Slovenskí policajti pôjdu do Maďarska, pomôžu s utečencami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Polícia, policajné autá
Analytik Milan Žitný nevidí problém v tom, že policajtov sledovali, podľa neho je väčším problémom, že zariadenia našli. Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 14. októbra (WebNoviny.sk) – Slovensko pošle na ochranu maďarsko-srbskej hranice 50 policajtov. Podľa premiéra Roberta Fica ide o konkrétny príspevok na ochranu vonkajšej schengenskej hranice. Vyhlásil to po rokovaní Bezpečnostnej rady a rokovaní vlády. Ako ho doplnil minister vnútra Robert Kaliňák, okrem policajtov zo Sobraniec, Banskobystrického, Košického a Nitrianskeho kraja, z ktorých väčšina hovorí po maďarsky, pošleme do Maďarska aj 17 ľahkých terénnych vozidiel.

Maďarsko-srbskú hranicu chránia aj českí a poľskí policajti. Keďže Slovensko vybralo policajtov z pohraničných regiónov, mohli by tak tvoriť akýsi komunikačný most medzi českými, poľskými a maďarskými policajtmi. Podľa Fica ide o významný príspevok V4 na ochranu vonkajšej hranice.

Ako dodal, hoci vyslanie policajtov na územie druhého štátu je v súlade s európskym právom, v praxi sa nestáva často, že by k takému kroku skutočne došlo. Toto rozhodnutie majú spečatiť podľa Fica premiéri V4 pred summitom v Bruseli, ktorí sa začína vo štvrtok. Slovenskí vojaci by mali na maďarsko-srbskej hranici hliadkovať od 20. októbra, podľa Fica túto pomoc o mesiac nato vyhodnotia.

Komunikovať budú po anglicky a maďarsky

Slovenskí policajti budú slúžiť 12-hodinové zmeny, následne budú mať 24 hodín voľno. Hliadky budú zložené z najmenej dvoch maďarských policajtov, jedného maďarského vojaka a jedného slovenského policajta. V prípade potreby by mohla mať hliadka i viac členov, pridal by sa k nim český policajt. Komunikovať budú po maďarsky a po anglicky.

Slovenská strana zabezpečí pre našich policajtov výstroj a výzbroj, ako je ručná guľová zbraň, putá, obušok a kaser. Podľa možností budú mať i zariadenia na nočné videnie a autá. Vyslanie policajtov bude zrejme vo forme zahraničnej služobnej cesty, pričom ministerstvo vnútra pre nich navrhuje vreckové vo výške 50 percent stravného, teda 22,50 eur na osobu a deň, čo je na 50 policajtov na mesiac 33 750 eur. Finančné prostriedky pôjdu z rozpočtu ministerstva vnútra na tento rok.

Chorvátsko zvážalo migrantov k maďarskej hranici
Foto: SITA/AP

Maďari zabezpečia stravu a ubytovanie

Maďarská strana zabezpečí stravu a ubytovanie. Policajti budú bývať v penzióne alebo v hoteli, kde budú mať stravu najmenej trikrát denne a štvrté jedlo na noc. V ubytovacom zariadení maďarská strana zabezpečí plechové skrine na uloženie služobných zbraní policajtov. Maďarsko zabezpečí takisto pohonné hmoty do služobných áut a prípadné opravy a údržbu motorových vozidiel pri drobných poruchách, ku ktorým by došlo v čase spoločnej vykonávanej operácie.

V nadväznosti na oficiálnu žiadosť maďarského ministra vnútra adresovanú Rakúsku, Poľsku a Česku o výpomoc formou spoločných hliadok z 5. októbra 2015 sa stretli viceprezident PZ SR, riaditelia úradu medzinárodnej policajnej spolupráce a úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ na trilaterálnom rokovaní s maďarskou stranou. Na ňom dohodli podmienky operácie.

Na hot-spoty vynaložia milióny eur

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Slovensko je takisto ochotné poslať odborníkov do hot-spotov, čiže miest, kde sa migranti identifikujú. Tie podľa Kaliňáka momentálne nefungujú. Spomenul napríklad kritiku Belgicka, ktoré tvrdí, že jeden deň sa migranti zaregistrujú a na druhý deň zmiznú.

„Na hot-spoty vynaložíme ďalšie milióny eur, ale výstupy budú štatistické údaje o utečencoch a nelegálnych migrantoch, ale nikto nebude vedieť, kde tí ľudia sú, kam sa podeli,“ povedal Kaliňák. Ako potvrdil, do Talianska už odišiel jeden pracovník migračného úradu a momentálne pripravujeme ďalších. Tých vyberáme podľa požiadaviek, napríklad má ísť o odborníkov na odoberanie odtlačkov či falošné doklady.

Fico potvrdil, že v stredu na vláde hovorili aj o pomoci tretiemu sektoru, Výzve k ľudskosti. Ministerstvo financií má cez Tipos podľa Fica vyčleniť 500-tisíc eur a peniaze majú ísť organizáciám ako Magna – Deti v núdzi, Človek v ohrození či Slovenskej katolíckej charite. Vláda je takisto pripravená pomôcť materiálne či finančne. O konkrétnej pomoci a spolupráci má vládny kabinet podľa Fica rozhodnúť budúcu stredu na rokovaní vlády.

V Maďarsku sa bude konať aj cvičenie vojakov

Slovensko pošle v rámci cvičenia Balaton 2015 do Maďarska vojakov. Povedal to po rokovaní vlády minister obrany Martin Glváč. „V tomto čase rokujú náčelníci generálnych štábov,“ poznamenal. Slovensko dostalo oficiálnu požiadavku, „aby sme sa v rámci cvičenia Balaton 2015, ktoré sa začína v týchto dňoch, medzi 17. októbrom a 15. decembrom zúčastnili na cvičení,“ doplnil.

Slovensko vie podľa Glváča v Maďarsku poskytnúť autá, vysokozdvižné vozíky, bagre, ženijnú techniku, nejakú spojovaciu techniku ako aj vojakov. „Ucelený materiál podľa odsúhlasených požiadaviek maďarskej strany bude doladený a schválený budúci týždeň na Bezpečnostnej rade a na vláde,“ povedal šéf rezortu. Ako dodal, je to zatiaľ len prvá požiadavka, ktorá je konkrétna. Cvičenie je neplánované, pričom Maďarsko ho iniciovalo vzhľadom na migračnú situáciu. „Presný plán sa preberá práve v týchto hodinách,“ priblížil.

Slovensko sa na cvičení zúčastní na základe spoločného postupu v rámci krajín V4. Ako Glváč povedal, „Česi sú už tam, my v týchto dňoch doladíme náš príspevok, ešte dnes budem telefonovať s poľským kolegom a na budúci týždeň sa s ním aj stretnem“.

Obrazom: Pri Nitre cvičili vojaci, pripravovali sa na prílev migrantov
Foto: SITA/Martin Havran

Česi posielajú 25 vojakov

Počet vojakov ani množstvo techniky minister obrany konkretizovať zatiaľ nevedel, no pripomenul, že všetko musí byť schválené Bezpečnostnou radou a vládou, pretože ide o cvičenie na území iného štátu. Zároveň spomenul, že tak, ako teraz Slovensko promptne zareagovalo, či už technikou alebo personálne, „určite by sme reagovali takto aj keby boli iné požiadavky nad rámec cvičenia“. Česko posiela do Maďarska 25 vojakov.

Slovensko zareagovalo na požiadavky Maďarska na základe dohovorov, ale aj na základe korešpondencie či telefonických rozhovorov s maďarským ministerstvom obrany. V týchto chvíľach sa o cvičení rokuje. „Maďarská armáda je na hraniciach, naši policajti sa tiež zúčastnia na tejto misii v zahraničí, pričom naším druhým krokom sú ozbrojené sily v rámci cvičenia .Zatiaľ sa však bavíme len o ňom a reagujeme na tie požiadavky, ktoré maďarská strana na nás má,“ povedal na záver Martin Glváč.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martin GlváčRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SRVláda SR