Slovenskí vojaci asi zostanú v Afganistane dlhšie

Vojak ozbrojene sily
"Namiesto toho, aby som letel po polroku práce v misii slušne a priamo, tak nás pošlú domov nákladným letom cez Kirgizsko," posťažoval sa jeden z nespokojných vojakov. Foto: SITA/OZ SR Milan Vanga

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Parlament sa v blízkej budúcnosti bude zaoberať predĺžením mandátu našich špeciálnych síl v Afganistane. Ako agentúru SITA informoval hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga, na dnešnom stretnutí s americkým veľvyslancom Theodorom Sedgwickom to potvrdil minister obrany Martin Glváč.

Americký veľvyslanec pri rozhovore s ministrom obrany SR povedal, že Spojené štáty americké by uvítali, ak by Národná rada SR predĺžila ich mandát aj na ďalšie obdobie, informoval Vanga. Slovenská špeciálna jednotka má v súčasnosti schválený mandát pre tri rotácie.

O dobrej spolupráci medzi americkými a slovenskými vojakmi svedčí podľa veľvyslanca Sedgwicka aj spoločná príprava jednotiek špeciálnych síl. Od piatka 1. júna budú vojaci oboch armád spoločne cvičiť vo výcvikovom priestore Lešť. „Je to unikátne stredisko. Verím, že do budúcnosti by sa mohlo stať dobrým strediskom aj pre ďalších vojakov NATO, vrátane amerických,“ povedal veľvyslanec.

Minister Glváč na stretnutí ubezpečil amerického veľvyslanca, že Slovensko sa chce zameriavať na mnohonárodnú spoluprácu vo viacerých oblastiach, povedal Vanga.

Podľa Glváča sa na minulotýždňovom summite v Chicagu slovenská delegácia stretla aj s predstaviteľmi krajín z regiónu V4, kde sa dohodli, že najbližšie rokovanie sa uskutoční aj s Nórskom. „Radi by sme využili jeho bohaté skúsenosti z regionálnej bezpečnostnej a obrannej spolupráce,“ povedal šéf rezortu obrany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin GlváčMilan Vanga
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky