Slovenskí volejbalisti v úvodnom kole jasne zdolali Island v kvalifikácii na ME 2019

Volejbal, Kvalifikácia ME 2019
Zľava: Kristjan Valdimarsson, Már Lúdvik Matthiasson z Islandu, Šimon Krajčovič a Matej Paták zo Slovenska počas volejbalového zápasu kvalifikácie o postup na ME 2019 mužov medzi Slovensko - Island. Nitra , 15. august 2018. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 15. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti bez problémov zvládli svoj úvodný súboj v C-skupine kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy, v stredu v Nitre v rámci 1. kola zvíťazili jednoznačne 3:0 (7, 15, 17) nad Islanďanmi.

Zverenci Andreja Kravárika v premiérovom vzájomnom dueli potvrdili rolu favoritov, pred 1100 divákmi v Mestskej športovej hale na Klokočine dominovali od začiatku do konca a s tromi bodmi im v skupine patrí 1. miesto. Od 18.00 h v súbežne hranom zápase „céčka“ v Kišiňove domáci Moldavci bojujú proti Čiernohorcom.

V nedeľu 19. 8. Slovákov čaká súboj v čiernohorskom meste Bar (20.15 h). V auguste ešte budú nasledovať dva duely proti Moldavsku – 22. 8. v Nitre (18.00 h) a 26. 8. v Kišiňove (16.00 h SELČ). V úvode januára slovenských volejbalistov čaká záver kvalifikácie: domáci zápas proti Čiernej Hore (5. alebo 6. 1.) a súboj na Islande (9. 1.).

Na majstrovstvách Európy 2019 vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku sa predstaví 24 krajín, teda rekordný počet. Z kvalifikácie postúpia na šampionát víťazi siedmich skupín a kvinteto s najlepšou bilanciou z druhých priečok.

Keďže dve skupiny sú iba trojčlenné, v konečnom hodnotení „druhých“ sa nebudú brať do úvahy výsledky proti tímom, ktoré skončia na posledných miestach v štvorčlenných skupinách. Slováci na ME nechýbali od roku 2007, bojujú teda o siedmu účasť v sérii a celkovo jubilejný desiaty štart na najvyššom kontinentálnom fóre.

Kvalifikácia ME 2019 volejbalistov

• C-skupina – 1. kolo, streda

KIŠIŇOV
Moldavsko – Čierna Hora (18.00 h SELČ)

NITRA
Slovensko – Island 3:0 (7, 15, 17)
64 minút, rozhodovali: Petrovič (Srb.) a Lotová (Tal.), 1100 divákov

Zostavy a body:
Slovensko: Kohút 3, Zaťko 1, Paták 4, Krajčovič 3, Michalovič 5, Lux 8, liberá Kubš a M. Vitko (Jančura 4, Mačuha 5, Gavenda 8, Firkaľ 9, Ludha 6, Kriško 0)
Island: Máni Matthíasson 1, L. Matthíasson 2, K. Valdimarsson 4, Thórisson 1, Gíslason 4, H. Valdimarsson 6, liberá Axelsson a Björnsson (A. Halldórsson 4, Thorsteinsson 0)

I. set

Slováci pred sympaticky zaplnenou Mestskou športovou halou od úvodu potvrdzovali vyššiu kvalitu. Viedli 6:0, to už Islanďania mali za sebou jeden timeout. Hostia následne získali pár bodov a skorigovali na 4:9, nasledovala však sedembodová šnúra Slovákov, ktorí odskočili na 16:4 – bodoval Michalovič, nepresný príjem Islanďanov si nad sieťou vychutnal Kohút. Pri sieti sa presadil aj Krajčovič (21:6) a domáci ukončili set štyrmi bodmi v sérii – 25:7.

II. set

Tréner Kravárik sa po jednoznačnom prvom sete rozhodol obmeniť prakticky celú zostavu a dať príležitosť viacerým mladíkom, na palubovke zostal iba smečiar Lux. Slováci na začiatku tejto časti viedli po Gavendovom útoku 5:1. V nasledujúcich chvíľach domácich tromi bodmi potiahol Firkaľ (9:4). Päťbodová šnúra slovenského tímu znamenala stav 14:5. V druhom sete sa Islanďania dostali na dvojcifernú hranicu (10:19), Slovákov k setbalom esom dostal Jančura – 24:13. Premenili tretí, zvíťazili 25:15.

III. set

Hráči z lavičky zostali na ihrisku aj v treťom sete. V jeho úvode Islanďania viedli 2:1, ale Slováci skóre rýchlo otočili vo svoj prospech (7:3). Islanďania odpovedali esom aj blokom a dokázali vyrovnať (7:7). Slováci v polovici setu odskočili na 12:9 a belgický tréner Islanďanov Achten si vzal oddychový čas. Štvorbodová šnúra Slovákom priniesla vedenie 18:12, záver si bez problémov ustrážili a triumfovali 25:17.