Slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach sú už v Oslo

Bajčičák
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

OSLO 22. februára (WEBNOVINY) – Výprava slovenských reprezentantov v behu na lyžiach pricestovala v utorok predpoludním do nórskej metropoly Oslo, kde sa v stredu večer slávnostným otváracím ceremoniálom začnú jubilejné 50. majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach. Presúvali sa z neďalekého Drammenu, kde počas predchádzajúceho víkendu absolvovali preteky Svetového pohára. Hneď si išli do areálu Holmenkollen vyskúšať trate, popoludní sa ubytovali v asi 12 km vzdialenom hoteli. „Bývame na opačnom konci Osla, ale z okien hotela vidíme skokanský mostík. Do areálu to autom trvá približne pol hodinku,“ informoval agentúru SITA tréner ženskej reprezentácie Ján Valuška.

Prvý kontakt so zrekonštruovaným areálom ich nadchol. „Trate sú nádherné, perfektne upravené, ale extrémne náročné. V utorok podvečer ešte absolvujem úvodnú poradu, tešíme sa na stredajší otvárací ceremoniál, no a potom sa to už začne,“ pridal sa tréner mužského tímu Peter Bartoň.

Úvodnou disciplínou bežeckého programu šampionátu bude vo štvrtok šprint voľnou technikou. Naň nastúpia Alena Procházková, Katarína Garajová a Peter Mlynár. „Ďalší program budeme postupne spresňovať,“ zhodli sa obaja kormidelníci. Zatiaľ je isté iba to, že na ženský skiatlon v sobotu nastúpi iba Alena Procházková, v nedeľu v tej istej disciplíne mužov bude štartovať Martin Bajčičák. Všetko ostatné budú operatívne meniť.

„Bude to tu náročné aj pre technikov. Sneh má veľmi zvláštnu štruktúru. Je to taká zmeska prírodného a technického snehu, drobí sa to ako piesok. Predpoludním snežilo pri teplote okolo mínus osem až desať stupňov. Ostáva len veriť, že dobre vyberieme a pripravíme pretekárom lyže,“ pokračoval Ján Valuška. Obe družstvá majú vrátane trénerov trojčlenný tím technikov. „Mužom budem pripravovať lyže s Ondrejom Benkom-Rybárom a Radoslavom Zimom, ženy budú mať na starosti okrem Jana Valušku aj Daniel Novota a Benedikt Procházka. Sme už zohraní, malo by to byť dobré. V realizačnom tíme je ešte masér Jakub Benč. Žiaľ, sme tu bez lekára. Jeho pobyt by nás stál 1600 nórskych korún (vyše dvesto eur – pozn.) na deň. Jednoducho sme si to nemohli dovoliť. Musíme len veriť, že všetci ostanú zdraví,“ predstavil realizačný tím Peter Bartoň.

Nálada v päťčlennom družstve je podľa oboch trénerov typicky predšampionátová – trochu napätia, očakávania, prirodzenej nervozity. Majstrovstvá sveta s dvojročnou periodicitou sú vrcholom sezóny. Každý chce uspieť a Slováci nie sú výnimkou.

Zloženie tímu SR v behu na lyžiach na 50. MS v klasických lyžiarskych disciplínach – Oslo:

Pretekári:

MUŽI: Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Peter Mlynár

ŽENY: Alena Procházková, Katarína Garajová

Realizačný tím:

tréneri: Peter Bartoň (muži), Ján Valuška (ženy)

technici: Ondrej Benka-Rybár, Radoslav Zima (muži), Daniel Novota, Benedikt Procházka (ženy)

masér: Jakub Benč

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováIvan BátoryJán ValuškaKatarína GarajováMartin BajčičákPeter Mlynár