Slovenskí volejbalisti si výhrou nad Dánmi priblížili postup

Volejbal

KOŠICE 22. júna (WEBNOVINY) – Volejbaloví reprezentanti Slovenska zvíťazili vo svojom úvodnom zápase na záverečnom turnaji A-skupiny základnej fázy prestížnej Európskej ligy v Košiciach nad Dánskom 3:0 (15, 15, 23).

Po prvých dvoch jasne vyhratých setoch v treťom Dáni poriadne „hrýzli“, ale aj keď sa im v koncovke podarilo odvrátiť prvý mečbal domáceho favorita, druhý pokus už úspešne premenil kapitán slovenského tímu František Ogurčák.

Slováci tak urobili prvý rázny krok k naplneniu svojho cieľa, ktorým je postup na záverečný turnaj EL (ten sa odohrá na budúci týždeň v Turecku).

V úvodnom piatkovom dueli košického turnaja sa zrodila senzácia na účet favorizovaného lídra tabuľky, keď Španielsko podľahlo Izraelu 2:3. Pre majstrov Európy z roku 2007 je to vôbec prvá prehra v aktuálnej edícii Európskej ligy.

Výsledok – A-skupina (Košice):

Slovensko – Dánsko 3:0 (15, 15, 23)

84 min, rozhodovali: Isajlovič (Rak.) a Mocsnik (Maď.), 1000 divákov

Slovensko: Zaťko, Bencz, Száraz, Štefan Chrtiansky ml., Ogurčák, Kašper, libero Kubš

Dánsko: Knudsen, Thomsen, Jacobsen, Ditlevsen, Christiansen, Olufsen, libero Scholer (Schultz, Mikelsons)

I. set

Volejbal

Slováci začali v peknej atmosfére v Steel Aréne dobre a rýchlo súperovi bodovo odskočili, po útoku netradične smečujúceho nahrávača Zaťka viedli už 5:2.

Domácich volejbalistov určite „nakoplo“ aj pôsobivé predstavovanie so svetelnými efektmi, čo nemá v iných arénach v Európskej lige obdobu.

Na prvom technickom oddychovom čase viedli domáci 8:6, po Chrtianskeho parádnom bloku a následnom bode priamo z podania to bolo 12:9.

Slováci boli na koni, bez problémov kontrolovali vývoj. Na druhý technický time-out už išli za stavu 16:12. Domáci jednoznačne dominovali vo všetkých činnostiach. Po dvoch blokoch univerzála Bencza bolo už 21:13. Prvý set ukončil parádnym útokom Štefan Chrtiansky ml. Zverenci jeho otca a trénera ho vyhrali hladko 25:15.

II. set

Slováci pokračovali vo výbornej hre aj v druhom dejstve. Hneď v úvode si vypracovali brejk a po bloku Zaťka a neúspešnom útoku Dánov viedli už 8:5. Dáni znížili na rozdiel jediného bodu, ale réžiu držali v rukách naďalej Slováci. Ich náskok postupne narastal.

Koncovku setu zvládli domáci volejbalisti výborne a vyhrali ho rovnakým pomerom ako prvý 25:15 a viedli už 2:0.

III. set

Rozbehnutý slovenský stroj pracoval dobre aj na začiatku tretieho setu. Po krásnom a účinnom útoku Chrtianskeho bolo 9:5. Dáni síce ubrali z náskoku polovicu, ale o chvíľu to bolo opäť o štyri body. Po druhom technickom oddychovom čase prišli chvíle severanov a podarilo sa im vyrovnať na 18:18.

Set sa dostal do dramatickej koncovky. V nej spravili Dáni chybu a Slováci mali za stavu 24:22 mečbal. Prvý nevyužili, ale druhý už kapitán Ogurčák parádne áno a Slováci vyhrali tretí set 25:23.

Výsledky – A-skupina (Košice):

Izrael – Španielsko 3:2 (-24, 23, -20, 19, 8)

141 min, rozhodovali: Wolf (Švaj.) a Večeřa (ČR), 500 divákov