Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vesmir
Foto: ilustračné, Thinkstock
15. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slovensko bude členom vesmírnej agentúry, nebude to zadarmo

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Európska vesmírna agentúra (ESA) bude mať nového člena, stane sa ním Slovensko. Rozhodol o tom minister školstva Juraj Draxler, agentúru SITA informovala hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Členstvo bude stáť vyše milióna ročne

Pre členstvo v agentúre získame prístup k strategickým informáciám a cennému know-how v oblasti kozmických aktivít a vývoja satelitných služieb. Podľa hovorkyne nám to umožní ich využiť pre rozvoj svojich nových alebo inovovaných tovarov, výroby alebo služieb. „Podľa našich informácií z auditu ESA máme na Slovensku už teraz pripravené vývojové tímy z niekoľkých desiatok inštitúcií a firiem, ktoré chcú svoje projekty presunúť až za stratosféru,“ vysvetlila.

Členský príspevok, ktorý bude musieť Slovensko zaplatiť, sa odhaduje ročne na 1,4 milióna eur. „Tieto peniaze sú však dobrou investíciou, pretože 85 percent z tejto sumy sa garantovane vráti cez projekty našich vedcov späť do slovenskej ekonomiky a samozrejme, ak sa im bude dariť, môže sa vrátiť aj oveľa viac,“ uviedol minister Draxler. Slovensko sa tak pridá ku krajinám, ako je napríklad Kanada, Veľká Británia, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Nemecko, Česko či Poľsko, ktoré už členmi Európskej vesmírnej agentúry sú.

Ministerstvo od vstupu očakáva nové pracovné miesta

„Našim výskumno-vývojovým organizáciám a inovačným firmám sa tak otvoria možnosti spolupracovať na medzinárodných projektoch zameraných na vývoj technológií používaných vo vesmírnom sektore, ako aj v ostatných odvetviach hospodárstva,“ priblížila hovorkyňa.

Ako dodala, očakávajú i vznik nových pracovných príležitostí, a to nielen u nás, ale aj v iných členských krajinách, s ktorými sa SR dostane počas spolupráce do kontaktu. Plnohodnotné členstvo môžeme získať po piatich rokoch, dovtedy bude mať Slovensko štatút spolupracujúceho štátu.

Odporúčané články

Únia podpísala so Švajčiarskom dohodu o vedeckej spolupráci Obrazom: Vesmírna loď Orion dopadla do vôd Tichého oceánu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...