Slovenskí volejbalisti otočili z 0:2 na 3:2 a majú bronz

Slovenskí volejbalisti uspeli v boji o bronz, zdolali Čínu
Slovenskí volejbalisti sa tešia z bronzu po semifinále Svetovej ligy mužov vo volejbale - Final Four III. skupiny - Bratislava v zápase Slovensko - Čína. Bratislava, 5. júl 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti na tretí pokus v rámci tohtoročnej Svetovej ligy zdolali Číňanov. Podarilo sa im to v najvhodnejšej možnej chvíli – v ich rozlúčkovom stretnutí so Svetovou ligou 2015 a navyše pred vlastnými fanúšikmi.

Hodnotu víťazstvu pridali fanúšikovia

Zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho zvíťazili v nedeľňajšom zápase o bronz na turnaji Final Four III. výkonnostnej divízie SL v bratislavskej Aegon aréne nad Číňanmi 3:2 (-17, -26, 20, 27, 13) a vrátili ázijským protivníkom dve júnové prehry z G-skupiny interkontinentálnej fázy prestížnej súťaže reprezentačných mužstiev.

Nedeľňajšie víťazstvo Slovákov je o to cennejšie, že zaostávali už 0:2 na sety, dokázali sa však vrátiť do hry a na palubovke predviedli dokonalý obrat, pričom vo štvrtom sete odvrátili tri mečbaly. Číňania im rovnaký kúsok – obrat z 0:2 na 3:2 – vyparatili v oboch vzájomných dueloch G-skupiny.

„Už sme konečne museli zistiť, aké to je prehrávať 0:2 a vyhrať,“ uviedol po zápase o bronz blokár SR Emanuel Kohút, ktorého doplnil smečiar Tomáš Kriško: „Vrátili sme im tie prehry zo skupiny. Sme radi, že sme sa rozlúčili so Svetovou ligou víťazstvom. Do zápasu sme nabehli s tým, že chceme vyhrať. Spočiatku nás Čína tlačila servisom, neskôr sa nám to podarilo eliminovať a oni kopili chyby. Nám potom začal servis vychádzať a to rozhodlo.“ Výborne si v tejto činnosti počínal práve Kriško, ktorý si pripísal sedem es.

Podľa trénera Slovákov Gulinelliho bolo kľúčovým momentom zaradenie dvojice Tomáš Kriško – Peter Michalovič po neúspešnom I. sete (17:25). „Mal som šťastnú ruku pri výbere striedajúcich hráčov: Tomáš Kriško a Peter Michalovič boli úžasní,“ citoval talianskeho kormidelníka oficiálny web podujatia.

Po prehre s Egypťanmi si napravili chuť

Výkon spomenutého dua vyzdvihol aj blokár Kohút: „Myslím si, že nám veľmi pomohol príchod Michaloviča a Kriška, s nimi prišiel na ihrisko život, začali sme bojovať o každú loptu. Oni dnes rozhodli zápas.“ Kriško a Michalovič nazbierali počas štyroch setov na palubovke celkovo 38 bodov.

„Číňania mali dnes asi menšiu motiváciu, my sme chceli pred domácim publikom vyhrať. Tomáš Kriško zahral fantasticky, aj mne tam, našťastie, padlo po príchode na ihrisko zopár lôpt,“ povedal bezprostredne po zápase univerzál Michalovič.

Po vlaňajšej premiére vo Svetovej lige a 24. priečke v konečnom hodnotení tentoraz SR postúpi vyššie a v záverečnom poradí súťaže bude Gulinelliho zverencom patriť 23. pozícia. Slováci, ktorí chceli v domácom prostredí na Final Four jednoznačne triumfovať a vybojovať si postup do II. divízie, prežívali už po sobotňajšej semifinálovej prehre 1:3 s Egypťanmi sklamanie. Chuť si aspoň čiastočne napravili v nedeľu.

„Celé mužstvo bojovalo a myslím si, že sme si tretie miesto zaslúžili. S týmto umiestnením nie sme úplne spokojní, ale musíme byť na to pyšní a sme šťastní, že sme dnes pred svojimi fanúšikmi zvíťazili,“ vyhlásil kouč SR Flavio Gulinelli a dodal: „Teraz budeme mať nejaký čas voľno a v októbri nás čakajú majstrovstvá Európy.“

V nedeľňajšom finále Egypťania zdolali po tuhom boji Čiernohorcov 3:2 (20, -21, 23, -23, 9), zabezpečili si celkový triumf v III. divízii a tiež miestenku do II. divízie Svetovej ligy 2016.

Svetová liga volejbalistov – Final Four III. divízie – o umiestnenie:

Finále:
Čierna Hora – Egypt 2:3 (-20, 21, -23, 23, -9)

– Egypt triumfoval v III. divízii a získal právo účasti v II. divízii Svetovej ligy 2016

Rozhodovali: Saltalippi (Tal.) a Boudaya (Tun.)

Základné zostavy:

Čierna Hora: Čulafič, Bojič, Čuk, Čačič, Ječmenica, Dabovič, libero Rašovič

Egypt: Bekhit, Abou, Abdelhay, Masoud, Moneim, Shafik, libero Moawad

O 3. miesto:
Čína – Slovensko 2:3 (17, 26, -20, -27, -13)

Rozhodovali: Mezoffy (Maď.) a Olejnik (Rus.)

Slovensko: Kohút, Masný, Červeň, Lux, Paták, Ogurčák, liberá Kubš a Vydarený (Kriško, Michalovič, Skladaný, Horník, M. Sopko st.)

Čína: Čang, Li, Ťi, Taj, Žao, Sung, liberá Tchung a Kche (Keng)

Záver druhého setu bol dramatický

Číňania nastúpili len s jediným hráčom svojej sobotňajšej základnej šestky; Slováci, naopak, len s jednou zmenou – Sopka vymenil Ogurčák. Kapitán SR Masný esom zvýšil na 9:6, hostia však dokázali vyrovnať (15:15) a po druhom technickom oddychovom čase už viedli 20:15. Číňania už zostávajúci vývoj prvého setu bez ťažkostí kontrolovali a uspeli 25:17.

V úvode druhej časti hry mali Slováci dvojbodový náskok 5:3, avšak Číňania si pripísali šesť bodov v sérii najmä zásluhou kvalitných podaní, ktoré vyprodukoval Ťi (9:5). Domáci volejbalisti Ogurčákovým esom otočili a viedli 12:11. Pred koncovkou boli opäť vo výhode hostia (19:16), nie však dlho – Kohút esom vyrovnal na 19:19.

Záver druhého dejstva bol dramatický – Slováci najskôr odvrátili dva setbaly súperov, následne sami nezužitkovali dve možnosti na ukončenie setu a Číňania svoju tretiu príležitosť už áno – 28:26.

Slováci odvrátili tri mečbaly

Slovenskí volejbalisti, vedomí si nutnosti uspieť v treťom sete, viedli počas prvého technického prerušenia 8:7. Hostia otočili na 12:10 vo svoj prospech, čoskoro však prišiel na podanie Kriško a viacero jeho es prinieslo Slovákom obrat v skóre – viedli 16:12. Do koncovky vstupovali domáci hráči s trojbodovým náskokom (20:17) a onedlho premenili svoj prvý setbal – 25:20.

Úvod štvrtého setu patril Číňanom (7:3), v polovici tejto časti hry viedli 12:7. Slováci sa vzchopili a po druhom technickom prerušení vyrovnali na 16:16, skóre bolo nerozhodné aj pred koncom setu – 20:20. Slováci v dramatickom závere odvrátili tri mečbaly a po využití svojho druhého setbalu si vybojovali rozhodujúce dejstvo.

Slováci vstúpili do tajbrejku lepšie (6:3), Číňania skorigovali na 10:11 zo svojho pohľadu. Záver zvládli lepšie Slováci, ktorí odskočili na 14:10 a víťazstvo si už nenechali vziať.