Slovenskí volejbalisti prehrali s Čínou rovnako aj v Grécku

Slovenskí volejbalisti vyhrali nad Maďarmi v kvalifikácii na ME
Zľava: Matej Kubš a Michal Červeň zo Slovenska počas II. fázy kvalifikácie ME 2015 mužov Slovensko - Maďarsko. Poprad, 23. máj 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

SOLÚN 19. júna (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti neuspeli vo svojom úvodnom zápase na druhom turnaji G-skupiny Svetovej ligy v Grécku. Zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho v piatok v Solúne prehrali s Číňanmi 2:3 (20, 23, -19, -20, -13).

Slováci už tretíkrát v krátkom čase v rámci Svetovej ligy stratili výhodný náskok 2:0 na sety. Predtým sa im to prihodilo pred necelým týždňom na turnaji v Mexiku s Grékmi a rovnako aj s Číňanmi.

Piatkový duel v Solúne sa začal až o 18.45 h SELČ s takmer dvojhodinovým odkladom spôsobeným výpadkom elektrického prúdu v dejisku zápasu. V druhom piatkovom stretnutí reprezentanti domáceho Grécka zdolali Mexičanov hladko 3:0.

Slovákom patrí v tabuľkovom poradí priebežne tretia priečka so 6 bodmi, v Solúne ešte v sobotu nastúpia proti Grékom (20.05 h) a v nedeľu proti Mexičanom (17.00 h). Víťaz G-skupiny si zabezpečí právo štartu na záverečnom turnaji Final Four III. výkonnostnej divízie Svetovej ligy 2015 v Bratislave (4. – 5. júla). SR má ako organizátor na Final Four istú účasť.

Svetová liga volejbalistov – G-skupina – piatok:
Grécko – Mexiko 3:0 (16, 18, 28)
Slovensko – Čína 2:3 (20, 23, -19, -20, -13)

Za 143 minút, rozhodovali: Kandil (Egypt) a Pinero (Portor.)

Zostava SR: Bencz, Kohút, M. Sopko st., Masný, Paták, Kašper, libero Kubš (Skladaný, Ogurčák)

Hlasy

(zdroj: svf.sk):

Flavio Gulinelli (tréner SR): „Treba povedať, že Čína hrala veľmi dobre počas celého zápasu. Od tretieho setu sme mali problémy na prihrávke, dostávali sme veľa bodov z podania. Nemali sme dobré vstupy do tretieho a štvrtého setu a už sme to nedotiahli. V piatom sete sme bojovali, ale mali sme problém so side-outom, čo napokon rozhodlo. Odohrali sme lepší zápas ako v Mexiku, ale nestačilo to. Treba uznať, že Čína vyhrala zaslúžene.“

Michal Masný (kapitán SR): „Na začiatku sme hrali dobre, aj keď sme sa ťahali bod po bode, ale prvé dve koncovky sme zvládli dobre. V treťom sete sme mali svoje šance, viedli sme, ale urobili sme pár chýb…Škoda toho tretieho setu. V štvrtom sa rozbláznil jeden smečiar na servise, mali sme veľké problémy a aj keď sme v koncovke doťahovali, zase sme urobili zbytočné chyby a nevyrovnali sme to. Tajbrejk je vždy lotéria. Mali sme dobré aj horšie momenty, ale nestačilo to… Myslím si však, že výkon trochu lepší ako v Mexiku.“

Slováci mali lepší vstup do zápasu

Slováci vstúpili do stretnutia lepšie a v úvode prvého setu viedli 6:3. Číňania ziskom štyroch bodov v sérii otočili na 7:6 vo svoj prospech a neskôr viedli aj 14:11, slovenskí volejbalisti však dokázali zmazať manko. V závere úvodnej časti Slováci prehrávali 19:20, vyrovnali však a pri podaní striedajúceho Skladaného doviedli set do úspešného konca – 25:20.

Na začiatku druhého setu sa obe mužstvá presadzovali najmä útokom. Slováci mali miernu výhodu (9:7), onedlho však už bolo skóre výraznejšie v prospech Číňanov – 15:11. Gulinelliho zverenci následne skorigovali na 16:17. Slováci prehrávali aj 17:20, získali však päť bodov v sérii a otočili vo svoj prospech – 22:20. Číňania ešte dokázali vyrovnať (22:22), Slováci však neskôr premenili druhý setbal a uspeli 25:23.

Šesť es zabezpečilo Číňanom náskok

V treťom sete Slováci viedli 11:9 a 12:11, ale odvtedy prevzali taktovku Číňania a vydržali až do koncovky. Po pokazenom servise Bencza sa Číňania tešili zo zníženia na 1:2 na sety (25:19). Ázijčania sa rozbehli a úvod štvrtého dejstva patri im. Sung Ťien-wej bol na servise famózny a šiestimi esami poslal Číňanom do vedenia 8:1. A hoci Slováci neskôr znížili na 19:21, koncovka patrila čínskemu tímu – 25:20.

Na rad prišiel rozhodujúci tajbrejk, ktorý bol v úvode vyrovnaný (2:2). Potom získali čínski volejbalisti dvoj až trojbodový náskok, a hoci Slováci ešte vyrovnali na 10:10, záver tesne patril Číňanom. Za stavu 14:13 premenili tretí mečbal. Vyrovnaný duel uzavrelo nevydarené podanie Patáka.

Tabuľka G-skupiny:

1. Čína 4 4 0 12:6 9

2. Grécko 4 3 1 11:7 8

3. Slovensko 4 1 3 9:9 6

4. Mexiko 4 0 4 2:12 1

Pozn.: Prvým kritériom pre určenie poradia je počet dosiahnutých víťazstiev, následne počet získaných bodov, pomer získaných a prehratých setov a pomer získaných a prehratých lôpt.