Aktualizované: Slovensko bude mať ako prvá krajina EÚ stíhačky F-16 Block 70/72, Američanom zaplatíme vyše miliardu

Stíhačka F 16 Block
Foto: ilustračné, Thinkstock
  • aktualizované 11. júla 14:57

BRATISLAVA 11. júla (WebNoviny.sk) – Najmodernejšie americké stíhačky typu F-16 Block 70/72 budú novou akvizíciou Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. Materiál na odporúčanie rezortu obrany v stredu odobrila vláda SR s tým, že americké stroje sú pre Slovensko lepšou variantou v porovnaní so švédskymi Gripenmi. Na 14 nových kusov nadzvukových lietadiel plánuje vláda utratiť viac ako jednu miliardu eur.

V konečnej sume, ktorá však stále nie je známa, by v nej mali byť započítané aj sprievodné výdavky, ako sú napríklad výcvik pilotov, infraštruktúra či munícia. Stíhačky F-16 Block 70/72 sú najnovšou verziou, Slovensko bude navyše prvou krajinou v rámci Európskej únie, ktorá bude mať tieto stroje vo výzbroji.

Veľmi podobné ponuky

Po zasadnutí vlády SR uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) aj konkrétne dovôdy rozhodnutia pre americkú možnosť. Pellegrini spomenul aj sumu, ktorá dosiahne úroveň 1,589 miliardy eur. Slovensko tieto prostriedky zaplatí postupne a z rozpočtu rezortu obrany, ktorý by sa mal v najbližších rokoch navyšovať, v roku 2024 by mal dosiahnuť až na úroveň rovných dvoch percent Hrubého domáceho produktu.

Musím povedať, že tieto dve ponuky boli skutočne veľmi, ale veľmi podobné aj z ekonomického pohľadu. Konkrétne ponuky sú v utajenom režime, ale Slovensko zaplatí za 14 kusov nových lietadiel, výcvik pilotov, infraštruktúru a logistiku 1,589 miliardy eur. Za týmto rozhodnutím si stojíme a stotožňuje sa s ním aj najvyšší veliteľ Ozbrojených síl SR prezident Andrej Kiska,“ priblížil Pellegrini.

Vláda tiež zaviazala rezort obrany, aby do 15. novembra tohto roka predložil riešenie, akým spôsobom bude zabezpečovať Slovenská republika ochranu vzdušného priestoru, do času, kedy budú dodané nové lietadlá. Dodanie prvých kusov odhaduje ministerstvo obrany v priebehu rokov 2022 až 2023. Obe ponuky posúdil aj Útvar hodnota za peniaze, ktorý spadá pod gesciu Ministerstva financií SR. Americká ponuka vychádza podľa tohto útvaru v konečnom dôsledku o čosi výhodnejšie. Najnovšia verzia F-16 podľa kompetentných ponúka navyše oproti Gripenu viac odborných spôsobilostí a možností.

Výhodná možnosť

„Z analýzy obmeny taktických stíhacích lietadiel a pri zohľadnení všetkých faktorov, akými je nákup lietadiel, munícia, náklady na výcvik na pilotov a pozemný personál, logistické zabezpečenie, dobudovanie infraštruktúry, dodacie lehoty a ďalších nákladov na prevádzkovanie a pripadnú modernizáciu, s perspektívou používania nového taktického stíhacieho lietadla za horizont 2040 vyplýva, že je výhodnejšie obstaranie 14 lietadiel F-16 Block 70/72,“ uvádza sprievodný materiál, ktorý je dostupný na oficiálnej webovej stránke Úradu vlády SR.

„Na základe dôkladných analýz sme vybrali to najlepšie riešenie, pretože ide o špičkové moderné stroje, ktoré z hľadiska ceny, kvality a spôsobilostí, ako aj toho, čo si môžeme ako krajina dovoliť, nemajú konkurenciu,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš (SNS) po rokovaní vlády. Zároveň poďakoval americkej, ako aj švédskej vláde, za seriózne ponuky a rokovania.

Švédska verzia bola lacnejšia

Obstaranie amerických lietadiel je podľa bezpečnostných analytikov a politickej opozície zbytočné, pretože slovenskí piloti vzlietajú iba na ochranu vzdušného priestoru. Podľa odborníkov je tiež švédska verzia lacnejšia. Navyše Slovensko je stále závislé na prevádzke ruských Mig-29, pri ktorých platí desiatky miliónov eur ročne za prevádzku.

Americké stroje F-16 vie výrobca dodať do 36 mesiacov od podpísania príslušných kontraktov, kým Švédi deklarujú 20 mesiacov. Slovensko má abonentnú zmluvu na prevádzku Migov do konca roka 2019, v prípade využitia opcie sa dá predĺžiť o jeden rok, v prípade americkej definitívy by tak museli prísť ďalšie rokovania s ruskou stranou.

Zaujímavosťou zverejneného materiálu bola časť s informáciou o dobudovaní podporného centra pre švédske Gripeny, ktoré ponúkal ich výrobca Saab, pretože donedávna kompetentní na Ministerstve obrany SR tvrdili, že o tejto možnosti neboli oficiálnou cestou informovaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter GajdošPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky