Slovenskí volejbalisti podľahli Estónsku v úvode Zlatej európskej ligy

Volejbal, Zlatá európska liga
Matej Paták zo Slovenska (uprostred v popredí) počas volejbalového zápasu 1. kola A-skupiny Zlatej európskej ligy mužov medzi Slovensko - Estónsko. Poprad, 19. máj 2018 Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 19. mája (WebNoviny.sk) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti neuspeli vo svojom úvodnom vystúpení v Zlatej európskej lige 2018, v Poprade prehrali 1:3 (-22, 24, -19, -17) s Estóncami v zápase sobotňajšieho 1. kola základnej A-skupiny. Estónci zvládli koncovku prvého setu, záver druhého však nie – zverenci Andreja Kravárika päťbodovou šnúrou otočili z 21:24 na 26:24 a vyrovnali na 1:1.

Tretie aj štvrté dejstvo patrilo Estóncom, Slováci nezachytili úvod a doplatili na slabšie herné úseky. Pre Slovensko a Estónsko to bol desiaty vzájomný súboj; Slováci v bilancii vedú 6:4, no Estónci uspeli v ostatných troch konfrontáciách.

Inými súpermi Slovákov v A-skupine sú Belgičania a Švédi. Favorizovaní Belgičania v sobotu vo Švédsku zvíťazili 3:1 a sú na čele poradia. Slovákom v tabuľke „áčka“ patrí 3. miesto, majú lepší pomer získaných a prehratých lôpt než Švédi. Z pohľadu slovenského mužstva nasleduje ďalšie popradské vystúpenie – proti Švédom (23. 5.). Pokračovaním budú dva súboje s Belgičanmi (26. 5. v Aalste a 30. 5. v Bratislave) a na záver zápasy vo Švédsku (2. 6.) a Estónsku (6. 6.).

Európska volejbalová konfederácia (CEV) predstavila nový formát kontinentálnej súťaže reprezentačných družstiev mužov a žien v decembri. V mužskej Zlatej európskej lige účinkuje dvanásť tímov, vo výkonnostne nižšej Striebornej európskej lige osem. Na turnaj Final Four Zlatej európskej ligy do českých Karlových Varov (13. – 14. júna) preniknú víťazi skupín a v závislosti od účinkovania hostiteľa (Česko) v základnej skupine prípadne tiež najlepší tím z druhých priečok.

Zlatá európska liga volejbalistov 2018 – A-skupina

•  1. kolo – sobota

ÖRKELLJUNGA
Švédsko – Belgicko 1:3 (-20, 23, -21, -17)

POPRAD
Slovensko – Estónsko 1:3 (-22, 24, -19, -17)
105 minút, rozhodovali: Zulfugarov (Azer.) a Niklová (SR), 1200 divákov
Zostava a body SR: Paták 8, Prešinský 5, Mlynarčík 8, Firkaľ 13, Kohút 9, Jančura, libero Turis (J. Ihnát, M. Petráš 5, Palgut 1, Macko 1)

I. set

Slováci v úvode prvého setu po trojbodovej šnúre viedli 5:4, Estónci otočili na 11:9. Slováci vyrovnali (13:13), no hostia pred koncovkou opäť odskočili, viedli 18:15 a neskôr 23:20. Náskok si nenechali vziať, zvíťazili 25:22.

II. set

V druhej časti obe mužstvá dlho boli v skóre bok po boku, Estónci však za stavu 15:14 v ich prospech získali štyri body v sérii a odskočili na 19:14. Slováci odpovedali trojbodovou šnúrou (17:19), no pred finišom zaostávali aj o štyri body (18:22). Petráš esom znížil na 21:23, no Estónci v nasledujúcej výmene uspeli a mali tri setbaly po sebe. Slováci bojovali a boli odmenení – tromi bodmi v sérii vyrovnali na 24:24 a keď dostali príležitosť na ukončenie setu, hneď ju zužitkovali; Estónci si v poli neporadili so smečom nahrávača Palguta (26:24).

III. set

Úvod tretieho setu patril Estóncom, viedli 8:4 aj 10:5. Kravárikovi zverenci skorigovali na 9:12, no po viacerých estónskych čiastkových úspechoch výrazne zaostávali (10:17). Slováci znížili na 18:22, no hostia sa i tak dostali k možnosti šiestich setbalov. Premenili druhý a uspeli 25:19.

IV. set

Slovenskí volejbalisti nezachytili ani začiatok štvrtého dejstva, Estónci boli úspešní blokmi a viedli 9:3. Slováci sa nedokázali dostať do herného rytmu, za stavu 7:16 tréner Kravárik siahol po oddychovom čase. Jeho rumunský náprotivok Cretu sa k tomuto kroku odhodlal, keď Slováci znížili na 14:18. V závere Estónci viedli 21:17 a duel ukončili štvorbodovou šnúrou (25:17).

Hlas

• zdroj: web SVF

Andrej Kravárik (tréner SR): „Myslím si, že zbytočný rešpekt zo súpera nám zväzoval ruky. Prvý set sme neodohrali zle, bolo to vyrovnané, ale naši hráči boli v strese, urobili malé chyby, ktoré nás stáli víťazstvo v úvodnom dejstve. Napriek tomu sa nám v závere druhého setu podaril pekný obrat a na to sme mali nadviazať. Trápili sme sa na servise, pritom ich univerzál Venno nastúpil na poste prihrávajúceho smečiara a to mala byť voda na náš mlyn. Očakával som lepší výkon, ale máme mladý tím a ešte za to platíme daň. Je to iné v tréningu ako v zápase, chce to trpezlivosť a čas, aby sa naši mladí hráči dostali na vyššiu úroveň. Fantasticky hral v útoku Firkaľ, ktorý patril s Kohútom k našim najlepším hráčom. Estónci patria medzi veľmi dobré tímy v Európe a vyhrali zaslúžene. V treťom a štvrtom sete sme ich nevedeli zastaviť. V stredu proti Švédsku môžeme počítať aj s Kriškom, ktorý nám veľmi pomôže a zmena nastane aj na poste nahrávača, zraneného Palguta nahradí Hriňák zo Svidníka. Musíme sa rýchlo zmobilizovať a dobre sa pripraviť na stredajší zápas, v ktorom budeme favoriti.“