Slovenskí hokejisti prehrali s Čechmi 1:3

Česko _ Slovensko

PRAHA 18. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v stredajšom prípravnom stretnutí v Prahe s výberom Česka 1:3.

V 52. vzájomnom súboji dosiahli Česi 35. víťazstvo. Slováci ešte v príprave pred majstrovstvami sveta 2012 v piatich dueloch ani raz nevyhrali.

Skóre duelu otvoril v 18. min v presilovke Zdeněk Kutlák. V 35. min vyrovnával Kristián Kudroč. V 56. min si víťazný gól pripísal Petr Tenkrát, v záverečnej minúte pri power-play uzavrel na konečných 3:1 Tomáš Plekanec.

Súboj v pražskej O2 aréne bol aj spomienkou na zisk titulu majstrov sveta bývalého Československa na šampionáte v Prahe v roku 1972. Oba tímy nastúpili na prvú tretinu v replikách dresov z tej doby. Na stretnutí boli v hľadisku prítomní aj všetci žijúci členovia úspešného tímu s výnimkou Jaroslava Holíka, ktorý chýbal zo zdravotných dôvodov.

Česko – Slovensko 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Góly: 18. Kutlák (Kašpar, Petružálek), 56. Tenkrát (Kutlák, Plekanec), 60. Plekanec (Štěpánek) – 35. Kudroč (Surový)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška (SR), Jeřábek (ČR) – Blümel (ČR), Valach (SR), 9450 divákov.

Česko: Štěpánek – Nakládal, Krejčík, Kutlák, Čáslava, Mojžíš, Kudělka, Zámorský – Tenkrát, Plekanec, Tlustý – Petružálek, J. Novotný, Kašpar – Průcha, P. Nedvěd, I. Rachůnek – Kumstát, Jan Kovář, Vondrka – Vampola, P. Holík

Slovensko: Hamerlík – Starosta, P. Mikuš, Kudroč, Sersen, Vydarený, V. Mihálik, Stehlík – Radivojevič, Bližňák, Marcel Hossa – Surový, Cibák, Š. Ružička – Marek Hovorka, J. Mikúš, Bartovič – Lušňák, Kytnár, Špirko – Ján Sýkora

MS v hokeji: Česko - Slovensko

V úvode zápasu chýbalo hre tempo, neustále sa kúskovala. Slováci vychádzali z pozornej defenzívy, aktivita bola na českých hokejkách.

V 7. min sa dostal pomedzi slovenských obrancov Tlustý, ale Hamerlík jeho pokus vyrazil.

Zverenci Vladimíra Vůjtka hrozili z väčších vzdialeností, v polovici prvej tretiny sa neujal pokus Michala Sersena. Slovenskí hráči sa postupne osmelili a niekoľkokrát preverili Štěpánka. V 18. min pri vlastnom oslabení našiel Marcel Hossa ideálne Radivojeviča, ale český gólman zasiahol výborne. Gól padol na opačnej strane, Kašpar našiel pred bránkou voľného Kutláka, ktorý trafil presne pod hornú žŕdku – 1:0.

Bez názvu

V druhej časti hry prebrali iniciatívu slovenskí hráči, ale v koncovke sa nedokázali presadiť.

V 25. min putoval na trestnú lavicu Kudroč, Česi aj napriek tlaku svoj náskok nezvýšili. Ani slovenskému tímu nevyšla presilovka. Pri ďalšej početnej výhode hostí sa do brejku dostal Plekanec, ale po kľučke do forhendu už nedokázal nadvihnúť puk nad Hamerlíka.

V 35. min po vyhratom vhadzovaní skončilo Kudročovo tečované nahodenie za chrbtom prekvapeného Štěpánka, ktorý toho veľa nevidel – 1:1. Slováci pokračovali v aktivite a vytvorili si aj ďalšie šance.

Tretiu tretinu začali domáci v početnej výhode, ale hostia sa ubránili. Slováci sa neúspešne snažili potrestať chyby českých hráčov. V 47. min chytil Hamerlík presilovkovú tutovku Nedvěda, na opačnej strane z otočky nezakončil presne Surový. Obaja brankári boli aj naďalej pozorní a strelci nedokázali dostať puk za ich chrbát. V 56. min vyrazil Hamerlík strelu Kutláka od modrej len pred Tenkráta a ten poslal puk do siete – 2:1. Tenkrát mohol pridať aj ďalší gól, ale dlho váhal a slovenská obrana mu puk vzala. V závere odvolal tréner Vůjtek brankára Hamerlíka, 52-sekundová power-play však jeho zverencom nevyšla, Štěpánek vyrazil puk na hokejku Plekanca, ktorý do prázdnej bránky pečatil skóre na 3:1.

Reakcie trénerov:

Vladimír Vůjtek (tréner Slovenska): „V prvej tretine sme začali vlažne, boli sme nervózni. Akoby sme mali z Čechov komplex. Domáci si vypracovali množstvo príležitostí, ale, našťastie, premenili len jednu. Od druhej tretiny sme hrali vyrovnanú partiu a bol to remízový zápas. Žiaľ, prišla naša chyba štyri sekundy pred koncom, keď sme mali puk na svojej hokejke a skúsení českí hráči si s tým dokázali poradiť. V závere sme hrali dobre power-play, vytvorili sme si tlak, ale nepadlo nám to. Na Čechov nám stále niečo chýba.“

Peter Hamerlík (brankár Slovenska): „Naša hra bola v poriadku, Česi boli možno o ten jeden gól lepším tímom. V podobných zápasoch rozhodujú maličkosti a chyby. Z našej strany to nebol zlý zápas, ale výsledkovo to zatiaľ nie je ono. Som rád, že som dnes chytal, nastúpil som v krátkom čase na ďalší duel. Ak človek chytá len raz za 10 dní, potom to nie je ideálne. Rusi i Česi majú kvalitné mužstvá, z môjho pohľadu to bol dnes najťažší zápas. Rusi predsa len hrali viac na zakončenie do prázdnej bránky, Česi boli výborní. V niektorých pasážach sme sa im vyrovnali a boli sme lepším tímom. Potrebujeme v našej šatni navodiť víťaznú atmosféru.“

Viac k osobe Ján SýkoraKristián KudročMarcel HossaMarek HovorkaTomáš PlekanecZdeněk Kutlák