Slovenskí volejbalisti majú na ME po dráme postup na dosah

Slovensko - Rusko
Hráči Slovenska a Ruska počas medzinárodného zápasu mužov vo volejbale Slovensko - Rusko. Bratislava, 17. september 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

GDANSK 21. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská volejbalová reprezentácia mužov zvíťazila 3:2 nad tureckými hráčmi v sobotu vo svojom druhom vystúpení v rámci B-skupiny na majstrovstvách Európy v Dánsku a Poľsku a pripísala si na konto prvý úspech na šampionáte.

V gdanskej Ergo Aréne uspeli Turci v úvodných dvoch setoch postupne 25:18, 25:16; následne ožili slovenskí volejbalisti a zvíťazili 25:20, 25:21. V rozhodujúcom sete zvíťazili zverenci Štefana Chrtianskeho st. 19:17.

Záverečným vystúpením Slovákov v základnej B-skupine bude súboj s domácimi reprezentantmi v nedeľu 22. septembra od 20.00 h.

Výsledok:

Slovensko – Turecko 3:2 (-18, -16, 20, 21, 17)

117 minút, rozhodovali: Huhtaniska (Fín.) a Christensen (Dán.)

Slovensko: Masný, Ogurčák, Kohút, M. Nemec, Chrtiansky ml., Kmeť, libero Ondrušek (Paták, Zaťko, Bencz, Hruška)

Turecko: Kiyak, Ayvazoglu, Batur, Toy, Gök, Koc, libero Yesilbudak (Yücel, Kayhan, Yenipazar)

Hlas (zdroj RTVS):

Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): „Vedeli sme, že tento súboj bude pravdepodobne kľúčový. Konečne sme zlomili nešťastie v koncovkách setov. Veril som, že hráči, ktorým som dal v priebehu stretnutia dôveru, dokážu otočiť nepriaznivý vývoj. Tím výrazne potiahol v útoku Bencz. Podávali a blokovali sme lepšie ako v dueli s Francúzmi. Chlapci dnes bojovali, čo bolo rozhodujúce. V nedeľňajšom stretnutí dám zrejme príležitosť víťaznej zostave, ktorá si to za výkon proti Turecku zaslúži. Poliaci sú favoriti, ale budeme sa snažiť podať čo najlepší výkon. Verím, že chlapci budú hrať tak, ako v posledných troch setoch; tešíme sa na atmosféru vypredanej haly.“

Tabuľka B-skupiny:

1. Francúzsko 1 1 0 3:0 3

2. Poľsko 1 1 0 3:1 3

3. Slovensko 2 1 1 3:5 2

4. Turecko 2 0 2 3:6 1

I. set

Prvý bod zápasu získali na svoje konto po verdikte prvého rozhodcu slovenskí reprezentanti. V úvode stretnutia sa oba tímy striedali vo vedení. Po Nemcovom útoku vyhrávali Slováci 3:2, počas prvého technického oddychového času boli o krôčik vpred Turci – 8:7. Po neúspešnom zakončení Kohúta sa tešili volejbalisti Turecka – 11:9 v ich prospech.

Blokár Cunea Kohút následne vrátil vedenie Slovákom – 12:11. Turci odpovedali ziskom troch bodov v sérii a vyhrávali 14:12. Dvojbodový rozdiel zostal v platnosti po útoku univerzála Nemca – 16:18 z pohľadu zverencov Štefana Chrtianskeho st.

Tureckí volejbalisti zablokovali útok slovenských hráčov a viedli 21:16. Pohodlný náskok už zverenci Emanueleho Zaniniho z rúk nepustili, na zisk setu využili po Nemcovej chybe pri podaní druhý setbal – 25:18 pre Turecko.

II. set

Po troch úspešných útokoch smečiara Batura vyhrávali Turci na začiatku druhého setu 3:2. Reprezentanti z „krajiny polmesiaca“ viedli po Toyovom útoku 8:5. Po Ogurčákovom podaní do siete bol stav 11:6 pre Turkov. Toy sa nepresadil v útoku a Slováci znížili na rozdiel troch bodov – 10:13.

Kmeťov blok znamenal skóre 14:16 z pohľadu slovenských volejbalistov, následne Turci bodovali viac ráz v sérii a po Kocovom bloku vyhrávali 21:14. Vedenie si reprezentanti Turecka udržali až do konca setu, druhú časť hry ukončil Toy – 25:16.

III. set

Slováci vstúpili do tretieho setu ako pokropení živou vodou – Paták upravil skóre na 5:3, Kmeť blokom zvýšil na 9:5. V útoku sa postupne presadili Kohút i Bencz – 13:9. Počas druhého technického oddychového času viedli slovenskí volejbalisti 16:13.

Tureckí reprezentanti znížili na 15:16, blok nahrávača Zaťka dodal pokoj na ruky Slovákov – 20:17. Po úspešnom zakončení Patáka mali Chrtianskeho zverenci k dispozícii štyri setbaly. Na zisk úvodného setu na šampionáte využili hneď prvý, keď Turci spravili chybu v poli – 25:20 pre Slovensko.

IV. set

V úvode štvrtého setu ani jedno z mužstiev nezískalo viac bodov v sérii. Turci vyhrávali 3:2, na slovenskej strane si percentuálnu úspešnosť zakončenia zvyšoval najmä univerzál Bencz. Počas prvého technického oddychového času viedli Slováci 8:7. Turci sa dostali do vedenia 11:10, dva Patákove bloky a Zaťkov zásah znamenal skóre 13:11 pre slovenských volejbalistov.

Po Toyových úspešných zakončeniach Turci vyrovnali na 14:14, Slovákom vrátil vedenie Bencz – 16:15. Baturov útok mimo vymedzeného územia zvýšil náskok reprezentantov spod Tatier – 19:16. Úspešné zakončenie Bencza znamenalo stav 22:18, po Patákovom smeči viedli Slováci 24:20. Prvý setbal slovenských volejbalistov odvrátil ulievkou Yücel; následne sa v útoku nepomýlil ani Štefan Chrtiansky ml., čím upravil na 25:21 pre Slovákov.

V. set

Benczov útok znamenal skóre 1:1 v rozhodujúcom sete. Následne viac ráz uspel pri blokárskej činnosti smečiar Paták a Slováci viedli 6:4. Yücel vyrovnal na 6:6, slovenským reprezentantom vrátilo vedenie eso Zaťka – 8:6.

Po Kayhanovej chybe pri podaní vyhrávali slovenskí volejbalisti 10:9. Vymedzený priestor nezasiahol loptou ani Batur – 12:11 pre Slovensko. Kohútov blok vrátil Slovákom vedenie, mečbal dal zverencom trénera Štefana Chrtianskeho k dispozícii Bencz – 14:12.

Turci následne zablokovali Bencza a vyrovnali na 14:14. Oba tímy sa striedali v dramatickej koncovke vo vedení, Turci nevyužili celkovo dva mečbaly. Slováci premenili v poradí štvrtú možnosť ukončiť zápas – po Baturovej chybe pri smeči zvíťazili v rozhodujúcom sete 19:17.