Slovenskí hokejisti prehrali s Dánskom aj v druhom zápase

Slovenskí hokejisti prehrali s Dánskom po nájazdoc
Zľava: Július Hudáček zo Slovenska, Julian Jakobsen z Dánska a Michal Grman zo Slovenska v druhom prípravnom hokejovom zápase medzi reprezentáciami Slovensko - Dánsko. Košice, 7. apríl 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 7. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia prehrala aj v sobotňajšom prípravnom zápase v rámci turnaja Euro Hockey Challenge v Košiciach, keď Dánsku tentokrát podľahla 3:4 po samostatných nájazdoch.

Slovákom tak nevyšla odveta za piatkovú prehru 1:3.

V sobotu Slováci pod vedením trénera Vladimíra Vůjtka pôsobili v úvodnom dejstve konzistentnejším dojmom ako v piatok, gólovo sa však nepresadili.

V druhej časti otvoril skóre Morten Green, ale útočník Juraj Mikúš a premiérovým gólom v reprezentácii obranca Peter Mikuš zabezpečili najtesnejšie vedenie slovenského mužstva.

Dáni však nezložili zbrane a strelili góly Starkovom a Lassenom. Bek Lassen skóroval v dánskej presilovke o dvoch korčuliarov. V tretej tretine to bol rozháraný hokej z oboch strán, no v 52. min vyrovnal J. Mikúš, pre ktorého to bol jubilejný desiaty gól v národnom tíme.

Zľava: Peter Mikuš zo Slovenska a Kirill Starkov z Dánska v druhom prípravnom hokejovom zápase medzi reprezentáciami Slovensko - Dánsko. Košice, 7. apríl 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zľava: Martin Cibák zo Slovenska a Stefan Lassen a Frederik Andersen z Dánska v druhom prípravnom hokejovom zápase medzi reprezentáciami Slovensko - Dánsko. Košice, 7. apríl 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Morten Madsen z Dánska, Ján Sýkora zo Slovenska a Philip Bruggisser z Dánska v druhom prípravnom hokejovom zápase medzi reprezentáciami Slovensko - Dánsko. Košice, 7. apríl 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Stefan Lassen z Dánska a Tomáš Surový zo Slovenska v druhom prípravnom hokejovom zápase medzi reprezentáciami Slovensko - Dánsko. Košice, 7. apríl 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Patrik Lušňák zo Slovenska a Simon Gronvaldt a Frederik Andersen z Dánska v druhom prípravnom hokejovom zápase medzi reprezentáciami Slovensko - Dánsko. Košice, 7. apríl 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Rozuzlenie priniesli až nájazdy, v ktorých boli úspešnejší Dáni, ten rozhodujúci premenil Hudáčkov spoluhráč zo Švédska Jakobsen. Zápasy s Dánskom boli prvými hernými previerkami zverencov trénera Vladimíra Vůjteka v záverečnej príprave pred májovými majstrovstvami sveta. O týždeň čakajú na slovenský tím dve stretnutia v ruskom meste Jaroslavľ proti domácemu výberu.

Euro Hockey Challenge – Košice – sobota:

Slovensko – Dánsko 3:4 po sam. nájazdoch (0:0, 2:3, 1:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 32. J. Mikúš (Surový), 33. P. Mikuš (Lušňák), 52. J. Mikúš (Vydarený, Hovorka) – 27. Morten Green (Lassen), 35. Starkov (Lykkeskov), 38. Lassen (Gronvaldt), rozhodujúci sam. nájazd Jakobsen

Nájazdy: Morten Madsen nedal, Ružička, nedal, Morten Green nedal, J. Mikúš nedal, Jakobsen 0:1, Radivojevič nedal

Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Lauff – M. Korba, Gajan, 2458 divákov

Slovensko: J. Hudáček – Starosta, Baranka, Vydarený, Kudroč, M. Grman, P. Mikuš, Sersen, Stehlík – Radivojevič, Cibák, Marcel Hossa – Surový, J. Mikúš, Hovorka – Š. Ružička, Bližňák, Lušňák – J. Sýkora, Kytnár, Špirko

Dánsko: Andersen – Gronvaldt, Pedersen, Kristensen, Lassen, Bruggisser, Damgaard – Karvinen, Jakobsen, Morten Madsen – Starkov, Morten Green, Lykkeskov – Storm, Moller, Poulsen – Svendsen, Carlsen, Nordentoft

I. tretina

Slovenská reprezentácia začala sobotňajší duel v Košiciach aktívnejšie a zasypala dánskeho brankára Andersena spŕškou striel, no gólom sa neskončila ani jedna z nich.

V presilovke sa v skrumáži nepresadil štvrtý slovenský útok, vzápätí vytúžený gól nepriniesol ani tlak elitnej formácie a ani na dvakrát neuspel Hovorka.

Už v hre piatich proti piatim získal puk v útočnom pásme Lušňák a nebezpečne vystrelil, ale Andersen bol pozorný.

Z diaľky to skúšal Sersen, no jeho delovka skončila opäť u pozorného gólmana Dánska. Zvyšná časť úvodného dejstva už nepriniesla výraznejší vzruch pred oboma bránkami.

II. tretina

Druhú tretinu začali Slováci zle a pri vylúčení Surového inkasovali, keď sa puk po strele Lassena dostal ku kapitánovi Mortenovi Greenovi a Hudáček kapituloval.

Tento okamih nabudil slovenský tím a o päť minút neskôr Juraj Mikúš vyrovnal po akcii Vydareného so Surovým.

O ďalšiu minútu už prvýkrát viedol tím SR, keď obranca Peter Mikuš tvrdou strelou od modrej čiary nedal Andersenovi šancu.

Radosť Slovákov však netrvala dlho, pokus Lykkeskova tečoval pomedzi nohy Hudáčka Starkov a vyrovnal na 2:2. V 37. min mali Dáni šancu hrať presilovku o dvoch korčuliarov a Lassen prekonal zle postaveného Hudáčka – 2:3.

III. tretina

V tretej tretine pokračovalo trápenie Slovákov, ktorí nevedeli nájsť recept na dobre brániacich Dánov.

Podarilo sa to až v presilovke Jurajovi Mikúšovi, keď poslal za Andersenov chrbát odrazený puk po strele Vydareného. V 55. min premárnil veľkú šancu Gronvaldt a v poslednej minúte pred tretím klaksónom aj J. Sýkora.

Predĺženie

V predĺžení Dáni nevyužili vylúčenie Radivojeviča, ktorý mal po naskočení na ľad veľkú šancu, ale neuspel. V nájazdoch sa presadil iba dánsky útočník Jakobsen, spoluhráč Hudáčka zo švédskeho Södertalje.

Reakcie:

Juraj Mikúš (útočník SR, autor dvoch gólov): „Dnes sme hrali lepšie ako včera, ale opäť sme sa nevyhli chybám v obrane. Boli sme vylučovaní a súper mal dobré presilovky. Bol tam optický tlak, ale musíme lepšie brániť. Myslím si, že nie sme ani proti Dánom veľký favoriti. Dve prehry nie sú tragédia, ale je to škoda, pretože sme boli lepší.“

Peter Mikuš (obranca SR, autor jedného gólu): „Keby sme mali tretieho Mikuša z Kanady, možno by sme vyhrali. Je to pre mňa prvý reprezentačný gól a práve v Košiciach, kde som hrával. Som rád, že to bolo práve tu, ale škoda prehry. Keby sa vyhralo, bolo by to lepšie.“

Július Hudáček (brankár SR): „Musím byť pripravený aj na takéto zápasy, keď budeme hrať proti Francúzsku či Kazachstanu. Súper využil dve presilovky, ktoré v modernom hokeji rozhodujú, tam sa otočil zápas. Dáni nám ukázali, ako sa má hrať presilovka. Máme ešte dosť času, aby sme sa zlepšili.“

Per Bäckman (tréner Dánska): „Dnes sme mali viac problémov. Slováci hrali intenzívnejšie, ale aj my sme predviedli dobrý duel. Som spokojný s dvojzápasom na Slovensku, je to pre nás prísľub do budúcnosti.“

Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Dnes sme podali oveľa lepší výkon ako v piatok. Od začiatku sme sa snažili hrať vo vyššom tempe. Nebolo to ešte ideálne, ale mali sme lepšie kombinácie, mali sme miestami tlak. V čase, keď sme získali vedenie, sme mali duel zlomiť, ale urobili sme chyby. Potom sme doťahovali ťažko aspoň na predĺženie. Výkon lepší, ale výsledok skoro rovnaký. Veľa sa na gól nadrieme a ľahko inkasujeme.“

Výsledky

Nemecko – Rusko 4:3 (1:2, 1:1, 2:0)

Góly: 27. a 45. Tripp, 16. Pietta, 52. Hospelt – 4. Chudinov, 17. Širokov, 30. I. Zubov

Lotyšsko – Česko 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Góly: 19. Cipulis – 27. Petružálek, 30. Kašpařík, 46. Kašpar

Rakúsko – Bielorusko 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Góly: 14. Altmann, 38. Schiechl, 53. Kristler, 60. Latusa – 45. Kovyršin, 57. Droz