Slovenskí volejbalisti spoznali súperov v Zlatej európskej lige 2019, Slovenky budú čeliť i Češkám

Volejbal
Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš

LUXEMBURG 13. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenské volejbalové reprezentácie mužov a žien vo štvrtok spoznali svojich súperov v Zlatej európskej lige 2019. V tejto dvanásťčlennej kontinentálnej súťaži sa predstavia zhodne v základnej A-skupine: Slováci si zmerajú sily s Belgičanmi, Turkami a Lotyšmi, Slovenky budú čeliť Češkám, Ukrajinkám a Švédkam.

Družstvá rozdelili do skupín na základe najnovšieho vydania rebríčka krajín Európskej volejbalovej konfederácie (CEV); Slovákom v ňom patrí 14. miesto, Slovenkám 16. pozícia. Informuje o tom web Slovenskej volejbalovej federácie (SVF).

Slováci chýbali na záverečných turnajoch

V roku 2018 mala Zlatá európska liga (ZEL) premiéru, slovenské tímy nepostúpili zo skupinovej fázy na záverečné turnaje. Muži v A-skupine pod vedením Andreja Kravárika v konkurencii Estóncov, Belgičanov a Švédov s jedným víťazstvom nad severanmi (3:1 v Poprade) a piatimi prehrami obsadili posledné 4. miesto, celkovo v rámci súťaže 11. pozíciu.

Slovenky vedené novým talianskym trénerom Marcom Fenogliom v C-skupine najskôr dvakrát prehrali s Bieloruskami aj Češkami, no na záver dvakrát zdolali Španielky (3:1 vo Valladolide a 3:2 v Leviciach) a vyšvihli sa na 3. priečku, v konečnom hodnotení súťaže obsadili 9. miesto.

O cieľoch je ešte skoro hovoriť

Tréneri slovenských reprezentačných družstiev sa v novej edícii súťaže tešia na kvalitné previerky. „Favoritom skupiny sú Belgičania, ale bude záležať aj na tom, v akom zložení sa tímy v tejto súťaži predstavia,“ povedal Kravárik pre web SVF a doplnil: „Pre nás je dôležité najmä to, ako zvládneme januárový záver kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy, od toho sa bude všetko odvíjať. O cieľoch v Zlatej európskej lige je ešte skoro hovoriť, ale určite v nej chceme skončiť lepšie ako tento rok. Potrebujeme sa konfrontovať s náročnými súpermi, čo nám naša skupina určite zaručí.“

","html_caption":"miroslava reh\u00e1kov\u00e1 a kelsey o'neill zo sl\u00e1via eu bratislava sa sna\u017eia zablokova\u0165 loptu po sme\u010di nini kotnik z t\u00edmu calcit volley kamnik po\u010das \u00favodn\u00e9ho z\u00e1pasu \u0161estn\u00e1s\u0165fin\u00e1le challenge cupu. bratislava, 28. november 2018.","html_description":"foto: sita\ branislav bibel","html_alt":"nina kotnik, miroslava reh\u00e1kov\u00e1, o'neill"}}'>

Kormidelník Sloveniek Fenoglio na margo súperov skonštatoval: „Naša skupina je silná, ale to ma teší, pretože potrebujeme hrať náročné zápasy. Nechcem hodnotiť jednotlivých súperov, zameriavam sa na náš tím a na našu hru. V Zlatej európskej lige sa pokúsime uhrať čo najlepšie výsledky, ale hlavným cieľom v roku 2019 budú domáce majstrovstvá Európy. Zlatú európsku ligu vnímame ako kvalitnú súťaž a dobrú prípravu na šampionát.“

Náležitosti súťaží sú bez zmien

Základné náležitosti súťaží zostávajú bez zmeny. V Zlatej európskej lige sa predstaví dvanásť tímov, vo výkonnostne nižšej striebornej osem. V skupinovej fáze (25. mája – 15. júna 2019) sa bude hrať systémom každý s každým doma aj vonku. V domácom prostredí sa Slováci aj Slovenky predstavia spoločne v 3., 5. a 6. kole.

Na turnaje Final Four ZEL (ženy 21. – 22. 6., muži 22. – 23. 6.) preniknú víťazi troch skupín; právo štartu majú organizátori, ktorých CEV oznámi neskôr. Finalisti ZEL postúpia na Pohár vyzývateľov (FIVB Challenger Cup), jeho víťaz získa miestenku do Ligy národov 2020, v ktorej bojuje po 16 elitných svetových reprezentačných družstiev.

Šampióni Striebornej európskej ligy (Final Four žien 28. – 29. 6., Final Four mužov 29. – 30. 6.) postúpia o level vyššie, nahradia posledný tím konečného poradia Zlatej európskej ligy. V Zlatej európskej lige rozdelia účastníkom 413-tisíc eur, šampión získa 125-tisíc. V nižšej divízii je k dispozícii 156-tisíc eur celkovo, 50-tisíc pre víťaza.

Zlatá európska liga volejbalistov 2019

Zloženie základných skupín – muži

A-skupina: Belgicko, SLOVENSKO, Turecko, Lotyšsko
B-skupina: Holandsko, Estónsko, Španielsko, Chorvátsko
C-skupina: Fínsko, Česko, Ukrajina, Bielorusko

Zloženie základných skupín – ženy

A-skupina: Česko, Ukrajina, SLOVENSKO, Švédsko
B-skupina: Chorvátsko, Maďarsko, Francúzsko, Rakúsko
C-skupina: Bielorusko, Azerbajdžan, Fínsko, Španielsko

Program A-skupiny mužov

25. – 26. mája: Turecko – Lotyšsko, Belgicko – Slovensko
29. mája: Lotyšsko – Slovensko, Belgicko – Turecko
1. – 2. júna: Slovensko – Turecko, Lotyšsko – Belgicko
8. – 9. júna: Turecko – Slovensko, Belgicko – Lotyšsko
12. júna: Slovensko – Lotyšsko, Turecko – Belgicko
15. júna: Lotyšsko – Turecko, Slovensko – Belgicko

Program A-skupiny žien

25. – 26. mája: Švédsko – Česko, Ukrajina – Slovensko
29. mája: Česko – Slovensko, Švédsko – Ukrajina
1. – 2. júna: Slovensko – Švédsko, Česko – Ukrajina
8. – 9. júna: Švédsko – Slovensko, Ukrajina – Česko
12. júna: Slovensko – Česko, Ukrajina – Švédsko
15. júna: Česko – Švédsko, Slovensko – Ukrajina


Strieborná európska liga volejbalistov 2019

Zloženie základných skupín – muži

A-skupina: Grécko, Rakúsko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina
B-skupina: Dánsko, Rumunsko, Azerbajdžan, Gruzínsko

Zloženie základných skupín – ženy

A-skupina: Rumunsko, Gruzínsko, Izrael, Cyprus
B-skupina: Slovinsko, Portugalsko, Grécko, Estónsko

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovenská volejbalová reprezentácia