Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obchod, nakupovanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
18. 03. 2019 11:14 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Slovenskí potravinári vítajú schválenie smernice o nekalých obchodných praktikách v Európskej únii

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) – Potravinárska komora Slovenska (PKS) víta schválenie smernice o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v potravinovom dodávateľskom reťazci v prvom čítaní v Európskom parlamente.

Ako komora uviedla v tlačovej správe, víta prijatie jasných záväzkov inštitúcií EÚ pokračovať vo svojom úsilí vybudovať základy pre udržateľný a účinný poľnohospodársky a potravinový dodávateľský reťazec v Európe.

Potvrdzuje silu jednotného európskeho trhu

Schválená smernica je celkovo prvou európskou legislatívou, ktorá poskytuje minimálnu harmonizáciu v boji s nekalými obchodnými praktikami, pričom verejne deklaruje, že v dodávateľsko-odberateľskom reťazci s potravinami nie je miesto pre nekalé praktiky.

Smernica predstavuje podľa PKS doplnenie pravidiel, ktoré existujú v určitom smere už vo viacerých členských štátoch EÚ, čím potvrdzuje silu jednotného európskeho trhu s potravinami, ktorý zabezpečuje potraviny pre 500 miliónov spotrebiteľov v členských štátoch EÚ.

V nasledujúcom období, po nadobudnutí účinnosti smernice, bude podľa PKS dôležitá správna transpozícia prijatej smernice členskými štátmi do ich národných právnych poriadkov.

Ochrana dodávateľov potravín

Potravinárska komora Slovenska víta schválenie smernice, ktorá predstavuje európsky rámec pre národné pravidlá v boji s nekalými obchodnými praktikami v súlade s princípmi voľného trhu. Rovnako oceňujeme, že pripomienka PKS, aby na národnej úrovni mohli byť ochránení všetci dodávatelia potravín bez ohľadu na výšku obratu, bola akceptovaná,“ uviedol prezident PKS Daniel Poturnay.

V tomto momente je pre dodávateľov podľa Poturnaya dôležité, aby Národná rada SR schválila zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý bude predmetom rokovania na marcovej schôdzi, v súlade s novoprijatou európskou smernicou.

Chceme zároveň oceniť aktivitu a iniciatívu slovenského Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré významnou mierou prispelo k tomu, že téme nekalých praktík sa začala venovať na úrovni inštitúcií Európskej únie náležitá pozornosť,“ uzatvoril Daniel Poturnay.

Zoznam zakázaných nekalých praktík

Európsky parlament schválil v prvom čítaní smernicu o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v potravinovom dodávateľskom reťazci minulý týždeň.

Smernica obsahuje zoznam plne a čiastočne zakázaných 16 nekalých obchodných praktík, ochranu spracovateľov s obratom do výšky 350 mil. eur, ako aj pravidlá na výmenu informácií medzi príslušnými orgánmi a stanovuje systém sankcií a pokút.

Odporúčané články

Dankova SNS chce znížiť dane pre firmy, DPH na potraviny a predloží aj ďalšie zásadné návrhy Obchodníci nesúhlasia s názorom, že prispievajú k problémom slovenských výrobcov potravín

Neprehliadnite

Z komika bude ukrajinský prezident. Kto je Volodymyr Zelenskyj? Foto: Auto sa po zrážke s kamiónom prevrátilo, cestu museli po nehode uzavrieť Tesla chce „robotaxis“ už budúci rok, majú fungovať podobne ako taxíky Uber Princ Louis oslavuje svoje prvé narodeniny, Kensingtonský palác zverejnil tri fotografie O zastavení starších exekúcií rozhodne Pellegriniho vláda, problémom môžu byť aj výdavky Slovenské domácnosti dobiehajú v rebríčku nemecké a rakúske, ale nie výškou príjmu K zabitiu novinárky McKeeovej sa prihlásilo hnutie Nová IRA, jej rodine adresovali odkaz Bratislava použije na rozvoj cyklotrás viac ako milión eur, rozšíri aj systém zdieľania bicyklov

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.