Slovensko a Čile majú podľa prezidenta Kisku rovnaký problém

Oficiálna návšteva prezidenta Andreja Kisku v Čile
Čilská prezidentka Michelle Bacheletová a slovenský prezident Andrej Kiska počas spoločného stretnutia v rámci oficiálnej návštevy prezidenta SR v Čile. Čilská republika, 2. august 2016. Foto: SITA//Kancelária prezidenta SR

SANTIAGO 2. augusta (WebNoviny.sk) – Slovensko a Čile majú rovnaký problém s prístupom mladých ľudí k podnikaniu. Myslí si to prezident SR Andrej Kiska.

„Naši mladí ľudia často po skončení vysokých škôl neuvažujú o tom, ako založiť biznis, ale skôr ako získať dobrú prácu. Je tu veľká úloha aj nás, politikov a ľudí, ktorí sa venujú podnikaniu, aby sme podporili ochotu a chuť mladých ľudí zariskovať a zobrať život do vlastných rúk,“ uviedol po pondelkovej návšteve centra rozvoja začínajúcich firiem Start-Up Chile počas prvého dňa oficiálnej návštevy tejto juhoamerickej krajiny.

Obrazom: Oficiálna návšteva Andreja Kisku v Čile

Kiska vyzdvihol projekt Start-Up Chile

Druhou stránkou tohto problému je však podľa slovenskej hlavy štátu skutočnosť, že ak sa mladí ľudia rozhodnú pre podnikanie, mali by dostať podporu pri rozbehu svojej činnosti. Práve Start-Up Chile vyzdvihol ako úspešný projekt, z ktorého sa môže aj Slovensko veľa.

„Veľa diskutujeme v našej krajine, že by sme mali podporiť inovácie, start-upy, podnikateľské prostredie. Start-Up Chile sa za päť rokov svojej práce pri nie veľkom rozpočte 10 miliónov dolárov ročne stal absolútne najúspešnejším projektom pre start-upy v Južnej Amerike a celosvetovo patrí medzi top 10. Je to projekt, ktorý si zaslúži pozornosť,“ zdôraznil Kiska.

Oficiálna návšteva prezidenta Andreja Kisku v Čile
Foto: SITA//Kancelária prezidenta SR

Projekt Start-Up Chile začal v roku 2010

Mladý podnikateľ zo Slovenska Marián Balko, ktorý sa tiež zúčastňuje tohto programu v metropole Čile hovorí, že je to skúsenosť na nezaplatenie.

„Najväčší bonus tohto programu je určite to, že sem prídu ľudia z celého sveta, sú z rôznych kultúr, štátov, s rôznymi jazykmi. Nápady sa tu spoja, vytvoria sa nové tímy, vznikajú úspešné projekty a spolupráce do budúcnosti,“ priblížil s tým, že takúto skúsenosť odporúča každému.

Projekt Start-Up Chile začal v roku 2010. Odvtedy podporil vyše 1300 start-upov a 3500 podnikateľov z viac ako 70 krajín sveta. Ohodnotený bol ako najlepší takýto program v Latinskej Amerike a dostal sa medzi 10 najúspešnejších v celosvetovom meradle. Doteraz jeho systém práce odkopírovalo šesť ďalších krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska