Slovensko ako jedno z prvých v EÚ môže rekonštruovať verejné budovy bez vplyvu na verejný dlh

Rebrik, rekonštrukcia
Foto: ilustračné, Thinkstock

Banner, SPP

Na Slovensku sa budú môcť realizovať projekty energetických úspor a rekonštrukcie verejných budov bez negatívneho dopadu na verejný dlh.

Vďaka upravenej legislatíve platnej od januára tohto roku sa takéto investície nebudú započítavať do verejného dlhu. Slovensko je zároveň jednou z prvých krajín, v ktorá upravila legislatívu podľa nových pravidiel Eurostatu.

Podľa šéfa Asociácie poskytovateľov energetických služieb (APES-SK) Marcela Lauka sa tak projekty obnovy budov vďaka garantovanej energetickej službe na Slovensku môžu stať vzorom aj pre ostatné krajiny.

„Niektoré štáty nové možnosti vyplývajúce z novej regulácie neplánujú využiť, iné ešte nevedia ako. Približne päť krajín na tomto pracuje a niektoré z nich by už mali byť v štádiu prípravy vzorovej zmluvy. Aj napriek tomu sme však ako krajina minimálne rok pred ostatnými,“ konštatuje Lauko.

Ako dodal, za týmto úspechom stojí dlhoročná intenzívna spolupráca medzi ministerstvami a aktívna angažovanosť asociácie APES-SK a ďalších slovenských organizácií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom