Slovenskí pekári bojujú proti nekalým obchodným praktikám

Studenti staz pekar
ilustračné foto Foto: SITA/ Marián Angelovič

BRATISLAVA 5. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenskí pekári spísali memorandum na zastavenie nekalých praktík v obchode. Informovala o tom Rada pekárov SR, ktorá združuje Úniu priemyselných pekárov SR, Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov a Cech pekárov a cukrárov.

Memorandum podporila aj ministerka

„Nekalé obchodné praktiky zásadným spôsobom deformujú primerané rozdeľovanie marže. Nie sú pritom len občasným javom, ale systémovou súčasťou fungovania potravinového dodávateľského reťazca,“ uviedli zástupcovia pekárov v memorande, ktoré podporila aj ministerka poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Výskyt nekalých obchodných praktík v niektorých obchodných reťazcoch podľa zástupcov pekárov zásadne ovplyvňuje rentabilitu odvetvia a umelo znižuje odbytové ceny pekárenských výrobkov. Pekári zároveň podotkli, že práve boj proti nekalým obchodným praktikám je jednou z priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Nedostatok zamestnancov

Okrem toho zástupcovia pekárov upozornili aj na nedostatok kvalifikovaných, ale aj nekvalifikovaných zamestnancov v pekárenskom odvetví. Podľa Rady pekárov a cukrárov Slovenska je sektor na hranici kolapsu, keďže jednotliví výrobcovia už nebudú ďalej schopní plniť si svoje výrobné záväzky.

„Z nášho pohľadu ide o neriešiteľnú situáciu. Na jednej strane sme schopní a pripravení okamžite zamestnať stovky ľudí, na druhej strane im nedokážeme ponúknuť také ohodnotenie, ktoré im zabezpečí aspoň pokrytie základných životných potrieb. Jednoducho na to nemáme. Ľudia teda nemajú záujem pracovať a radšej ostávajú na úradoch práce, alebo sú dobrovoľne nezamestnaní a živia sa príležitostnými brigádami,“ uviedli predstavitelia Rady pekárov a cukrárov SR.

Slovenskí pekári skonštatovali, že situácia môže viesť k postupnému úbytku pekárenských výrobkov na trhu a môžu ich nahradiť mrazené výrobky, ktoré podľa zástupcov pekárov nie sú tak kvalitné ako čerstvé výrobky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela Matečná