Slovenskí vodní slalomári vybojovali tri deviate miesta

Michal Martikán
Michal Martikán počas kvalifikácie v rámci ME vo vodnom slalome v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši. Liptovský Mikuláš, 13. máj 2016. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

IVREA 4. júna (WebNoviny.sk) – Slovenskí reprezentanti nenaplnili medailové ambície v sobotňajší prvý finálový deň úvodných pretekov Svetového pohára vo vodnom slalome v talianskom stredisku Ivrea. Slováci sa v kategóriách C1 muži, C1 ženy a K1 muži nedostali ani na stupne víťazov a obsadili tri deviate miesta, konkrétne Michal Martikán a Simona Glejteková (obaja C1) a tiež Martin Halčin (K1).

Michal Martikán skončil v semifinále druhý, ale vo finále mal smolu. Skúsený 37-ročný kanoista po čistej a tiež rýchlej jazde chytil „päťdesiatku“ na poslednej bránke číslo 24. Nebyť tohto zaváhania, dostal by sa päťnásobný medailista a dvojnásobný olympijský víťaz na stupne víťazov. Zvíťazil český reprezentant Michal Jáně (93,37 s) pred Švajčiarom Thomasom Koechlinom (95,59), obaja predviedli jazdy bez trestných sekúnd. Martikán bol jediný slovenský zástupca vo finále mužskej „céjednotky“, keď predtým Alexander Slafkovský a Marko Mirgorodský neprešli semifinálovým sitom. Prekvapilo to najmä v prípade čerstvého majstra Európy z Liptovského Mikuláša Slafkovského, ktorý v semifinále obsadil prvú nepostupovú – jedenástu priečku.

Medzi ženami sa prekvapujúca finalistka, iba 17-ročná Simona Glejteková, rovnako nedostala vyššie ako na celkovú deviatu priečku. Na trati s 24 bránkami nazbierala až 14 trestných sekúnd a za víťaznou Austrálčankou Jessicou Foxovou zaostala o 41,10 s. Druhá a tretia pozícia v konečných výsledkoch patria Britkám – Mallory Franklinovej a Kimberley Woodsovej. Pre víťazku Foxovú v celkovom účtovaní rozhodlo 25 stotín sekundy.

Martin Halčin obsadil deviate miesto vo finále kategórie K1, s čím bol po skončení jazdy vyložene nespokojný. Predtým v semifinále dominoval nad všetkými, ale finálová jazda mu nevyšla podľa predstáv. Až päť „ťukov“ na bránkach a z toho plynúcich 10 trestných sekúnd ho odsunuli z boja o medaily až na predposlednú deviatu priečku. Preteky kajakárov sa skončili talianskym triumfom. Zvíťazil Giovanni de Gennaro pred úradujúcim olympijským víťazom Danielem Molmentim. Tretí skončil Poliak Dariusz Popiela. Halčín na deviatom mieste zaostal za víťazným De Gennarom o 12,61 s. Okrem finálových pretekov v C1 muži, C1 ženy a K1 muži bude v sobotu v popoludní v Ivrei na programe aj premiéra atraktívnej disciplíny slalom cross, kde by sa mal v K1 medzi mužmi predviesť zo Slovákov práve Martin Halčin.

Výsledky:

C1 muži – finále:1. Michal Jáně (ČR) 93,37 s (0 trest. sekúnd), 2. Thomas Koechlin (Švaj.) 95,59 (0), 3. Kilian Foulon (Fr.) 99,61 (0),…9. Michal Martikán (SR) 145,54 (50),…v semifinále: 11. Alexander Slafkovský 100,65 (4), 24. Marko Mirgorodský (obaja SR) 108,42 (2) – nepostúpili do finále

K1 muži – finále: 1. Giovanni de Gennaro 90,13 s (2), 2. Daniele Molmenti (obaja Tal.) 91,24 (2), 3. Dariusz Popiela (Poľ.) 91,58 (0),…9. Martin Halčin (SR) 102,74 (10)

C1 ženy – finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 113,92 s (4), 2. Mallory Franklinová 114,17 (2), 3. Kimberley Woodsová (obe V. Brit.) 114,89 (2),…9. Simona Glejteková (SR) 155,02 (14)