrtýkrát v rade, naposledy „zbornú“ zdolali 18. februára 2010 vo Vancouveri. Rusi v 26. vzájomnom súboji dosiahli 12. víťazstvo (bilancia 9 – 5 – 12).

Slovenský tím v príprave pred MS ešte nevyhral, pred týždňom dvakrát prehral v Košiciach s Dánskom. V ďalšom týždni prípravy na šampionát čakajú Slovákov súboje s Čechmi – najskôr v stredu 18. apríla v Prahe a potom o dva dni neskôr v Bratislave.

Skóre duelu otvoril v 11. min strelou pod Hamerlíkovu lapačku Vadim Šipačov. Rusi ďalšie dva góly pridali v rozpätí 101 sekúnd medzi 24. a 26. min. V tretej tretine sa dvakrát presadil Milan Bartovič (12. a 13. gól v reprezentácii) a znížil na rozdiel jedného gólu. Slovákom sa už aj napriek snahe vyrovnať nepodarilo.

Súboj nedohral pre zranenie z druhej tretiny Juraj Mikúš, ktorému nastrelil Milan Bartovič nohu. Útočník Martin Cibák začal v sobotu v Jaroslavli druhú päťdesiatku reprezentačných zápasov.

Rusko – Slovensko 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)

Góly: 11. Šipačev (Rylov, S. Širokov), 24. Bodrov (Zubarev), 26. Skačkov (Rylov) – 42. Bartovič (Sersen), 53. Bartovič (Hovorka)

Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Anisimov, Buturlin – Sachonov, Pavlov (všetci Rus.), 9046 divákov.

Rusko: Košečkin – Rylov, Riasenskij, Čudinov, Kiselevič, Višnevskij, Zubarev, J. Biriukov, J. Medvedev – Pestuško, Abdullin, S. Širokov – Ketov, Šipačov, Skačkov – I. Makarov, Bodrov, Varnakov – Ľudučin, Svitov, Burdasov

Slovensko: Hamerlík – Starosta, Baranka, Kudroč, Vydarený, P. Mikuš, Sersen, V. Mihálik, Stehlík – Ján Sýkora, Cibák, Marcel Hossa – Hovorka, J. Mikúš, Bartovič – Surový, Bližňák, Š. Ružička – Lušňák, Kytnár, Špirko

Už po 20 sekundách hry putoval na trestnú lavicu Martin Cibák za hákovanie a Rusi dostali možnosť zovrieť hostí pred ich bránku.

Hamerlík však dvakrát aj po vážnych pokusoch Čudinova a Burdasova s istotou zasiahol. Očakávaný ruský tlak sa následne nekonal, Slováci pozorne vykrývali stredné pásmo a hrali dobre v obrane, z ktorej sa snažili vyrážať do rýchlych protiútokov.

Pred oboma bránkami dlhšie chýbal väčší vzruch. V polovici tretiny ohrozil Košečkina spoza brániaceho hráča Lušňák, ale ruský gólman bol pozorný. V 11. min poslal Rylov vysoký puk od pravého mantinelu krížom cez hraciu plochu na voľného Šipačova, ktorý si ho na hrane ofsajdu spracoval a zakončil popod Hamrlíkovu lapačku – 1:0.

Po inkasovanom góle bol puk častejšie na slovenských hokejkách, ale väčšiu šancu si Vůjtkovi zverenci nevypracovali.

V úvode druhej tretiny to skúšal v dobrej pozícii najskôr Abdullin a na opačnej strane Kudroč od modrej.

V 24. min sa v huštine tiel pred bránkoviskom najlepšie zorientoval po Zubarevovej strele Bodrov a poslal domácich do dvojgólového vedenia. Slováci mohli znížiť po chybe Kiseleviča, Rusi z protiútoku dali tretí gól.

Zaváhanie Mihálika potrestal bekhendovým zakončením Skačkov – 3:0.

Rusi sa upokojili, veľmi dobre korčuľovali a nedovoľovali Slovákom ohrozovať bránku. V 29. min pri presilovke nedokázal poslať z bezprostrednej blízkosti puk za Košečkina Cibák. Slovenský tím sa snažil urobiť niečo s výsledkom, ale cez ruskú obranu mali hráči problém prejsť a strely skončili na pozornom Košečkinovi.

V 42. min sa Slovákom podarilo znížiť, keď Bartovičova tečovaná strela skončila v sieti. Zverenci Vladimíra Vůjtka sa snažili byť aktívni, ale nedaril sa im prechod cez stredné pásmo.

Rusi niekoľkokrát nebezpečne ohrozili Hamerlíka. V 53. min zaskočila Košečkina Bartovičova strela od ľavého mantinelu – 3:2.

Rusi po inkasovanom góle pridali, tlačili sa do zakončenia, ale Hamerlík tím podržal. Slovenský tím v závere duelu vyrovnať nedokázal ani pri krátkej hre bez brankára.

Vladimír Vůjtek (tréner Slovenska): „Dostali sme dva hlúpe góly a Rusi sa dostali na koňa. Keď už sa dostanú do trojgólového vedenia, potom sa hrá proti nim veľmi ťažko. Sme radi, že sme nezložili zbrane, bojovali až do konca a výsledok ešte zdramatizovali. Možno nás včerajší zápas stál viac síl ako Rusov, preto nám chýbal lepší pohyb. Zápasy v Jaroslavli hodnotím veľmi pozitívne, po predvedenej hre proti Dánsku to bolo s Ruskom oveľa lepšie.“

Milan Bartovič (útočník Slovenska): „Prvé dve tretiny to nebol z našej strany dobrý výkon. Včera sme lepšie korčuľovali a bránili, ako sme mali. Dnes to bolo iné, chýbal nám pohyb a aj preto sme prehrávali po dvoch tretinách 0:3. Keby sme hrali celý zápas ako v tretej časti hry, výsledok by bol iný. Rusi dnes zaslúžene vyhrali. Na tejto úrovni by sa nemalo stávať, že zaspíme začiatok. Až do konca sme verili, že urobíme niečo s výsledkom. V hokeji je všetko možné, za minútu môžu padnúť aj tri góly. Škoda, že sme nepridali ešte jeden. Rusi boli dve tretiny dobrí a to rozhodlo.“

Juraj Mikúš (útočník SR): „Mám nastrelený pravý členok. Verím, že to nebude nič vážne. Milan Bartovič sa snažil nájsť Marka Hovorku, videl som, ako naprahuje, chcel som naskočiť, ale trafil ma do členkovej kosti. Je to bolestivé, v prvom momente som si myslel, že to mám zlomené. Ťažko sa mi hodnotí zápas, keďže som hral len približne 25 minút. Podľa mňa však prvé dva ruské góly nemali platiť. Prvý bol z ofsajdu a pri druhom podľa mňa stál hráč v bránkovisku.“

Viac k osobe Ján SýkoraJuraj MikušMarcel HossaMartin CibákMilan BartovičVadim Šipačov