Slovenskí lyžiari nechcú byť vo Svetovom pohári iba do počtu

Peter Mlynár
Peter Mlynár Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

GÄLLIVARE 23. novembra (WEBNOVINY) – V severošvédskom Gällivare, ktoré bude počas nadchádzajúceho víkendu dejiskom úvodných pretekov Svetového pohára 2012/13 v behu na lyžiach, sú už od stredy aj traja slovenskí reprezentanti Alena Procházková, Martin Bajčičák a Peter Mlynár.

Toto trio potom spoločne absolvuje aj ďalšie preteky SP na budúci týždeň vo fínskom Kuusame. Majú za sebou kvalitnú prípravu.

Procházková a Mlynár sa v sezóne 2012/2013 sústredia predovšetkým na šprinty, obaja sú špecialistami na klasickú techniku, skúsený skejtár Bajčičák absolvuje dlhšie trate a FIS maratóny.

Vedenie reprezentácie verí, že sa na svetovom šampionáte, ktorý sa od 20. februára do 3. marca 2013 uskutoční v talianskom Val di Fiemme, predstavia aj ďalší pretekári. „Dúfame, že k Bajčičákovi a Mlynárovi sa pridajú aj ďalší mladí pretekári. Kritéria pre nich sú nastavené, musia mať výkonnosť a splniť podmienky pre štart vo Svetových pohároch,“ uviedol pred začiatkom bojov tréner mužskej reprezentácie Stanislav Holienčík.

Bajčičák chce zviditeľniť Slovensko

Martin Bajčičák
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Z dvojice mužov má väčšie nádeje na kvalitné umiestnenia Martin Bajčičák, ktorý sa pripravoval s elitným medzinárodným tímom Skin Fit.

Slovenský reprezentant s družstvom podpísal dohodu na jeden rok a prípravu si nevie vynachváliť.

„Chcem zviditeľniť Slovensko práve vo FIS maratónoch, kde si trúfam na pódiové umiestnenia. Vo Svetovom pohári si vyberiem preteky s cieľom urobiť aspoň jeden dobrý výsledok. Vrcholom sú samozrejme majstrovstvá sveta, kde chcem dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie,“ prezradil svoje plány M. Bajčičák.

Záver prípravy absolvoval v nórskom Beitostölene, kde počas uplynulého víkendu v generálke na vystúpenie vo SP obsadil v kvalitnej konkurencii na pretekoch kategórie FIS na skejtovej pätnástke solídne 13. miesto. „Keby to tak dopadlo aj teraz vo ´sveťáku´, bolo by to výborné. Viem ale, že začiatok sezóny tradične nemávam nijako oslnivý. Po odlišnej príprave by však mohli prísť aj netradičné výsledky. Potešilo by ma bodované miesto, ale nesľubujem. Uvidí sa v pretekoch…,“ pousmial sa 36-ročný rodák z Oravy.

Zo svojho pretekového plánu určite vynechá Tour de Ski. „Po Kuusame chcem ísť pred Vianocami maratón v talianskom Livigne, program po Novom roku spresním neskôr. Chcem sa dobre pripraviť na majstrovstvá sveta, to bude pre mňa priorita,“ dodal Martin Bajčičák.

V 24-ročnom Tatrancovi Petrovi Mlynárovi vyrastá šprintér, ktorý už vie, ako chutia body vo SP. „Moje hlavné ciele sústreďujem do klasických šprintov. Chcel by som sa presadiť už na budúci týždeň v Kuusame, potom po Novom roku v Liberci a Davose. Reálne by som mal bodovať, s čím by som bol spokojný. Aj pre mňa sú hlavným cieľom majstrovstvá sveta, kde je v programe práve šprint klasickou technikou. Uvidíme podľa výsledkov vo Svetovom pohári, na čo si budem môcť trúfať,“ uviedol Peter Mlynár.

Medzi ženami iba Procházková

Alena Procházková
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

V ženskej reprezentácii má Slovensko nateraz jediné želiezko v ohni, ktorým je 28-ročná Banskobystričanka Alena Procházková.

V sezóne 2012/2013 sa chce sústrediť na šprinty. „Netrúfam si určiť ciele pred sezónou. Prvé preteky vo Švédsku ukážu na akej výkonnostnej úrovni som. V príprave som urobila maximum, aby boli výsledky lepšie než vlani. Verím, že ma budú obchádzať zdravotné problémy. Na majstrovstvách sveta by som chcela uspieť v klasickom šprinte. Konkurencia bude veľká, pretože prišlo veľa mladých pretekárok. Chcú nahradiť tie, ktoré už kariéru ukončili,“ zamýšľa sa nad novou sezónou Alena Procházková.

„Záver prípravy nám vyšiel, v Beitostölene sme boli tri týždne a mali sme tam výborné podmienky – približne tridsať kilometrov kvalitne upravovaných tratí na prírodnom snehu. Urobili sme všetko, čo sme si naplánovali. Kondične je Alena na tom veľmi dobre,“ neskrýval spokojnosť tréner Ján Valuška a pokračoval: „Do Gällivare sme prišli iba na akýsi ostrejší rozbeh do sezóny. Skejtová desiatka, ktorá je tu na programe, nie je jej silnou disciplínou. Viac si sľubujem od budúcotýždňových pretekov v Kuusame. Potom si určíme ďalší program. V decembri sú preteky v Kanade, tie s najväčšou pravdepodobnosťou vynecháme a ďalej sa uvidí,“ nechcel konkretizovať program svojej zverenky skúsený trénerský odborník.

V gällivarskej ouvertúre sezóny sú po sobotných pretekoch jedntlivcov v nedeľu na programe aj preteky mužských aj ženských štafiet, Slovensko v nich nebude mať zastúpenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováJán ValuškaMartin BajčičákPeter Mlynár