Žreb určil program súboja Davis Cupu medzi Slovenskom a Bosnou a Hercegovinou

Davisov pohár
Zľava: Slovenskí tenisti Igor Zelenay a Jozef Kovalík a tenisti z Bosny a Hercegoviny Mirza Bašič a Nerman Fatič počas žrebu programu stretnutia 2. kola I. euroafrickej zóny Davisovho pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev mužov medzi Slovensko - Bosna a Hercegovina. Bratislava, 5. apríl 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 5. apríla (WebNoviny.sk) – Dvojka singlovej zostavy domácich Norbert Gombos a líder hostí Damir Džumhur otvoria v piatok o 16.00 h bratislavské stretnutie Slovensko – Bosna a Hercegovina v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2018 tenisových reprezentačných družstiev mužov (6. – 7. apríla).

Po nich sa na antuke pod zatiahnutou strechou NTC predstavia prvý singlista hostiteľov Martin Kližan proti druhému hráčovi výberu z Balkánu Mirzovi Bašičovi. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v dejisku.

Z družstva ubudol Lacko

Sobotňajší program o 14.00 h sa začne štvorhrou, na ktorú kapitáni Dominik Hrbatý, resp. Tomislav Brkič (z pozície tzv. hrajúceho) nahlásili páry Andrej Martin, Igor Zelenay a Mirza Bašič, Tomislav Brkič. V domácom kádri je i Jozef Kovalík, v iba štvorčlennej nominácii hostí aj Nerman Fatič. Šéfovia realizačných štábov majú nárok na zmeny, týka sa to aj sobotňajších dvojhier Kližan – Džumhur a Gombos – Bašič.

Z družstva SR v porovnaní s oficiálnou predbežnou nomináciou z utorka 27. marca ubudol Lukáš Lacko, ktorý síce na 107. priečke v rebríčku je národnou jednotkou, ale antuka nepatrí k jeho obľúbeným povrchom, skôr naopak.

Počas sústredenia Slovákov v španielskej Marbelle, ktoré spestril štart Martina, Kližana, Kovalíka aj Gombosa na minulotýždňovom miestnom antukovom challengeri, hral Lacko na podujatí rovnakej úrovne na tvrdom podklade v hale vo francúzskom St. Brieuc.

Kližan už nad Bašičom zvíťazil

Kližan má s Bašičom bilanciu 1:0, sily si zmerali už pred desiatimi rokmi na turnaji ITF Futures na pevnom povrchu pod strechou v chorvátskom Záhrebe (7:5, 6:2).

Gombos síce proti Džumhurovi zaostáva 2:3, ale uspel v ostatných dvoch konfrontáciách, a to v sezóne 2014 na halovom „hardovom“ challengeri práve v Bratislave (6:3, 6:2) a potom v roku 2015 v kvalifikácii na antuke v nemeckom Hamburgu (3:6, 6:3, 6:4). Kližan vedie nad Džumhurom 1:0, Gombos zaostáva proti Bašičovi 0:2.

Povolených päť hráčov namiesto tradičných štyroch je experimentálna novinka v rámci navrhovanej reformy MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). K zmenám patrí aj scenár v podobe dvoch dvojhier v prvý deň a štvorhry a zostávajúcich dvoch dvojhier v druhý deň a skrátenie zápasov z troch získaných setov na dva. Opatrenia sa však minimálne na túto sezónu netýkajú svetovej skupiny DP.

Dodatočný žreb prial tímu Slovenska

Víťaz stretnutia Slovensko – Bosna a Hercegovina bude 14. – 15. septembra hrať v play-off o svetovú skupinu 2019, zdolaný nastúpi tiež 14. – 15. septembra alebo 19. – 20. októbra / 26. – 27. októbra v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v tejto skupine regionálnej zóny. Vzhľadom na absenciu vzájomnej minulosti s Bosnou a Hercegovinou v septembri určil hostiteľa dodatočný žreb a ten prial tímu SR. Ak Slovensko teraz neuspeje, na jeseň bude hrať proti niekomu z dvojice Bielorusko (doma), Rusko (vonku).

Renkingovou jednotkou Bosny a Hercegoviny je Džumhur na 32. priečke v hodnotení ATP. Z aktuálnej zostavy nasledujú 95. Bašič, 253. Brkič a 749. Fatič. Vo štvorhre je Džumhur 158., Brkič 277., Bašič 725. a Fatičovi patrí 835. pozícia. Štyria z nominovaných Slovákov sa nachádzajú v druhej stovke hodnotenia dvojhry: 118. Martin, 130. Kližan, 138. Kovalík a 147. Gombos. Špecialista na štvorhru Zelenay je 105. v príslušnom systéme.

Slováci vlani v septembri úspešne zvládli bratislavské stretnutie s Poliakmi (4:1) v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny. Finalista Davis Cupu 2005 Slovensko je v „II. lige“ sústavne od sezóny 2007. Päťkrát neúspešne hralo o postup (2007 Kórejská republika, 2008 Srbsko, 2014 USA, 2015 Poľsko, 2016 Austrália) a v šiestich prípadoch odvrátilo zostup do II. skupiny euroafrickej zóny (2009 Macedónsko, 2010 Bielorusko, 2011 Ukrajina, 2012 Portugalsko, 2013 Švédsko, 2017 Poľsko).

Premiéra v I. skupine euroafrickej zóny

Bosna a Hercegovina hrá v DP od sezóny 1996. V predchádzajúcej sezóne uspela 5:0 proti Poľsku v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny a prehrala s Holandskom 1:3 takisto v Zenici v rozhodujúcom 2. kole, ktorého dosiahnutie bolo jej rekordným výsledkom.

Teraz sa v rovnakom štádiu súťaže ocitla priamo, teda s voľnom na 1. kolo rovnako ako SR. Bosna a Hercegovina ešte v sezóne 2009 hrala v III. skupine euroafrickej zóny, teda o dve ligy nižšie. Vlani mala premiéru v I. skupine euroafrickej zóny. Figuruje na 37. pozícii v daviscupovom renkingu ITF, Slovensko je na 24. mieste.

Vstupenky na piatkovú aj sobotňajšiu časť stretnutia stoja zhodne 10 eur. V distribúcii sú v sieťach TicketPortal.sk a Predpredaj.sk a na recepcii NTC. Hlavným rozhodcom bude Brit Phil Evans, empajrovými Nemec Timo Janzen a Tunisan Yassine Lakhdar. Hrať sa bude loptami Dunlop Fort Clay Court. Priame prenosy z oboch dní odvysiela RTVS.

Hrbatého premiéra vo funkcii kapitána

Daviscupového rekordéra SR Hrbatého v novembri zvolil do funkcie výkonný výbor Slovenského tenisového zväzu (STZ). Miloslav Mečíř sa po 24 sezónach zo zdravotných dôvodov neuchádzal o obnovenie platnosti zmluvy. Hrbatého protikandidátom bol Karol Kučera, kolega z tímu, ktorý sa v roku 2005 prebojoval do finále celej súťaže.

Slováci vtedy v domácom prostredí v Bratislave podľahli Chorvátom 2:3, rozhodnutie padlo až v záverečnej dvojhre. Hrbatý, Kučera aj smutný hrdina súboja o „šalátovú misu“ spred 13 rokov Michal Mertiňák sú držiteľmi Ceny za oddanosť reprezentácii v Davis Cupe od ITF. Ponuku od STZ na funkciu kapitána neprijal Marián Vajda, bývalý kouč Hrbatého, ale aj srbského nedávneho lídra singlového renkingu Novaka Djokoviča.

Na profesionálnej úrovni nazbieral šesť trofejí

Štyridsaťročný Bratislavčan Hrbatý je niekdajším 12. mužom svetového rebríčka, v singli na hlavnej profesionálnej úrovni ATP World Tour nazbieral 6 trofejí.

Semifinalista parížskeho antukového grandslamového Roland Garros 1999 sa dvakrát radoval z Hopmanovho pohára miešaných reprezentačných tímov v austrálskom Perthe (2005 a 2009), raz z ATP World Team Cupu reprezentačných družstiev mužov v nemeckom Düsseldorfe (2000) a v sezóne 2005 sa výrazne podieľal na spomenutom prieniku SR do finále Davis Cupu, v tom istom roku sa stal aj Športovcom roka na Slovensku.

V súčasnosti sa venuje najmä trénersko-metodickej práci, po dlhodobej kooperácii s Tureckou tenisovou federáciou (TTF) sa zapojil do rozvojových programov STZ, aktuálne vedie Kližana. Vlani ho na galavečere v Národnom tenisovom centre v rámci vyhlasovania výsledkov ankety Tenista roka 2017 v SR uviedli do Siene slávy slovenského tenisu.

Získal skalp Roddicka či Ljubičiča

Hrbatý je držiteľom slovenského maxima v DP podľa počtu jednotlivých víťazstiev celkovo (33:25, ex aequo s Kučerom – 33:18), triumfov vo dvojhre (28:14), štartov v jednotlivých stretnutiach SR (26) aj absolvovaných rokov (14).

Debutoval v sezóne 1996, rozlúčil sa v súťažnom ročníku 2009. V Davisovom pohári postupne získal skalpy takých veličín, akými boli alebo sú Švédi Magnus Norman a Thomas Enqvist, Brazílčan Gustavo Kuerten, Rus Marat Safin, Čiľania Nicolás Massú a Marcelo Ríos, Američan Andy Roddick, Nemec Tommy Haas, Španiel Fernando Verdasco, Argentínčan Guillermo Coria či Chorváti Mario Ančič a Ivan Ljubičič.

Teraz 53-ročný olympijský šampión 1988 z juhokórejského Soulu Mečíř bol kapitánom nepretržite od vstupu Slovenska na daviscupovú scénu v roku 1994. Jedinú prevádzkovú výnimku tvoril duel v Čile vo februári 2006, keď zdravotne indisponovaného Mečířa zastúpil terajší tréner daviscupového tímu a niekdajší Hrbatého osobný kouč Tibor Tóth a hostia prehrali 1:4. Bojnický rodák Mečíř pri odrátaní tohto výsledku dosiahol štatistiku 34:21.

Výsledok štvrtkového žrebu programu stretnutia Slovensko – Bosna a Hercegovina v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2018 tenisových reprezentačných družstiev mužov (6. – 7. apríla, Bratislava, antuka pod zatiahnutou strechou NTC):

Piatok (dve dvojhry postupne od 16.00 h):
Martin Kližan – Mirza Bašič
Norbert Gombos – Damir Džumhur

Sobota (štvorhra a dve dvojhry postupne od 14.00 h):
Andrej Martin, Igor Zelenay – Mirza Bašič, Damir Džumhur
Martin Kližan – Damir Džumhur
Norbert Gombos – Mirza Bašič

Kádre:

SLOVENSKO

Andrej Martin (118. vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre, 704. vo štvorhre)
Martin Kližan (130. / 417.)
Jozef Kovalík (138. / 245.)
Norbert Gombos (147. / 686.)
Igor Zelenay (- / 105.)

Realizačný tímkapitán: Dominik Hrbatý, tréner: Tibor Tóth, kondičný tréner: David Olasz, lekár: Roman Fano, fyzioterapeuti: Milan Gašpárek, Róbert Bezák, masér: Tomáš Martikán, vypletač: Martin Pisák

BOSNA A HERCEGOVINA

Damir Džumhur (32. / 158.)
Mirza Bašič (95. / 725.)
hrajúci kapitán Tomislav Brkič (253. / 277.)
Nerman Fatič (749. / 835.)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej MartinAndy RoddickDominik HrbatýFernando VerdascoIgor ZelenayIvan LjubičičJozef KovalíkKarol KučeraLukáš LackoMarat SafinMarián VajdaMartin KližanMichal MertiňákMiloslav MečířNorbert GombosRóbert BezákTibor TóthTommy Haas