Slovenskí kanoisti zabojujú na MS o miestenky na olympiádu

Martina Kohlová, Ivana Kmeťová
Do utorkovej odletovej skupiny patril aj ženský dvojkajak Martina Kohlová - Ivana Kmeťová. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Šestnásť slovenských reprezentantov sa predstaví na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike, ktoré sa od štvrtka do nedele (20.- 23. 8.) uskutočnia v talianskom Miláne.

Vlček s Tarrom budú obhajovať zlato

Boj o medaily či účasť v A-finále bude mať tentoraz pre väčšinu z nich pridanú pointu. Jedenásť Slovákov sa predstaví v disciplínach, v ktorých sa budú rozdávať miestenky o účasť na budúcoročných olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro.

„Šport je nevyspytateľný, ale maximálne číslo zisku olympijských miesteniek z nášho pohľadu je jedenásť. Je mojím želaním, aby sme ich toľko aj získali. Reálne číslo je o čosi nižšie. Na predchádzajúcich olympijských hrách v Londýne sme mali ôsmich zástupcov v kanoistike, štyri roky predtým v Pekingu siedmich. Toto by mali byť reálne čísla aj pre Rio. Treba si však uvedomiť, že väčšina športovcov pôjde do Milána s týmto olympijským cieľom. Získať tie miestenky bude náročné. Na najvyššej úrovni v športe nič nie je jednoduché,“ uviedol pred odchodom Slovákov do Talianska vedúci výpravy Filip Petrla.

Šestnásť slovenských reprezentantov letí na sever Talianska vo dvoch skupinách. V tej prvej už v utorok večer kanoisti Ľubomír Hagara a Matej Rusnák, kajakári Peter Gelle, Ľubomír Beňo, Miroslav Zaťko a najmä úradujúci majstri sveta v K2 na 500 aj 1000 metrov Erik Vlček a Juraj Tarr (obhajovať budú iba zlato na olympijskej vzdialenosti 1000 metrov).

O medailu sa vedie pobiť aj Kmeťová s Kohlovou

Do utorkovej odletovej skupiny patril aj ženský dvojkajak Martina Kohlová – Ivana Kmeťová. V stredu sa do Talianska vyberú zostávajúci športovci: kajakári Marek Krajčovič, Gábor Jakubík a Viktor Demin ako aj členovia novosformovaného štvorkajaka Denis Myšák a Tibor Linka. Dopĺňajú ich kanoisti Rastislav Kohút a Hana Mikéciová.

„Najviac očakávame od najskúsenejších Erika Vlčeka a Juraja Tarra, ktorí budú sedieť v dvojkajaku aj štvorkajaku na 1000 metrov. Nesmieme zabudnúť na kajakára Peťa Gelleho, ktorý má svoju kvalitu, aj dievčatá v K2 sa vedia pobiť o medailu. Aj kanoista Maťo Rusnák sa vie prebojovať do finále na 1000 metrov. Pokiaľ ide o kvóty olympijských miesteniek, tie sa menia v závislosti od disciplíny. V káštvorke majú istotu prví desiati, ale v K2 iba prví šiesti a v K1 zasa ôsmi. Miesta sa posúvajú na horšie umiestnených pretekárov i podľa toho, či si niekto vyjazdí účasť na OH aj v ďalšej disciplíne. Väčšina z tých, ktorým to nevyjde teraz v Miláne, bude mať šancu zabojovať o Rio ešte na budúci rok v európskej olympijskej kvalifikácii,“ vysvetlil Petrla.

Tzv. dodatočná kvalifikácia by sa mala uskutočniť v máji 2016 v nemeckom Duisburgu, píše server canoe.sk. Zaujímavosťou je, že dodatočná kvalifikácia neplatí pre disciplínu K4. V nej sa bude jazdiť o miestenky na OH 2016 iba teraz v Miláne.

Nominácia Slovenska na majstrovstvá sveta v rýchlostnej kanoistike v Miláne (19.- 23. 8. 2015) – olympijské disciplíny sú doplnené o počet miesteniek, ktoré budú v hre:
MUŽI

1000 m

K1: Peter Gelle (Dukla Trenčín) – prvých 7 lodí v A-finále, ak bude medzi nimi Brazílčan, pôjde aj ôsma loď

K2: Juraj Tarr, Erik Vlček (ŠKP Bratislava) – prvých 6 lodí v A-finále

K4: Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka (všetci ŠKP Bratislava) – prvých 10 lodí v konečných výsledkoch

C1: Matej Rusnák (Dukla Trenčín) – prvých 6 lodí v A-finále, ak bude medzi nimi Brazílčan, pôjde aj siedma loď

500 m

*K1: Viktor Demin (ŠKP Bratislava)

*K2: Marek Krajčovič, Gábor Jakubík (ŠKP Bratislava)

*C1: Rastislav Kohút (Dukla Trenčín)

200 m

K1: 1. Miroslav Zaťko (Dukla Trenčín) – prvých 8 lodí v A-finále

K2: 1. Ľubomír Beňo, Miroslav Zaťko (Dukla Trenčín) – prvých 6 lodí v A-finále

C1: 1. Ľubomír Hagara (Dukla Trenčín) – prvých 7 lodí v A-finále

5000 m

*C1: Matej Rusnák (Dukla Trenčín)

ŽENY

500 m

K2: Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (ŠKP Bratislava) – prvých 6 lodí v A-finále

*C1: Hana Mikéciová (K&K Piešťany)

200 m

K1: 1. Martina Kohlová ( ŠKP Bratislava) – prvých 8 lodí v A-finále

*K2: Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (ŠKP Bratislava)

*C1: Hana Mikéciová (K&K Piešťany)

(*hviezdičkou sú označené neolympijské disciplíny)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denis MyšákErik VlčekGábor JakubíkIvana KmeťováJuraj TarrĽubomír HagaraMarek KrajčovičMartina KohlováMatej RusnákPeter GelleTibor Linka