Slovenskí hokejisti postúpili na Arosa Challenge do finále

Vizitky slovenských hokejistov, ktorí budú hrať na svetovom šampionáte
Tomáš Marcinko v reprezentačnom drese Slovenska. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

AROSA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila 4:1 nad výberom Bieloruska v piatkovom semifinálovom súboji na turnaji Arosa Challenge vo Švajčiarsku. V sobotu sa Slováci predstavia vo finále podujatia proti Nórom (20.15 h) alebo Švajčiarom (16.15 h). Zverenci trénera Zdena Cígera hrali v ofenzíve efektívne, v obrane pozorne a kvalitný výkon previedol brankár Marcel Melicherčík.

Skóre duelu otvoril už v 2. min Tomáš Marcinko, druhý gól pridal v 14. min obranca Peter Čerešňák. Prvú tretinu nedohral útočník Radovan Puliš po tvrdom náraze beka súpera Iľju Šinkeviča. Ten dostal trest do konca zápasu. „Zvolenský hráč s podozrením na otras mozgu zamieril sanitkou v spoločnosti sprievodcu našej výpravy do 20 km vzdialeného Churu cestou plných serpentín,“ informoval počas prvej prestávky mediálny zástupca tímu SR Tomáš Štulajter.

V 25. min síce skorigoval na 1:2 Geoff Platt, no na rozdiel dvoch gólov neskôr upravil Michal Hlinka. Duel nedohral ani ďalší bieloruský zadák Ďukov, ktorého zákrok hokejkou sa skončil krvavou ranou v tvári debutanta Branislava Kubku. V úvode tretej časti zvýšil Pavol Skalický na 4:1 a do konca zápasu sa už skóre nezmenilo.

Tomáš Marcinko a Peter Čerešňák si pripísali druhý presný zásah v národnom tíme, Michal Hlinka s Pavlom Skalickým premiérové góly v najcennejšom drese. Martin Réway zaznamenal jubilejný dvadsiaty štart v reprezentácii, Lukáš Kozák desiaty a Branislav Kubka s Marcelom Holovičom absolvovali debut v seniorskom mužstve SR. V 29. vzájomnom zápase si Slováci pripísali sedemnásty triumf, predtým s Bielorusmi raz remizovali a 11-krát prehrali.

V piatok o 20.15 h proti sebe nastúpia v druhom semifinále výbery Nórska a domáceho Švajčiarska. Víťaz vyzve v sobotu tím SR.

Slovensko – Bielorusko 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Góly: 2. T. Marcinko, 14. Čerešňák (Réway), 27. Michal Hlinka, 42. Skalický (Cehlárik) – 25. Platt (Filičkin)

Vylúčení: 5:1 na 2 min, navyše: Štajnoch – Korobov (obaja 10 min za nešp. správanie), Šinkevič a Ďukov 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: DiPietro, Kurmann – Progin, Ströbel (všetci Švaj.)

Slovensko: Melicherčík – Čerešňák, Sersen, Štajnoch, A. Jánošík, O. Kotvan, Šedivý, Kubka, L. Kozák – M. Bakoš, Cehlárik, Réway – M. Bartánus, T. Marcinko, Dej – Puliš, Holovič, Michal Hlinka – Kudrna, Lušňák, Skalický

Bielorusko: Lalande – Korobov, Šinkevič, Lisovec, Denisov, Chenkeľ, Ďukov, Ustinenko, Filičkin – A. Kosticyn, Stas, S. Kosticyn – Bojarčuk, Kitarov, Platt – Demkov, Volkov, Drozd – N. Komarov, Razvadovskij, Lopačuk

Slováci mali vydarený vstup do úvodného zápasu v Arose: T. Marcinko využil zlé vyhodenie Platta a spomedzi kruhov prestrelil Lalanda – 1:0. Aktivita zverencov Zdena Cígera v ďalších minútach nepriniesla druhý gól, na opačnej strany zabránil vyrovnaniu gólman Melicherčík. Tím SR sa ubránil aj pri vylúčení L. Kozáka, počas početnej výhody prestrelil Platt. V 14. min Slováci previedli peknú ofenzívnu akciu, prihrávku od Réwaya z ľavej strany využil v pravom kruhu obranca Čerešňák, Lalande bol po jeho delovke bezmocný – 2:0. Vzápätí putoval na trestnú lavicu Puliš, no Bielorusi nevyužili ani druhú presilovku v zápase. Už pri hre piatich proti piatim doplatil Puliš na zákrok súperovho beka Šinkeviča. Slovenský útočník putoval do kabíny a neskôr do nemocnice, bieloruský bek dostal trest do konca duelu.

Úvod druhej tretiny priniesol vylúčenie útočníka Holoviča a Platt už po troch sekundách početnej výhody skorigoval strelou od modrej na 1:2. O tri minúty neskôr previedol peknú akciu mladý slovenský útočník Michal Hlinka, ktorý získal puk na obrannej modrej čiare, dostal sa s ním až pred súperovho brankára a upravil na 3:1. Niekoľko kvalitných zákrokov potom vytiahol brankár Melicherčík, ktorého ohrozovali najmä pokusy Platta či strely po jeho prihrávkach.

Začiatok tretej časti priniesol presný zásah Skalického na 4:1 po účinnej prihrávke od Cehlárika. Po tomto gólovom okamihu vzruch na dlhé minúty opadol. Ani jeden zo súperov si už nevypracoval vyloženú šancu a Slováci si pripísali sedemnáste víťazstvo nad Bielorusmi v histórii vzájomných duelov.

Hlasy (zdroj: RTVS):

Zdeno Cíger (tréner SR): „Je veľká radosť, keď sa vyhrá. A ešte navyše sledovať mužstvo, že do toho dáva všetko. Dôležitá bola defenzíva a kolektívna hra, ktorá vyústila do pekného víťazstva.“

Michal Hlinka (útočník SR, premiérový gól v reprezentácii): „Prvý gól chutí pekne, rovnako aj triumf 4:1. Previedli sme dobrý kolektívny výkon a sme za to radi.“

Peter Čerešňák (obranca SR): „Vedeli sme, že Bielorusi sa v poslednej tretine budú tlačiť pred našu bránku. Pripravili sme sa na to, bránili sme do konca a malo to šťastný záver.“

Tomáš Marcinko (útočník SR) : „Premenili sme naše šance a na konci sme to takticky ubránili. Zvíťazili sme zaslúžene.“

Marcel Melicherčík (brankár SR) : „Musím sa chlapcom poďakovať, lebo podali dobrý výkon. Myslím si, že sme súpera nepustili do vyložených šancí. Bol to náročný zápas a ako tím sme ho zvládli.“

Viac k osobe Lukáš KozákMarcel MelicherčíkMartin RéwayMichal HlinkaPavol SkalickýPeter ČerešňákRadovan PulišTomáš Marcinko