Slovensko bude mať štyri kultúrno-kreatívne centrá, Milanová podpísala projekt za 43 miliónov eur

Natália Milanová
Ministerka kultúry Natália Milanová. Foto: SITA/Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky

Na Slovensku pribudnú štyri kultúrno-kreatívne centrá za celkovo 43,5 milióna eur. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo kultúry SR (MK SR).

Prostriedky na budovanie kreatívnych centier získalo mesto Trenčín, Trnavský a Košický samosprávny kraj a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) Banská Bystrica. Rozhodnutia o schválení projektov podpísala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Komplexné projekty

Najväčšou investíciou bude Kreatívne centrum Košického kraja za viac ako 17,9 milióna eur. Centrum RTVS v Banskej Bystrici získa príspevok viac ako 10 miliónov eur, kreatívne centrá v Trnave a Trenčíne viac ako sedem miliónov eur.

Po vydaní rozhodnutí o schválení projektov začne MK SR v novembri uzatvárať zmluvy s úspešnými žiadateľmi. Podľa podmienok výzvy začnú čerpať prostriedky na budúci rok.

Ide o komplexné projekty, ktoré kombinujú investície, akými sú stavby či inovatívne technológie s takzvanými mäkkými výdavkami ako napríklad školenia a individuálne poradenstvo. MK SR očakáva plynulé čerpanie prostriedkov až do konca roku 2023, keď musia byť projekty dokončené.

V rámci výzvy na budovanie kultúrno-kreatívnych centier bolo predložených celkovo 15 žiadostí. MK SR po schválení prvých štyroch avizuje schválenie ďalších projektov, ktoré mali možnosť uchádzači predkladať v decembri 2019.

Rozvoj tvorivého potenciálu

Trnavský samosprávny kraj získa nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 7,7 milióna eur na vybudovanie kreatívneho centra v Trnave. Centrum na Hlavnej ulici 17 v Trnave má vytvoriť podmienky na rozvoj rôznych oblastí kultúrneho a kreatívneho priemyslu.

V trnavskom kreatívnom centre plánované FabLab, Dielňa a MediaLab podľa ministerstva kultúry ponúknu napríklad stroje pre módny dizajn a textilnú výrobu, alebo grafické pracovisko s profesionálnou technikou pre virtuálnu realitu a ďalšie služby. Spoločným cieľom plánovaných kreatívnych centier je zvýšenie zamestnanosti v kultúrnom a kreatívnom priemysle.

Rozvíjať budú tvorivý potenciál študentov a absolventov umeleckých a kreatívnych odvetví, kreatívnych pracovníkov, umelcov, osôb v slobodnom povolaní, ako aj podnikateľov a ostatných subjektov z oblasti kultúry.

Meštiansky dom na Hlavnej 17 v Trnave je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok, s kultúrou je spájaný celé desaťročia. Dlhé roky tam bolo známe kníhkupectvo a ďalšie prevádzky, v dvorovej časti sídlila Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava. Budova má vynovenú fasádu, čaká ju však kompletná rekonštrukcia. Trnavský samosprávny kraj si budovu prenajal od mesta Trnava.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Natália Milanová
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SR