Slovenskí tenisti po úvodných dvojhrách prehrávajú s Českom, Kovalík a Martin bod nezískali

Jozef Kovalík
Tenista Jozef Kovalík zo Slovenska počas prvého kvalifikačného duelu medzi Slovensko - Česko o postup na finálový turnaj Davisovho pohára (DP) v Madride. Bratislava, 6. marec 2020. Foto: SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 6. marca, 20:04

Slovenskí tenisti si výrazne skomplikovali cestu za účasťou na finálovom turnaji Davisovho pohára 2020 v španielskom Madride. V kvalifikačnom súboji proti Česku prehrávajú po piatkových dvojhrách 0:2 na zápasy, pretože po Jozefovi Kovalíkovi neuspel ani Andrej Martin . Nad sily tímovej jednotky SR bol skúsený Lukáš Rosol. Tridsaťštyriročný rodák z Brna lepšie zvládol koncovky oboch setov a zvíťazil 6:4, 6:4.

Martin nezvládol koncovku setov

V úvodnom sete sledovali diváci v AXA aréne vyrovnaný súboj, v ktorom nebolo veľa brejkbalových šancí. Dve mal v treťom geme Martin, ale nevyužil ich. V prvých štyroch gemoch na podaní stratil slovenský tenista iba tri loptičky, ale tlak za nepriaznivého stavu 4:5 neustál. V najmenej vhodnom čase prišiel nielen o podanie, ale aj o celý set. Pri setbale Rosola sa rozhodol pre servis-volej, ale loptičku nedostal na druhú stranu kurtu.

Druhý set začal 30-ročný Bratislavčan lepšie a vypracoval si náskok 2:0. Rosol si však naďalej držal dobrý štandard svojej hry, počkal si na šancu a v šiestom geme získal stratené podanie späť. Podobne ako úvodné, tak aj druhé dejstvo smerovalo do dramatickej koncovky, ale Martin ju rovnako nezvládol. Po 88 minútach hry ukončil Rosol zápas šťastným úderom, keď loptička po dotyku s páskou prepadla tesne za sieť.

V prvom zápase sa na brejk nečakalo dlho

V úvodnom zápase pozíciu mierneho favorita potvrdil Jiří Veselý, ktorý zdolal Kovalíka v dvoch setoch 6:3, 7:5. Rodák z mesta Příbram dosiahol jubilejné desiate singlové víťazstvo v prestížnej súťaži mužských tenisových tímov, Kovalík prehral po tretí raz v šiestom súboji.

V úvodnom sete sa dlho na brejk nečakalo. Už v treťom geme sa Kovalík nevyhol niekoľkým zbytočným chybám a Veselý svoju druhú šancu na prelomenie súperovho servisu využil šikovným skrátením hry. V šiestom geme sa bratislavský rodák vrátil do hry, získal späť stratené podanie, ale následne už nedokázal v prvom sete uhrať ani gem.

Štatisti mu napočítali až 19 nevynútených chýb a Kovalík dosahoval slabé čísla najmä na servise, po ktorom nezískal ani polovicu loptičiek.

V druhom sete sa 27-ročný Kovalík na podaní výrazne zlepšil, ale na českého protivníka to napokon nestačilo. Obaja tenisti si držali servis až do stavu 6:5 v prospech 64. hráča rebríčka ATP. Druhý set smeroval do tajbrejku, ale v dvanástom geme si prehral Kovalík podanie čistou hrou. Zápas ukončil nevynútenou chybou z forhendovej strany, keď poslal loptičku do autu.

Slovensko ešte neotočilo z 0:2

Daviscupové stretnutie medzi Slovenskom a Českom bude v sobotu pokračovať štvorhrou. Ak sa v nominácii nič nezmení, s nožom na krku do nej bude nastupovať slovenský pár v zložení Filip Polášek a Igor Zelenay.

Po skončení deblového súboja je naplánovaný zápas tímových jednotiek a do záverečného piateho súboja boli predbežne nominovaní Jozef Kovalík s Lukášom Rosolom. Zaujímavosťou je, že Slovensko v Davisovom pohári ešte nikdy neotočilo zápas, v ktorom po úvodnom dni prehrávalo 0:2.