Slovenskí hokejisti prehrali s Rusmi až po nájazdoch

Rusko - Slovensko
Zľava: Brankár Ján Laco zo Slovenska a Roman Lyuduchin z Ruska v prípravnom zápase medzi Ruskom a Slovenskom. Rusko, Jaroslavľ, 13. apríl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger Foto: SITA/Marián Peiger

JAROSLAVĽ 13. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v prvom z dvoch prípravných stretnutí v rámci Euro Hockey Challenge v Jaroslavli s Ruskom 1:2 po samostatných nájazdoch.

Domáca zborná dosiahla v 25. vzájomnom súboji oboch tímov 11. víťazstvo (bilancia 9 – 5 – 11), so Slovenskom naposledy prehrala 18. februára 2010 vo Vancouveri 1:2 po samostatných nájazdoch.

Pred stretnutím si hráči a vypredaná Arena-2000-Lokomotiv pripomenuli pamiatku obetí septembrovej leteckej katastrofy miestneho tímu KHL minútou ticha. Hráči na smutnú atmosféru museli rýchlo zabudnúť a predviedli divákom kvalitný duel, aj keď mal prvky prípravy na šampionát.

Slováci ukázali veľmi dobrý a bojovný výkon a s favoritom držali krok.

Rusi síce viedli od 14. min po góle Alexandra Svitova 1:0, ale viac gólov nedokázali z hry výborne chytajúcemu Jánovi Lacovi dať. V 35. min vyrovnal dorážkou pri presilovke Juraj Mikúš. O výsledku rozhodol v samostatných nájazdoch v šiestej sérii kapitán zbornej Maxim Pestuško.

Fotogaléria zo zápasu

Sprava: Marcel Hossa zo Slovenska a brankár Mikhail Biryukov z Ruska v prípravnom zápase medzi Ruskom a Slovenskom. Rusko, Jaroslavľ, 13. apríl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
Radosť hráčov Ruska po prvom góle v prípravnom zápase medzi Ruskom a Slovenskom. Rusko, Jaroslavľ, 13. apríl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
Na informačnej tabuli fotografia Pavla Demitru pred prípravým zápasom medzi Ruskom a Slovenskom. Rusko, Jaroslavľ, 13. apríl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
Zľava: Ivan Baranka zo Slovenska a Ilya Zubov z Ruska v prípravnom zápase medzi Ruskom a Slovenskom. Rusko, Jaroslavľ, 13. apríl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

Rusko – Slovensko 2:1 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 14. Svitov (Ľudučin, Burdasov), rozhodujúci sam. nájazd Pestuško – 35. J. Mikúš (Kudroč, Vydarený)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, hlavní rozhodcovia: Buturlin, Anisimov (obaja Rus.), 9040 divákov.

Samostatné nájazdy: Abdullin gól 1:0, Ján Sýkora gól 1:1, Pestuško gól 2:1, Bartovič nedal 2:1, Ľudučin nedal 2:1, Marcel Hossa gól 2:2 – Juraj Mikúš gól 2:3, Abdullin gól 3:3, Ján Sýkora nedal 3:3, Abdullin nedal 3:3, Juraj Mikúš nedal 3:3, Pestuško gól 4:3

Rusko: M. Biriukov – Rylov, Riasenskij, Čudinov, Kiselevič, J. Biriukov, J. Medvedev, Višnevskij, Zubarev – Pestuško, Zubov, S. Širokov – Ketov, Šipačev, Skačkov – Ľudučin, Svitov, Burdasov – Varnakov, Bodrov, Abdullin.

Slovensko: J. Laco – Starosta, Baranka, Kudroč, Vydarený, P. Mikuš, Sersen, Stehlík, V. Mihálik – Ján Sýkora, Cibák, Marcel Hossa – Hovorka, J. Mikúš, Bartovič – Š. Ružička, Bližňák, Surový – Špirko, Kytnár, Lušňák

Rusi začali podľa očakávania aktívne a od prvých minút ohrozovali bránku Jána Laca. Do prvej príležitosti sa dostal kapitán „zbornej“ Maxim Pestuško, ale slovenský gólman výborne zasiahol.

Slovenská defenzíva sa musela poriadne obracať počas vylúčenia Tomáša Starostu, ale zverenci Vladimíra Vůjtka, ktorého meno diváci na tribúnach niekoľkokrát skandovali, sa ubránili. Slováci pozorne bránili a snažili sa o rýchly prechod do útoku.

V dobrej pozícii sa v 9. min nepresadil Marcel Hossa, potom neuspel z ťažkého uhla ani Bartovič. Rusi boli ofenzívne naladení. V 12. min vypadol Michailovi Biriukovovi puk po strele Ružičku, ale slovenskí útočníci sa k nemu už nedostali.

V 14. min potešil tribúny Svitov, ktorého po obkorčuľovaní bránky našiel presne Burdasov, a otvoril skóre.

Rusi získali väčšiu istotu a boli aj naďalej nepríjemní. Záver tretiny dohrávali v oslabení, ale slovenský tím sa nepresadil.

Aj po prestávke boli aktívnejší domáci hokejisti. V 25. min zlikvidoval Laco forhedový blafák Ketova. O minútu neskôr slovenský gólman pokazil radosť aj Barnakovovi. Na hre oboch tímov bolo vidno, že sa ešte len zohrávajú a sú vo fáze prípravy.

V 33. min zabudli slovenskí obrancovia na Ľudučina, ale ten sa nepresadil ani na dvakrát.

Slováci dokázali vyrovnať v 35. min, keď si Vydarený vymenil puk na modrej s Kudročom, ktorého strelu vyrazil Biriukov iba pred Mikúša a ten dosiahol svoj 11. reprezentačný gól. V závere druhej tretiny hrali hostia presilovku, ale do vážnejšieho zakončenia sa nedostali.

V početnej výhode začal slovenský tím aj tretiu časť hry, ale „zborná“ sa úspešne bránila. Rusi sa už nedostávali tak často do zakončenia ako v úvode zápasu a navyše robili aj individuálne chyby. V 45. min mohol zvýšiť Špirko, jeho pokus však Biriukov so šťastím zlikvidoval. V 48. min trafil pri ďalšej početnej výhode Marcel Hossa len konštrukciu ruskej bránky a potom sa pred Biriukovom nepresadil ani Surový.

Rusi sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, Zubov s Ketovom však Laca svojimi pokusmi nezaskočili. Na opačnej strane mieril z dobrej pozície nepresne Ján Sýkora. Hra sa prelievala zo strany na stranu, hráči si dávali pozor aj pri bránení, žiaden tím nechcel urobiť zbytočnú chybu.

Predĺženie a samostatné nájazdy

V predĺžení mohli skórovať oba tímy, 46 sekúnd pred jeho koncom putoval na trestnú lavicu Sersen. Ruský tréner Zinetula Biľaletdinov si zobral oddychový čas, ale skóre sa nezmenilo. Rozhodli samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešní Abdullin (dvakrát), Pestuško (obaja dvakrát) na jednej a Sýkora, Hossa a Mikúš na druhej strane. V šiestej sérii nedal Juraj Mikúš, naopak Pestuško Laca prekonal.

Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Verili sme, že v porovnaní so zápasmi s Dánskom podáme lepší výkon. Myslím si, že sa nám to podarilo. V závere sme boli aj lepším tímom. Rusi mali prvých šesť – sedem minút tlak, potom sa hra vyrovnala. Poslednú tretinu sme mali navrch my. Je to najmä o korčuľovaní, dnes sme im stačili. Brankár Laco chytal dobre.“

Zinetula Biľaletdinov (tréner Ruska): „Na zápas sme veľmi vážne pripravovali. Hráči ukázali dobrý výkon a napokon obdarovali jaroslavľských fanúšikov víťazstvom. Nepáčila sa mi naša hra v tretej tretine, urobili sme v nej veľa individuálnych chýb. Iľja Zubov sa zranil a v ďalšom zápase namiesto neho nastúpi Dmitrij Makarov. V bránke dostane šancu Vasilij Košečkin.“

Ján Sýkora (útočník SR): „Pri mojom prvom nájazde ma inšpiroval aj gól, ktorý dal v minulosti Pavol Demitra. Povedal som chalanom na striedačke, čo chcem spraviť. Je to iba príprava, nervy ešte nemám. Bol to dobrý zápas, ruskí hráči sú rýchli, po technickej stránke dobre vybavení. Ešte musím veľa doháňať, aby som sa vyrovnal najlepším. V prvom rade musím nabrať kilá, lebo som dnes lietal ako handra. Čo tomu bráni? Asi môj metabolizmus. Zjem horalku a o pár minút už sedím na WC.“

Juraj Mikúš (útočník SR): „Bol to vyrovnaný zápas. Rusi majú mladé mužstvo, my sme mali asi trocha skúsenejšie. Hrali doma, museli si vytvoriť viac šancí. V našom výkone boli pozitívne veci, v ďalšom zápase si ich musíme pripomenúť. Dúfam, že zajtra dáme viac gólov a budeme opäť hrať dobre v obrane. Škoda, že som nepremenil aj svoj druhý nájazd. Pred jeho realizáciou som si veril, ale trafil som žŕdku.“

Ján Laco (brankár SR): „Chytalo sa mi dobre, aj keď som čakal ešte trocha väčší tlak. Rusi dobre korčuľovali, menili pozície a chceli dávať góly do prázdnej bránky. Aj preto tých striel nebolo toľko. Pri nájazdoch ukázali, že majú to v rukách. Zrealizovali ich výborne. Dlhšie som nechytal, ale máme kvalitné tréningy a dá sa dostať do tempa.“