Slovenskí vodní slalomári vo Svetovom pohári diktovali tempo

Slovenskí vodní slalomári hodnotili sezónu vo Svetovom pohári
Medailisti celkového poradia SP vodných slalomárov, zľava: Michal Martikán, Peter Škantár, Matej Beňuš a Jana Dukátová počas tlačovej konferencie Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (SZKDV). Bratislava, 18. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Päťnásobný olympijský medailista vo vodnom slalome v disciplíne C1 Michal Martikán, ktorý počas finálového podujatia Svetového pohára v nemeckom Augsburgu piatykrát v kariére uzavrel celý seriál zaslúženým triumfom, si sezónu s plným počtom štartov vo Svetovom pohári ani nepamätá.

Tridsaťpäťročný rodák z Liptovského Mikuláša to uviedol na pondelkovom stretnutí s novinármi v Dome športu v Bratislave. Pred zástupcov médií sa totiž postavili slovenskí reprezentanti, ktorí v celkovom hodnotení SP 2014 skončili na medailových pozíciách. Okrem Michala Martikána mimoriadne úspešný súťažný ročník SP 2014 hodnotil aj Peter Škantár, ktorý s bratrancom Ladislavom zvíťazil v celkovej klasifikácii SP v kategórii C2, ďalej strieborná kajakárka v konečnom rebríčku SP Jana Dukátová ako aj Matej Beňuš, bronzový v kategórii C1.

Obrazom: Slovenskí vodní slalomári hodnotili sezónu vo Svetovom pohári

Martikán potvrdil, že je absolútna špička

Športový riaditeľ Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (SZKDV) Róbert Orokocký na margo historických úspechov najväčších opôr slovenskej reprezentácie uviedol, že v Augsburgu zdarne uzavreli mimoriadne náročné päťtýždňové obdobie, počas ktorého súťažili na piatich podujatiach v piatich strediskách od Sue d´ Urgell až po pražskú Tróju či Tacen.

Michal Martikán opäť potvrdil, že je absolútna svetová špička. Vo všetkých pretekoch SP skončil v prvej štvorke. Preteky v Prahe-Tróji vyhral, druhý bol v Tacene, dvakrát bol tretí – v Seu d´Urgell a v Londýne. Iba v Augsburgu nestál na stupni víťazov. Klobúk dole ako po minuloročnej dlhšej pauze opäť naštartoval svoju hviezdnu športovú kariéru,“ povedal Róbert Orokocký na adresu dvojnásobného olympijského víťaza z OH 1996 a 2008.

Prvý muž realizačného tímu SR vysoko vyzdvihol aj vyrovnanú športovú formu bratrancov Škantárovcov, ktorí v seriáli SP 2014 doslova kraľovali. „Škantárovci robili senzačné výsledky. V prvých troch kolách dominovali v kvalifikáciách, v semifinále i finále. To sa vo vodnom slalome tak často nevidí. Teraz si želáme, aby im táto špičková forma ešte mesiac a pol vydržala, nech vydarenú sezónu môžu korunovať medailou aj zo svetového šampionátu v USA,“ opísal Róbert Orokocký vydarenú sezónu odchovancov pieninského vodného slalomu a zverencov trénera Juraja Minčíka.

Menili sa pravidlá

Orokocký ako osobný tréner kajakárky Jany Dukátovej pre agentúru SITA zhodnotil aj účinkovanie mnohonásobnej medailistky z MS a majsterky sveta z roku 2006 v Prahe v K1. „Janka vo všetkých piatich pretekoch Svetového pohára postúpila do finále. To bol výsledok, ktorý okrem nej dokázala urobiť iba celková víťazka kajakárok v hodnotení SP Corinna Kuhnleová z Rakúska. Navyše, tento rok sa opäť menili pravidlá vo Svetovom pohári, pretekári jazdili v podstate iba jednu jazdu v semifinále, ktorá rozhodovala o tom, či budú môcť vo finále ukázať svoje športové majstrovstvo alebo nie. Bolo to veľmi náročné nie iba na kondíciu pretekárov, ale predovšetkým na ich psychiku. Veď v podstate jedna jazda rozhodovala o tom, či pretekár bude v tom-ktorom kole SP úspešný. Som veľmi rád, že Janka v tejto konkurencii a v tomto formáte súťaže obstála, vyrovnane odjazdila všetky preteky, na ktoré nastúpila v seriáli SP,“ hodnotil športový riaditeľ SZKDV úspešné účinkovanie rodáčky z Bratislavy.

Je síce pravda, že tento rok neobhájila celkové prvenstvo vo Svetovom pohári, ale na druhej strane zvíťazila v jednom kole Svetového pohára. Minulý rok, keď sa tešila z celkového triumfu vo ´sveťáku´, nevyhrala žiadne preteky. Teraz sa presne toto isté prihodilo Rakúšanke Kuhnleovej. Ani ona nezvíťazila v žiadnej časti z 5-dielneho seriálu SP, ale body za umiestnenia z jednotlivých kôl jej stačili na celkové prvenstvo. Navyše, v celkovom hodnotení zvíťazila s náskokom iba desiatich bodov, čo je tiež jasným dôkazom toho, v akej dobrej forme bola Janka počas tohto súťažného ročníka,“ komentoval Róbert Orokocký aktuálny stav na medailových pozíciách v ženskom kajaku.

Slovenskí vodní slalomári hodnotili sezónu vo Svetovom pohári
Foto: SITA/Ján Slovák

Formu môžu potvrdiť na svetovom šampionáte

Kanoista a čerstvý víťaz kategórie C2 Peter Škantár pri bilancovaní seriálu SP, v ktorom triumfovali v troch kolách – v Tacene, v Prahe a v Seu d´ Urgell (v Londýne boli tretí, pozn.) pripomenul, že v doterajšej kariére nezažili sezónu, počas ktorej by sa tešili až z troch primátov na pretekoch SP. „Veľmi nás teší, že sa nám celú sezónu tak darí. Jazdíme naozaj vyrovnane a spoľahlivo, doteraz sme dokázali vyhrať maximálne jedno kolo Svetového pohára, tento rok sme to dokázali až trikrát. Formu ladíme smerom k svetovému šampionátu v zámorí, kde by sme našu skvelú tohoročnú sezónu veľmi radi zavŕšili cenným medailovým úspechom,“ neskrýval Peter Škantár oprávnené medailové ambície, ktoré mnohí spájajú s ich loďou.

Napokon, všetky tri lode, ktoré v pondelok bilancovali úspešnú sezónu SP 2014, môžu reálne pomýšľať na útok na stupeň víťazov koncom septembra aj na svetovom šampionáte v USA. Za všetkých to jasne povedal Róbert Orokocký: „Keď sme doteraz na všetky podujatia sezóny cestovali s cieľom vybojovať si minimálne jednu medailu, nemôžeme sa teraz tváriť, že do Ameriky na MS sa ideme iba zúčastniť. Slovenskí vodní slalomári majú za sebou jedno z najúspešnejších vystúpení v histórii Svetového pohára. Boli by sme radi, keby sme v tomto nastúpenom trende pokračovali v tejto sezóne aj v najbližších týždňoch a mesiacoch,“ povedal pre agentúru SITA športový riaditeľ SZKDV Róbert Orokocký.

Konečné poradie vo Svetovom pohári 2014 (po piatich kolách):

MUŽI:

C1: 1. Michal Martikán (SR) 307 bodov, 2. David Florence (V. Brit.) 292, 3. Matej Beňuš 290, 4. Alexander Slafkovský 274,… 25. Karol Rozmuš (všetci SR) 80

K1: 1. Sebastian Schubert (Nem.) 272, 2. Vít Přindiš (ČR) 249, 3. Hannes Aigner (Nem.) 231, … 16. Martin Halčin 134, 28. Ján Šajbidor 95, 43. Matúš Hujsa 58, 59. Jakub Grigar (všetci SR) 27

C2: 1. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 290, 2. Franz Anton, Jan Benzien (Nem.) 258, 3. Luka Božič, Sašo Taljat (Slovin.) 243,… 10. Tomáš Kučera, Ján Bátik 93, 20. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (všetci SR) 55

ŽENY:

K1: 1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 280 bodov, 2. Jana Dukátová (SR) 270, 3. Ricarda Funková (Nem.) 257,… 16. Elena Kaliská 133, 37. Kristína Nevařilová (obe SR) 46

C1: 1. Kateřina Hošková (ČR) 294 bodov, 2. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 281, 3. Mallory Franklinová (V. Brit.) 261

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SlafkovskýElena KaliskáJakub GrigarJán BátikJán ŠajbidorJana DukátováLadislav ŠkantárMartin HalčinMatej BeňušMichal MartikánPavol HochschornerPeter HochschornerPeter Škantár