Slovenskí vedci hľadajú vakcínu proti kliešťom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kliečť
Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Účinnú vakcínu proti kliešťom hľadajú slovenskí vedci v rámci projektu za takmer 940-tisíc eur.

Výskum začal Ústav zoológie Slovenskej akadémie vied (SAV) spolu s Virologickým ústavom SAV a Ústavom molekulárnej biológie SAV v novembri 2010.

Projekt je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, do júna tohto roka vyčerpali vedci z príspevku polovicu. Odborníci na Slovensku zaznamenávajú zvýšený výskyt kliešťov a ochorení.

V posledných rokoch sa v dôsledku klimatických zmien šíria rôzne nebezpečné patogény viazané na kliešte, ktoré spôsobujú veľmi vážne ochorenia u ľudí a hospodárskych zvierat ako kliešťová encefalitída či borelióza. Nebezpečné patogény je potrebné spoľahlivo identifikovať a rýchlo diagnostikovať v krvi nakazených.

Ako uviedol hovorca rezortu školstva, vedy, výskumu a športu Michal Kaliňák, už druhú vegetačnú sezónu prebieha prieskum zamorenia kliešťami a identifikácia nimi prenášaných patogénov vo vybraných lokalitách Bratislavského regiónu.

Stop cicaniu

Kliešte testovali viacerými metódami na prítomnosť rôznych patogénov ako Borrelia burgdorferi sensu lato, Anaplasma phagocytophilum a Franciscella tularensis. Slovenskí vedci zavádzajú aj využitie ďalších moderných metód molekulovej biológie na detekciu patogénov.

„Dôležité je vymyslieť spôsob výroby účinnej vakcíny zabraňujúcej cicaniu kliešťov, a tým aj prenosu spomenutých chorôb. Hľadáme vakcínu, ktorá by zabránila kliešťovi obyčajnému úspešne dokončiť cicanie a zároveň zabránila prenosu vírusu kliešťovej encefalitídy a spirochéty Borrelia burgdorferi z kliešťa na hostiteľa,“ uviedol Ladislav Roller z Ústavu zoológie SAV.

Projekt skončí v októbri

Vedci v rámci projektu zhromaždia údaje pre databázu širokého spektra genotypov infekčných baktérií (napríklad Borrelia, Rickettsia, Anaplasma, Coxiella a Franciscella), z ktorých sa budú pripravovať citlivé bio-čipy a detekčné DNA testy na rýchlu diagnózu týchto patogénov.

Pomocou unikátnych molekulárnych a imunologických metód vypracujú podrobný postup pre vývoj vakcíny proti prenosu patogénov z kliešťov do krvi ľudí a hospodárskych zvierat. Plánované ukončenie projektu je v októbri

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Kaliňák