Slovenskí vedci dosiahli celosvetový úspech, vyšľachtili liečivejšiu odrodu rumančeka kamilkového

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rumanček kamilkový
Foto: ilustračné, Thinkstock

PREŠOV 17. júla (WebNoviny.sk) – Vedcom z Prešovskej univerzity (PU) v Prešove sa podarilo vyšľachtiť novú, ojedinelú odrodu rumančeka kamilkového s názvom Lianka.

Proces šľachtenia, ktorý sa realizoval na pôde nezávislého Centrálneho výskumného ústavu testovania odrôd v poľskej obci Slupia Wielka, trval tri roky.

Úrad Spoločenstva pre odrody rastlín (CPVO) sídliaci vo Francúzsku odrode udelil právnu ochranu. Agentúru SITA o tom informoval tajomník Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV) PU Tomáš Burger.

Vyššie množstvá liečivých zložiek

Ako uviedol, jedinečnosť novej odrody rumančeka kamilkového spočíva predovšetkým v dostatočnom obsahu, stabilite a značných množstvách liečebne najúčinnejších zložiek. Práve to rozhodlo o vydaní osvedčenia a registrovaného opisu odrody s platnosťou od roku 2018 do 2043, čo Burger označil za jednoznačný celosvetový úspech.

Prešovská univerzita v Prešove sa zviditeľnila už v roku 2006 usporiadaním prvého svetového sympózia o výskume, vývoji a produkcii rumančeka kamilkového pod záštitou Medzinárodnej spoločnosti pre záhradnícke vedy.

Ako priblížil Ivan Šalamon, ktorý sa na vyšľachtení podieľal viac ako 80-percentným autorským podielom, selekcii tejto odrody predchádzalo 25-ročné obdobie štúdia vnútrodruhovej variability rumančeka kamilkového s dôrazom na obsahové látky silice a existenciu štyroch základných chemických typov pre tento rastlinný druh.

Liečebné účinky rastliny

V praxi je prínosom Lianky pozornosť pestovateľov a spracovateľov rumančeka kamilkového na celom svete. „Aktuálnym príkladom môže byť aktívna pomoc pri zavedení veľkoplošného pestovania rumančeka v minulom roku do Holandska,“ uviedol Burger.

Šľachtiteľskej práci rumančeka kamilkového sa venuje celosvetová pozornosť. Štúdie poukázali na značné spektrum liečebných účinkov, počnúc uľahčovaním trávenia, znižovaním stresu, nervozity a podráždenosti.

Rovnako pomáha pri liečbe žalúdočných vredov a hemoroidov, skracuje hojenie rán, popálenín a natiahnutých svalov, eliminuje menštruačné kŕče, prináša úľavu pri zápalových ochoreniach kĺbov, stimuluje činnosť bielych krviniek a činnosť imunitného systému, obnovuje črevnú mikroflóru, podporuje potenie pri chrípke a prechladnutiach, prospieva vlasom, ktorým dáva pevnosť, lesk a svetlejší nádych a aktívne pomáha pri bolesti hrdla a nádche.

Významný úspech

Vedeckí pracovníci FHPV PU tak zaznamenali ďalší významný úspech, keď len prednedávnom prišli s objavom invázneho druhu muchy, ktorá napadá nedozreté zdravé ovocie.

Vlani vyšľachtili nový unikátny druh mäty piepornej s názvom Kristínka s veľmi vysokým obsahom mentolu a pred dvoma rokmi sa zaslúžili o priznanie patentu za vypracovanie unikátnej technológie izolácie prírodných látok z plodov liečivých rastlín.

FHPV sa nachádza na prvej priečke rebríčka najlepších filozofických fakúlt slovenských vysokých škôl, ktorý zostavuje Akademická rankingová agentúra (ARRA) na základe hodnotenia údajov o kvalite vzdelávania a výskumu. Na FHPV v rámci štyroch katedier a jedného ústavu študuje vyše tisíc študentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v Prešove