Aktualizované: Slovenskí volejbalisti na európskom šampionáte podľahli Talianom

VOLEJBAL: Slovensko - Portugalsko
Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš.
  • aktualizované 27. augusta, 21:20

ŠTETÍN 27. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti neuspeli ani vo svojom druhom vystúpení v štetínskej základnej B-skupine na majstrovstvách Európy v Poľsku a boj o postup do play-off už nemajú v rukách. Po piatkovej prehre 1:3 s Čechmi zverenci Andreja Kravárika v nedeľu podľahli Talianom 0:3 a nepriblížili sa k svojmu základnému cieľu – postupu zo skupiny.

Slováci, ktorí nastúpili s uzdraveným smečiarom Matejom Patákom, v prvom sete nezachytili úvod (0:6) a ťahali jednoznačne za kratší koniec (14:25). Zostávajúce dva sety boli oveľa vyrovnanejšie, no Taliani v kľúčových okamihoch ukázali vyššiu kvalitu a uspeli 25:19, resp. 25:20.

V pondelok sa Slováci rozlúčia so štetínskou Azoty Arenou súbojom proti favorizovaným Nemcom (17.30 h). Na postup potrebujú víťazstvo za tri body (3:0 alebo 3:1) a zároveň priaznivé výsledky zostávajúcich stretnutí „béčka“. Z každej zo štyroch základných skupín postúpi víťaz priamo do štvrťfinále, mužstvá na druhej a tretej priečke do play-off o štvrťfinále a najhoršie umiestnený sa s podujatím rozlúči.

ME 2017 volejbalistov v Poľsku

  • nedeľa:

B-skupina (Štetín):

Slovensko – Taliansko 0:3 (-14, -19, -20)
83 minút, rozhodovali: Nastase (Rum.) a Murulo (Est.)

Zostavy:
Slovensko: Zaťko, Paták, Ondrovič, Bencz, Chrtiansky, Kohút, liberá Kubš a Turis (Lux, M. Petráš, Končal, Mlynarčík, Prešinský, Ludha)
Taliansko: Giannelli, Lanza, Piano, Vettori, Antonov, Mazzone, liberá Colaci a Balaso (Spirito)

Tabuľka B-skupiny:

1. Taliansko 2 1 1 5:3 4
2. Česko 1 1 0 3:1 3
3. Nemecko 1 1 0 3:2 2
4. Slovensko 2 0 2 1:6 0


I. set

Tréner Kravárik pristúpil k dvom zmenám v základnej zostave – Mlynarčíka nahradil Bencz a Luxa uzdravený Paták.

Úvod Slovákom nevyšiel, nedokázali zložiť loptu na palubovku a pri podaní Antonova prehrávali 0:6. Vzápätí prvý bod pre SR získal Chrtiansky – 1:6. Ten bol na začiatku stretnutia v útoku najúspešnejším Slovákom, v neľahkej pozícii znížil na 5:10.

Taliani následne získali štyri body v sérii a viedli 14:5. Slováci mali po negatívnom príjme problém razantne zaútočiť a náskok Talianov ďalšími bodovými šnúrami narastal (22:9). Slováci ešte zabojovali a úspechmi striedajúcich Petráša a Luxa skorigovali na 13:23, no napokon podľahli 14:25.

II. set

Začiatok druhého setu bol oveľa vyrovnanejší, po dvoch úspechoch Bencza v sérii viedli Taliani 7:6.

Odskočili na 9:6, no Slováci sa vytiahli a piatimi bodmi za sebou otočili na 11:9 vo svoj prospech: Mlynarčík a Paták sa presadili v útoku, Mlynarčík s Ondrovičom na bloku a Lux pridal eso. Kouč Talianov Blengini prvýkrát siahol po oddychovom čase, po ňom jeho zverenci zmazali manko (11:11).

Slovenskí diváci mali v hľadisku prevahu, zo sedadiel ich dvihli Luxov útok a Mlynarčíkovo eso – 14:12. Taliani ukázali kvalitu a otočili vývoj, získali päť bodov v sérii: po technickom timeoute viedli 17:14 a neskôr 20:17. Slováci sa k nim v koncovke nepriblížili a prehrali 19:25.

III. set

V úvode tretieho setu pravidelne bodovali obe mužstvá: Prešinský vyrovnal na 6:6. Slovákov dostalo do vedenia Patákovo eso (9:8), Lanza odpovedal rovnako – 11:10 pre Talianov. Paták vyrovnal na 13:13, no krátko po technickom timeoute už Taliani viedli 17:14.

Kravárikovi zverenci sa usilovali zabojovať o vyrovnanú koncovku – Paták znížil na 16:18. Lanza následne vypálil eso a Taliani mali sľubný štvorbodový náskok (20:16), výborne hrajúci Lux však blokom skorigoval na 18:20 a prinútil kormidelníka Blenginiho k žiadosti o oddychový čas.

Prešinský útokom znížil na 19:21, Taliani však pridali dva body v sérii a viedli 23:19, neskôr 24:20. V závere nepripustili drámu.

Hlasy:

Andrej Kravárik (tréner SR): „Prvý set bol ten istý obraz ako s Čechmi. Je pre mňa veľký otáznik, prečo to tak bolo. V druhom a treťom sete sme boli úplne iné družstvo, úplne iná psychika. Dostali sme však niekoľko bodov v sérii od súpera, to nás dokáže položiť. Teší ma zlepšený výkon. Nemci sú kvalitní súperi, zdolali Talianov, no ak by sme sa konečne dostali proti týmto súperom do koncovky, tam sa môže rozhodnúť. Treba však držať krok s nimi od začiatku až do konca.“

Matej Paták (smečiar SR): „Dnes sme sa trochu museli prispôsobiť ich hre a zvyknúť si na to. Potom sme sa ich držali. Žiaľ, bolo zopár hlúpych chýb. V druhom sete sme boli nad nimi, mali sme tam šnúru, no opäť sme spravili hlúposť. Zajtra musíme využiť každú jednu možnosť, inak nebudeme úspešní.“

Peter Ondrovič (blokár SR): „Bolo to veľmi ťažké. Brániť Talianov je veľmi ťažké, hrajú veľmi dobre. Spočiatku sme sa rozbiehali, oni na úvod pritvrdili a išli naplno. Potom sme si povedali, že sa ideme hrou zabávať a nebudeme sa stresovať, že sú lepší, no a odrazu nám všetko vychádzalo. Nemci sú veľmi kvalitní, no myslím si, že to bude o čosi jednoduchšie než proti Talianom.“

Juraj Zaťko (nahrávač SR): „Taliani jednoznačne dominovali na servise a v útoku. Najmä na servise to bolo zreteľné; rátali sme s tým, že nám to pôjde lepšie. Dostali sme veľmi veľa es. Vždy, keď sme sa dotiahli, zatlačili servisom a opäť sme boli na kolenách. V druhom a treťom sete sme aj viedli, no oni si vždy servisom pomohli. Čo s nami robil ten nahrávač na sieti… bolo vidieť rozdiel v leveli. Celý zápas sa viezli; vedeli, že vyhrávajú. Ak by sme sa dostali do koncovky, mohlo to byť iné, no neprišlo to.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovenská volejbalová reprezentácia