Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kokaín, drogy, šňupať
Foto: www.city-data.com
27. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slovensko bojuje s drogami, problém je treba okamžite riešiť

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Drogový problém u nás rastie, podľa časti Slovákov je potrebné ho okamžite riešiť. Vyplýva to z prieskumu agentúry IPSOS, ktorého výsledky agentúre SITA poskytol predseda občianskeho združenia Slovensko bez drog Juraj Šembera.

To, že problém s drogami u nás rastie, si myslí 53,1 percenta opýtaných, 26,5 percenta uviedlo, že ho treba okamžite začať riešiť. „Väčšina spoločnosti považuje súčasný stav osvety za nedostatočný a je ochotná sa podieľať na riešení. Liberalizácia ako spôsob riešenia drogového problému prepadla, riešením má byť prevencia na školách,“ informoval Šembera.

Keď však problém s drogami na Slovensku narastie, 15,4 percenta opýtaných uviedlo, že sa nebude dať riešiť.

Dôležité sú postoje obyvateľstva

Dôležitými informáciami pre tvorbu protidrogovej politiky sú postoje obyvateľstva. „Protidrogová politika nebude úspešná, pokiaľ nebude mať podporu väčšiny verejnosti,“ poznamenal Šembera.

Na otázku „Poznáte niekoho vo svojom okolí, kto užíval alebo užíva nelegálne drogy?“ odpovedala viac ako polovica respondentov, že sa nikdy osobne nestretla s problémom s drogami.

Skúsenosť vo svojom okolí má 42,7 percenta opýtaných, v prípade blízkeho človeka zažilo tento problém 4,6 percenta ľudí v prieskume.

Najrozšírenejší je podľa prieskumu názor, že tento problém treba riešiť prevenciou na školách, 38,5 percenta opýtaných si myslí, že riešením je väzenie. Trest smrti ako riešenie vidí 7,8 percenta respondentov a za liberalizáciu je 7,6 percenta opýtaných.

Ľudia sú ochotní prispieť aj finančne

Z prieskumu tiež vyplynulo, že v prípade problému s drogami už nejakým spôsobom pomohlo 12,6 percenta ľudí z prieskumu, 44,4 percenta je ochotných pomôcť ako dobrovoľníci a 5,5 percenta je pripravených na pomoc aj finančne.

V prípade osobnej skúsenosti s drogami uviedlo ich rekreačné užívanie 2,1 percenta opýtaných. Kompletné výsledky a údaje prieskumu sa nachádzajú na stránke www.slovenskobezdrog.sk/?page_id=4778.

Agentúra IPSOS prieskum spravila v čase od 17. do 20. júna, cez internet odpovedalo 525 ľudí od 18 do 65 rokov.

Odporúčané články

Narkobarón získal slovenské občianstvo podozrivým spôsobom Narkobaróni z Balkánu si kupovali naše pasy, tvrdí Lajčák

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...