Slovenskí lekári pôjdu českou cestou, dajú hromadné výpovede

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár, protest
Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 6. mája (SITA) – Slovenskí lekári sa nakoniec predsa len rozhodli ísť českou cestou. Predstavitelia Lekárskeho odborového združenie vo štvrtok jednohlasne odhlasovali podávanie hromadných výpovedí. Upozornil na to denník Sme. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda združenia Michal Polician, je to ich konečné rozhodnutie. Kedy by pritom lekári mohli začať podávať výpovede, povedať nevedel. „Potrebuje to čas na prípravu,“ vyhlásil. Jasný nie je ani počet lekárov, ktorí by sa do akcie zapojili. Lekárske odborové združenie má takmer 2 tis. členov, podľa údajov Slovenskej lekárskej komory je na Slovensku okolo 18. tis. lekárov. „Očakávame, že sa zapoja členovia aj nečlenovia,“ podotkol Polician.

Šéf združenia však zároveň skonštatoval, že sa nevyhýbajú dialógu. O svojich požiadavkách chcú hovoriť s poslancami v parlamentnom zdravotníckom výbore ako aj s premiérkou. Podávanie hromadných výpovedí by sa podľa Policiana mohlo odvrátiť, len ak príde k splneniu požiadaviek lekárskych odborov. Tie žiadajú, aby najneskôr do 1. januára 2013 platy lekárov dosiahli minimálne 1,5- až 3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, v závislosti od dosiahnutého vzdelania a dĺžky praxe, ale aj zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, či dodržiavanie Zákonníka práce a vyhlášky týkajúcej sa minimálneho materiálneho a personálneho zabezpečenia.

O akcii lekárskych odborov nevedel Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb ani Slovenská lekárska komora. Polician objasnil, že o podávaní hromadných výpovedí ako o jednej z možných nátlakových akcii vedeli. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda zdravotníckych odborov Anton Szalay, oni od svojich členov impulz na takýto postup nedostali. „Ak príde takáto výzva, my sa takémuto postupu brániť nebudeme,“ skonštatoval.

Hromadné výpovede – legitímny spôsob presadzovania požiadaviek

Podľa neho ako aj podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Milana Dragulu je podávanie hromadných výpovedí legitímny spôsob presadzovania požiadaviek, súčasný stav rezortu zdravotníctva označili za neudržateľný. Dragula sa zatiaľ k podpore akcie vyjadriť nechcel, čaká na rokovanie s predstaviteľmi lekárskych odborov. „Ak to bude dobre pripravené, určite to podporíme,“ povedal. Szalay doplnil, že sa k lekárom môžu pridať aj ďalší zdravotníci.

Ministerstvo verí, že k žiadnym hromadným výpovediam nepríde

Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii uviedlo, že vedie intenzívny dialóg so všetkými, ktorí v zdravotníctve pôsobia. „Ani tento týždeň na rokovaní za okrúhlym stolom, ani na stretnutí u predsedníčky vlády odborové združenia neavizovali podávanie výpovedí, preto považujeme informácie o týchto uvažovaných krokoch za prekvapujúce. Ministerstvo verí, že k žiadnym hromadným výpovediam nepríde,“ povedala hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Ministerstvo zdravotníctva považuje podľa nej za neetické a nevhodné, ak nakoniec lekári pri rokovaniach o situácií v zdravotníctve budú pacientov používať ako rukojemníkov. „Lekári meškajú so štrajkom minimálne štyri roky, keď sa v zdravotníctve počas bývalej vlády nič zásadné neurobilo,“ dodala s tým, že táto vláda prebrala zdravotníctvo s dlhom vyše 200 mil. eur.

Rezort podľa Zollerovej ani nie rok od volieb predložil niekoľko reformných zákonov, niektoré už parlament prijal a vstúpili do platnosti. „Ak parlament prijme aj ďalšie a vstúpia do platnosti, už v ďalšom roku, teda v roku 2012 zostane v zdravotníctve podľa odhadov až o takmer 200 miliónov eur viac. Tieto peniaze sa využijú na lepšiu starostlivosť o pacientov aj vyššie mzdy zdravotníckych pracovníkov,“ skonštatovala hovorkyňa.

Ministerstvo súhlasí s väčšinou z požiadaviek lekárskych odborárov

Dofinancovanie nemocníc, teda ich oddlženie, však podľa Zollerovej ide ruka v ruke s ich transformáciou na akciové spoločnosti, ktoré lekárski odborári z nepochopiteľných príčin odmietajú. „Za zlé hospodárenie nemocníc totiž môže aj to, že fungujú ako príspevkové organizácie, ktoré hospodária neefektívne a netransparentne. Tie nemocnice, ktoré boli v roku 2006 transformované na štátne akciové spoločnosti, fungujú s vyrovnaným hospodárením,“ uzavrela.

Lekárske odborové združenie už v polovici apríla informovalo, že je pripravené ísť českou cestou v prípade, ak vláda nevypočuje jeho požiadavky a nezlepšia sa pomery v slovenskom zdravotníctve. Lekárske odbory zaslali predsedníčke vlády Ivete Radičovej otvorený list, v ktorom predostreli svoje požiadavky a požiadali o osobné stretnutie najneskôr do konca apríla tohto roku. Stretnutie sa napokon uskutočnilo, podľa Policiana však nemalo jasné závery. Lekári pôvodne vyhlásili, že ak stretnutie neposunie veci v zdravotníctve ďalej, sú lekárske odbory pripravené aj na variant podávať hromadné výpovede po vzore českých kolegov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton Szalay
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SR