Slovenskí kajakári v Tacene medailu nezískali, Málek aj Grigar sa dostali do finále

Jakub Grigar
Slovenský vodný slalomár Jakub Grigar. Foto: SITA/Branislav Bibel

Slovenskí kajakári zostali pod stupňami víťazov na pretekoch 3. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v slovinskom Tacene. Obaja reprezentanti sa presvedčili o nevyspytateľnosti kanála ležiaceho neďaleko metropoly Ľubľana.

Andrej Málek obsadil vo finále s jednou chybou siedme miesto a Jakuba Grigara odsunula 50-sekundová penalizácia až na predposlednú deviatu pozíciu.

Vyhral Giovanni De Gennaro

Víťazstvo si pripísal Talian Giovanni De Gennaro, ktorý zdolal o päť stotín sekundy domáceho Petra Kauzera a o necelé dve sekundy Čecha Jiřího Prskavca.

Dvadsaťštyriročný Málek nenadviazal na minulotýždňové víťazstvo z domácej vody v Čunove a na štrnástej bránke sa nevyhol jednému nepovolenému dotyku, ktorý mu pridal k času dve trestné sekundy. „V kajaku je náročné dostať sa dvakrát po sebe do finále, takže som s týmto výsledkom spokojný. V semifinále som predviedol dobrú jazdu a čakal som pohodlnejší postup. Vo finále som sa to snažil napáliť, ale nevyšiel mi prejazd cez valec a to ma spomalilo. Preteky v Čunove a Tacene mi určite pomohli z hľadiska sebavedomia,“ povedal Málek pre canoe.sk.

Halčin bez finále

O dva roky mladší Grigar skončil ešte o dve priečky nižšie, keď nezvládol prejazd štrnástou bránkou a v cieli mal na konte až 52 trestných sekúnd.

Predviedol sme dobré jazdy, ale vo finálovej som v úvode urobil viacero chýb a potom sa to snažil dohnať. Aj z toho vyplynula následná penalizácia. Ťažko povedať, aký výsledok by som dosiahol, keby sa tomu vyhol. Zariskoval som a hneď som vedel, že dostanem päťdesiatku. Celkovo som však spokojný,“ zhodnotil Grigar. Z troch slovenských lodí v tejto disciplíne neprenikol do finále iba Martin Halčin. V semifinále obsadil 16. priečku s mankom 5,65 s po jednej chybe na protivodnej štvrtej bránke.

Glejtekovú vyradila 50-sekundová penalizácia

V kategórii C1 žien zvíťazila Austrálčanka Jessica Foxová, ktorá napriek štyrom trestným sekundám zdolala druhú Rakúšanku Viktoriu Wolffhardtovú o 1,16 s. Tretia skončila Američanka Evy Liebfarthová. Jediná slovenská semifinálová zástupkyňa v tejto disciplíne Simona Glejteková obsadila 23. pozíciu Dvadsaťročnú vodnú slalomárku vyradila z boja o finále 50-sekundová penalizácia na dvanástej bránke. Nebyť tohto zaváhania, mohla obsadiť v semifinále deviatu priečku. Okrem toho mladá Liptáčka „ťukla“ aj na bránkach číslo dva a pätnásť.

Slovenská výprava si odváža z Tacenu jedno medailové umiestnenie vďaka sobotňajšiemu tretiemu miestu Alexandra Slafkovského v C1 mužov. Do finále sa okrem neho prebojovali aj kanoista Michal Martikán a už spomínaní kajakári Málek s Grigarom.

Preteky 3. kola Svetového pohára – Tacen (Slovin.)

  • nedeľa

K1M – finále: 1. Giovanni De Gennaro (Tal.) 83,10 s (0), 2. Peter Kauzer (Slovin.) +0,05, 3. Jiří Prskavec (ČR) +1,87, … 7. Andrej Málek +7,93 (2), … 9. Jakub Grigar +51,11 (52) … v semifinále: 16. Martin Halčin (všetci SR) nepostúpil do finále

C1Ž – finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 103,06 s (4), 2. Viktoria Wolffhardtová (Rak.) +1,16 (0), 3. Evy Liebfarthová (USA) +7,63, … v semifinále: 23. Simona Glejteková (SR) nepostúpila do finále

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej MálekJakub Grigar