Slovenskí vojaci vyškolia Ukrajincov, naučia ich odmínovať

Na Ukrajine zahynuli ďalší vojaci
Boje na východe Ukrajiny pokračujú, zahynuli ďalší vojaci. Z domovov utieklo už vyše 340 000 ľudí. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Slovenskí vojaci budú aj tento rok školiť ukrajinských špecialistov v oblasti odmínovania. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Balleková, je to pokračovanie ďalšej konkrétnej formy našej pomoci, o ktorú Ukrajina prejavila záujem.

Podľa Ballekovej pôjde v tomto roku o päť kurzov pre viac ako 70 príslušníkov bezpečnostných zložiek Ukrajiny. „Organizovaním ďalších kurzov pokračujeme v napĺňaní našich záväzkov, ktoré sme dali na summite NATO vo Walese, a ktoré sme deklarovali aj pri minuloročnej návšteve na Ukrajine,“ povedal minister obrany Martin Glváč.

Prvý kurz zameraný na opatrenia proti improvizovaným výbušným prostriedkom sa začína vo februári v ženijnom prápore Pozemných síl Sereď. Ako uviedol veliteľ ženijného práporu Sereď podplukovník Dalibor Jelínek, tento kurz bude zameraný na „teoretické vedomosti v oblasti použitia, konštrukcie a taktické postupy v priestore, kde môžu byť použité nástražné výbušné systémy. Všetky teoretické vedomosti si budú môcť účastníci kurzu vyskúšať aj v teréne, kde prejdú základným taktickým výcvikom.“

Ako informovala Balleková, na prvom februárovom kurze sa zúčastní 15 príslušníkov ukrajinských bezpečnostných zložiek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Glváč
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky