Slovenskí volejbalisti ukončili majstrovstvá Európy bez víťazstva, nestačili ani na Nemecko

Volejbal
Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš

ŠTETÍN 28. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti nepostúpili zo štetínskej základnej B-skupiny do play-off na majstrovstvách Európy v Poľsku (24. augusta – 3. septembra 2017) a s podujatím sa rozlúčili.

Slováci, ktorí v piatok podľahli Čechom (1:3) a v nedeľu Talianom (0:3), neuspeli ani vo svojom záverečnom treťom vystúpení v „béčku“: v pondelok prehrali 0:3 s favorizovanými Nemcami.

Pred týmto stretnutím ešte zverenci Andreja Kravárika živili šancu na prienik do vyraďovacej časti – potrebovali trojbodové víťazstvo (3:0 alebo 3:1) a zároveň priaznivý výsledok večerného duelu Taliansko – Česko (20.30 h).

V prvom sete mali Nemci navrch, trestali chyby Slovákov a neprodukovali takmer žiadne zaváhania; uspeli jednoznačne 25:18. V druhom dejstve slovenskí volejbalisti zlepšili svoju hru, no stačilo to len na vyrovnanú koncovku: v nej odvrátili dva setbaly, no tretí už nie (24:26) a bolo po nádeji na postup. Tretí set bol spočiatku vyrovnaný, v jeho druhej časti Nemci odskočili a aj keď Slováci v závere vyrovnali, favoriti si ustrážili víťazstvo; v tejto časti uspeli 25:23.

Postup zo základnej skupiny bol pre slovenských volejbalistov základným a minimálnym šampionátovým cieľom, zostal nedosiahnutý. V konečnom poradí obsadia predposlednú 15. priečku, čo je najhoršie umiestnenie SR na ME v histórii. Na ME 2015 v Bulharsku a Taliansku skončili Slováci na 14. pozícii.

Nemci si pondelkovým víťazstvom zabezpečili priamy postup do štvrťfinále, Taliani a Česi sa predstavia v play-off o účasť medzi osmičkou najlepších.

ME 2017 VOLEJBALISTOV V POĽSKU

B-skupina (Štetín):

Slovensko – Nemecko 0:3 (-18, -24, -23)
90 minút, rozhodovali: Akinci (Tur.) a Murulo (Est.)

Zostavy:
Slovensko: Zaťko, Paták, Ondrovič, Mlynarčík, Chrtiansky, Kohút, liberá Kubš a Turis (M. Petráš, Končal, Lux, Bencz)
Nemecko: Kampa, Kaliberda, Böhme, Hirsch, Fromm, Andrei, libero Zenger (Karlitzek, Schott, Zimmermann, Krick)

I. set

Úvod patril Nemcom, ktorí nastúpili bez hviezdneho Grozera – dvakrát úspešne zablokovali a viedli 3:0. Slováci zmazali manko a vyrovnali na 4:4, no Nemci opäť odskočili (11:7). Kravárikovi zverenci v nasledujúcich momentoch spresnili hru a blokom znížili na 13:15, neskôr na 16:19. Favoriti zvládli viacero kombinácii a opäť mali pohodlný náskok (22:16), ten už z rúk nepustili a uspeli 25:18.

II. set

Aj začiatok druhého setu zvládli lepšie Nemci – Fromm zablokoval a mali štvorbodový náskok (6:2). Slováci, ktorí v tomto sete mali poslednú šancu, hrali nebojácne a štyrmi bodmi v sérii sa dostali do vedenia 10:8, po Kohútovom bloku mali ešte výraznejší náskok (14:11). Zverenci talianskeho trénera Gianiho zmazali manko (14:14) a pred koncovkou sa dostali do vedenia 19:17.

Slováci nechceli dať súperom nič zadarmo, Petráš vypálil eso a poslal svoj tím do výhody (21:20). Nasledujúce momenty patrili nemeckému mužstvu, ktoré sa dostalo k dvom setbalom (24:22). Slováci boli pod tlakom okamihu, no Paták zaútočil presne a následne jeho tím pridal blok – 24:24. Nemci sa ihneď dostali k tretej možnosti ukončiť set a tú zužitkovali, keď negatívny príjem nad sieťou nezachránil ani pohotový Končal – 24:26. V tej chvíli definitívne bolo po slovenských nádejach na postup.

III. set

V treťom sete išlo Slovákom o česť; Nemci bojovali o prvenstvo v skupine – potrebovali víťazstvo. Paták vyrovnal na 6:6, Petráš na 12:12. Nemci sa vzdialili pred druhých technickým timeoutom (16:13) a pred finišom viedli o štyri body (20:16). Slováci Kohútovým útokom znížili na 19:21, na roveň ich dostalo Luxovo eso a v útoku úspešný Paták – 23:23. Nemci si však víťazstvo nenechali vziať a triumfovali 25:23.

Hlasy:

Andrej Kravárik (tréner SR): „Nemecko – polovičná zostava, pretože Grozer patrí medzi hráčov, ktorí môžu sami vyhrať celý zápas. Dnes nenastúpil, bola to obrovská šanca pre naše družstvo; mohli sme ukázať, na čom sme tvrdo pracovali. Nehovorím, že sme to neurobili, urobili sme to, no chýbala tam dôslednosť, ktorá nás stojí takéto sety a zápasy. Chalani sú pripravení fyzicky aj technicky, no chýba človek, ktorý by im pomohol s hlavami. Určite mrzí to, že sme na turnaji neukázali to, na čo sme reálne mali.“

Emanuel Kohút (blokár a kapitán SR): „Celý problém je v jednej veci. My nehráme zlý volejbal, no chalani majú málo skúseností, predovšetkým s takýmto servisom. Potom prídu Taliani a Nemci, ktorí do toho trieskajú; potom sa hrá ťažko. Už dlhší čas máme problém so začiatkami zápasov, nerozumiem tomu; asi budeme chodiť na tréningy o polhodinu skôr. Začíname niekedy hrať za stavu 8:16, včera proti Talianom za stavu 0:6… v tomto systéme už sa to nedá dobehnúť. Nemci boli hrateľní, ustáli to vďaka servisu. Gratulujem Talianom aj Nemcom; dokázali, že sú oveľa lepší. Česi odohrali proti nám výborný zápas; pomohlo im, že ‚Paty‘ mal virózu, škoda. Moje ďalšie plány s reprezentáciou? Určite sa zatiaľ nelúčim s národným tímom, no musím si určite dať nejaký oddych.“

Daniel Končal (nahrávač SR): „Čo chýbalo? Zložiť loptu. Na záver celkom dobrý výkon; žiaľ, nebolo to okorenené ziskom setu či dvoch. Šanca tam bola, chceli sme sa o tom pobiť. Prvý set bol v kŕči, čo je škoda, lebo Nemci vôbec nehrali to, na čo majú, a určite boli dnes zdolateľní.“

Marcel Lux (smečiar SR): „Počas celého šampionátu sme sa bili sami, robili sme veľa chýb. S toľkými chybami sa na ME nedajú vyhrávať sety a už vôbec nie zápasy. Robili sme veľa chýb na servise, prihrávke aj v útoku. So súpermi ako Taliansko a Nemecko sa nedá vyhrať so štyrmi chybami v sete. Škoda začiatku, mohlo to vyzerať inak.“

Tabuľka B-skupiny:
1. Nemecko 3 3 0 9:2 8 – istý postup do štvrťfinále
2. Taliansko 2 1 1 5:3 4 – istý postup do play-off o štvrťfinále
3. Česko 2 1 1 3:4 3 – istý postup do play-off o štvrťfinále
4. Slovensko 3 0 3 1:9 0

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovenská volejbalová reprezentácia